(De)Konstrukcje kobiecości

Seria: Idee i Społeczeństwo
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Lil

Dlaczego (De)Konstrukcje kobiecości? W tytułowej grze słów Joanna Mizielińska określa dwie kwestie podstawowe dla jej rozważań. Po pierwsze: to, że feminizm od samego początku angażował się w odkłamywanie i dekonstrukcje mitów narosłych wokół kobiecości; tego, "kim jest kobieta". Po drugie: to, że – niszcząc patriarchalny twór zwany "kobietą" – feminizm nie oparł się jednak pokusie konstrukcji nowego mitu, który często współgra ze starymi.

Swoją dyskusję z nowym mitem "kobiecości", podmiotem "my, kobiety", autorka skupia z jednej strony na tendencji różnych nurtów feminizmu do wypowiadania się w imieniu wszystkich kobiet, z drugiej zaś – na problemie wykluczenia towarzyszącego takim wypowiedziom. Ukazuje, w jaki sposób podczas tworzenia owych feministycznych "my" pominięte zostają znaczne obszary doświadczeń kobiecości, związanych z orientacją seksualną, swoistym odczuwaniem ciała i jego ekspresją przez osoby transgenderowe itd.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Sowia | 2016-08-01
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2016

Rodzajów feminizmu jest tyle, ile kobiet. Jedna książka nie wystarczy, żeby opisać każdy nurt feminizmu, zwłaszcza, że ten temat cały czas ewoluuje.

Wydaje mi się, że w kontaktach między ludzkich brakuję przede wszystkim szacunku. Feminizm wymaga tego, żeby szanować kobiety, ale mężczyźni też potrzebują szacunku. I nieważne jaka jest rasa, pochodzenie, płeć, wiek.. Niech mężczyźni szanują kobiety, kobiety szanują mężczyzn. Niech kobiety szanują, mimo różnic, przede wszystkim same siebie.

Trochę smuci mnie też to, że dzisiejsze artystki potrząsając praktycznie gołymi pupami na scenie, oświadczają, że są silnymi, niezależnymi feministkami. Kiedyś kobiety walczyły, żeby móc decydować o losie własnych dzieci, prawie do głosowania czy wzięciu udziału w najzwyklejszym maratonie.

A jeśli chodzi o formę książki to język, jak dla mnie, był bardzo trudny. Jednak treść książki sprawiła, że zaczęłam myśleć.

Kaj | 2012-07-31

"(De)Konstrukcje kobiecości" to zupełnie nowatorska dla polskiego dyskursu próba queerowej rewizji głównych nurtów filozofii feministycznej.
W ramach tej rewizji Mizielińska rozdział po rozdziale głęboko analizuje feministyczne odłamy ważne w minionych dekadach, które zamiast rozprawiać się ze stereotypami i opresyjnymi konstruktami, same te konstrukty wytwarzały.
Naukowczyni skutecznie pokazuje, że desperackie szukanie escencji "kobiecości" i próba stworzenia "jedynej dozwolonej" feministycznej tożsamości mija się z celem- zawsze bowiem wiązać się będzie z przemilczeniem i wykluczeniem wielu perspektyw. W swojej pracy Mizielińska piętnuje w związku z tym etnocentryzm, heteronormatywizm oraz transfobię jako krzywdzące podejścia stosowane we wspomnianej próbie uchwycenia esencji.

Mizielińska proponuje w zamian podejście queerowe, wskazując myśl Butler (swoją rolę gra też filozofia Foucault) jako podstawę dla "nowego", niewykluczającego feminizmu.

Kulturoznawczyni inspiruje...

MiaRosa | 2011-06-07

Ta książka wyznacza pewien punkt zwrotny w moim życiu. Jest dla mnie wyjątkowo ważna

| 2014-12-29
ForeverFailure | 2014-02-11