Seksualność w cieniu swastyki : Świat intymny człowieka w polityce Trzeciej Rzeszy

Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Sexualitat unter dem Hakenkreuz. Manipulation und Vernichtung der Intimsphare im NS-Staat
83-88542-47-8
popularnonaukowa
Kibou

Czy miłość, chęć posiadania dzieci, seksualne upodobania, erotyzm w sztuce mogą być obiektami politycznych ograniczeń i manipulacji? Tak, jeżeli tymi obszarami zainteresują się władze totalitarne państwa, takiego jak Trzecia Rzesza. Książka ta przedstawia, jak wielką rolę odgrywało zainteresowanie nazistowskich polityków strefą intymną Niemców i narodów przez nich podbitych. Obłędna polityka czystości rasowej nakazująca ludziom "czystej krwi" posiadanie jak największej liczby dzieci, innych skazująca na bezdzietność, czy wręcz sterylizację, walka z mniejszościami seksualnymi, małżeństwami między rasowymi, prostytutkami prowadzona była z całą bezwzględnością przez lata trwania Trzeciej Rzeszy

Patrycja | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Pomimo dość skromnej objętości, książka w całości wyczerpuje temat. Autorzy skupili się nie tylko na szerzonej przez nazistów propagandzie, mającej zachęcić społeczeństwo do pożądanych zachowań oraz sposobów ich egzekwowania, lecz również wpływowi osobistych przeżyć osób będących u szczytu władzy na ich politykę dot. czystości krwi, związków pozamałżeńskich itp. Większość informacji zawartych w tej książce szokuje, np. kryteria potrzebne do uzyskania zgody na zawarcie związku małżeńskiego, wysyłanie setek ludzi na przymusową sterylizację (i jej wpływ na ich późniejsze życie), deprecjacja roli kobiety w społeczeństwie (uniemożliwianie podjęcia pracy i zdobycia wykształcenia). Osoby zainteresowane metodami wychowania dzieci w III Rzeszy, podejścia władz do gwałtów w oblężonych krajach, podejścia do homoseksualizmu i prostytucji, znajdą również sporo ciekawostek (i statystyk) na wyżej wymienione tematy.

Książkę polecam każdemu kogo interesuje historia II WŚ i Trzeciej Rzeszy, gdyż...

jestemtu | 2013-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Niezwykle interesująca, rzetelna i wyczerpująca temat. Czuć wysiłek włożony przez autorów w to, żeby nie otrzeć się o ten typowy ciężar gatunkowy pełen zdań stukrotnie złożonych i tych wszystkich bitew, nazwisk, twarzy, skrótów, trupów. Choć szlachtuje tak samo. Gorzkie, niekiedy zabawne, ale zarysowane ostro, podkreślone opisowym komentarzem, okropności wojny. O człowieku i jego tożsamości. Nie czerń i biel, wymierzanie palcem i parę słów. Jest tu dużo, dużo więcej.

Dociekliwy_Kotek | 2012-12-30
Przeczytana: grudzień 2012

Ocena tej książki nastręcza mi pewnych problemów.
Zgodnie ze słowami autorów, jest to pierwsza monografia całościowo traktująca problem seksualności w Trzeciej Rzeszy, to znaczy zajmująca się nie tylko instytucją małżeństwa, ale również przemocą wobec osób homoseksualnych, prostytucją czy związkami intymnymi żołnierzy w krajach okupowanych. Na pewno na zaletę zasługuje samo podejście do tematu, który - jak w przypadku osób przymusowo poddanych sterylizacji czy takich, które doświadczyły przemocy ze względu orientacji seksualnej - pozostaje wciąż naukowym i społecznym tabu.
Rozumiem szczupłość źródeł czy wręcz brak opracowań, ale to nie zmienia faktu, że jednak pozostał mi lekki niedosyt. Owszem, ta monografia jest na swój sposób wyjątkowa i akcentuje problemy pomijane w innych opracowaniach o Trzeciej Rzeszy (zawieranie związków na terenach okupowanych czy prostytucja na przykład), ale właściwie poza tym niewiele w niej informacji, których nie można znaleźć w innych książkach....

justyna-k | 2016-10-10
Andrzej | 2016-10-02