Okładka książki Seksualność w cieniu swastyki : Świat intymny człowieka w polityce Trzeciej Rzeszy Stefan Maiwald, Gerd Mischler
Stefan MaiwaldGerd Mischler Wydawnictwo: popularnonaukowa
popularnonaukowa
Sexualitat unter dem Hakenkreuz. Manipulation und Vernichtung der Intimsphare im NS-Staat
2003-01-01
2003-01-01
83-88542-47-8
Ryszard Wojnakowski
seksualność Trzecia Rzesza polityka Lebensborn homoseksualizm przemoc seksualna

Jak dla mnie książka rewelacyjna. Omawia ważny temat, często pomijany w historycznych opracowaniach. Autorzy przedstawiają podejście brunatnego państwa do spraw seksu, Kontrolowanie tego co robimy w łóżkach zawsze było i jest przykładem państwa opresyjnego. Po to czytamy opracowania historyczne, aby unikać podobnych błędów w teraźniejszości i przyszłości. Temu samemu służą opowiadania z życia naszych rodziców i dziadków. Najciekawszy pod tym względem był rozdział o rodzinie. Państwo faszystowskie chcąc zwiększyć dzietność Niemców, zaproponowało szereg kredytów i ulg. W zależności od ilości dzieci państwo umorzyło kredyty udzielone rodzinie, po urodzeniu czwartego dziecka kredyt był anulowany. Okazało się, że wzrost urodzeni miał miejsce tylko w pierwszym roku obowiązującego programu. Potem nastąpił spadek. (Ciekawe prawda? W pewnym państwie też idąc tokiem rozumowania przywódców faszystowskich Niemiec sypnięto groszem, i co? Efekt podobny jak sto lat temu.)
Słabszą stroną jest jest próba dokonania porównań gwałtów na kobietach przez różne armie pod koniec wojny, które dotknęły głównie kobiety niemieckie lub zamieszkujące obszar Niemiec w granicach przed 1939 rokiem. Co miałoby niby lekko zdjąć ciężar win dokonywanych ekscesów przez Wehrmacht i SS na terenach Europy Wschodniej.
Podejście państwa faszystowskiego do osób nieheteronormatywnych natomiast mieściło się w poglądach ówczesnego świata. Karalność za homoseksualizm Anglia, Niemcy czy Stany Zjednoczone zniosły w latach 60tych ubiegłego wieku, Hiszpania, Norwegia i Finlandia w latach 70tych, a Szkocja w latach 80tych..
Uważam, że książka jest ważną pozycją dla każdego, kto interesuje się epoką i nie tylko. Polecam

Bardzo ważny temat. Ale sposób napisania tej książki bardzo mi przeszkadzał. Brak wyraźnego wyróżnienia, co jest cytatem,a co wypowiedzią autorów. No i nadużywanie słowa "pederasta" - okropne! Nie wiem czy to "zasługa" autorów czy tłumaczenia.

„Kiedy wojna dobiegła końca, niemiecka opinia publiczna szybko zgodziła się na przyjęcie mitycznej „godziny zero”. O „godzinie zero” zadzwonił budzik: wtedy naród niemiecki obudził się, rozejrzał nieco zaspanym wzorkiem i skonstatował przerażeniem, z jakim kochankiem położył się do łóżka. Odtąd nie mogło więc być już mowy o namiętności”.*

Krótka i zwięzła monografia na temat seksualności w czasach III Rzeszy. Autorzy bardzo wyczerpująco traktują temat, omawiając różne aspekty życia seksualnego ówczesnych Niemców i ludności z okupowanych terenów. Momentami niezwykle przygnębiająca, ale bez wątpienia warta przeczytania.

*cytat z książki

Krótka i zwięzła monografia na...

Pomimo dość skromnej objętości, książka w całości wyczerpuje temat. Autorzy skupili się nie tylko na szerzonej przez nazistów propagandzie, mającej zachęcić społeczeństwo do pożądanych zachowań oraz sposobów ich egzekwowania, lecz również wpływowi osobistych przeżyć osób będących u szczytu władzy na ich politykę dot. czystości krwi, związków pozamałżeńskich itp. Większość informacji zawartych w tej książce szokuje, np. kryteria potrzebne do uzyskania zgody na zawarcie związku małżeńskiego, wysyłanie setek ludzi na przymusową sterylizację (i jej wpływ na ich późniejsze życie),deprecjacja roli kobiety w społeczeństwie (uniemożliwianie podjęcia pracy i zdobycia wykształcenia). Osoby zainteresowane metodami wychowania dzieci w III Rzeszy, podejścia władz do gwałtów w oblężonych krajach, podejścia do homoseksualizmu i prostytucji, znajdą również sporo ciekawostek (i statystyk) na wyżej wymienione tematy.

Książkę polecam każdemu kogo interesuje historia II WŚ i Trzeciej Rzeszy, gdyż sporo zawartych tu informacji jest do dnia dzisiejszego tematem tabu.

Niezwykle interesująca, rzetelna i wyczerpująca temat. Czuć wysiłek włożony przez autorów w to, żeby nie otrzeć się o ten typowy ciężar gatunkowy pełen zdań stukrotnie złożonych i tych wszystkich bitew, nazwisk, twarzy, skrótów, trupów. Choć szlachtuje tak samo. Gorzkie, niekiedy zabawne, ale zarysowane ostro, podkreślone opisowym komentarzem, okropności wojny. O człowieku i jego tożsamości. Nie czerń i biel, wymierzanie palcem i parę słów. Jest tu dużo, dużo więcej.

Ocena tej książki nastręcza mi pewnych problemów.
Zgodnie ze słowami autorów, jest to pierwsza monografia całościowo traktująca problem seksualności w Trzeciej Rzeszy, to znaczy zajmująca się nie tylko instytucją małżeństwa, ale również przemocą wobec osób homoseksualnych, prostytucją czy związkami intymnymi żołnierzy w krajach okupowanych. Na pewno na zaletę zasługuje samo podejście do tematu, który - jak w przypadku osób przymusowo poddanych sterylizacji czy takich, które doświadczyły przemocy ze względu orientacji seksualnej - pozostaje wciąż naukowym i społecznym tabu.
Rozumiem szczupłość źródeł czy wręcz brak opracowań, ale to nie zmienia faktu, że jednak pozostał mi lekki niedosyt. Owszem, ta monografia jest na swój sposób wyjątkowa i akcentuje problemy pomijane w innych opracowaniach o Trzeciej Rzeszy (zawieranie związków na terenach okupowanych czy prostytucja na przykład),ale właściwie poza tym niewiele w niej informacji, których nie można znaleźć w innych książkach.
Duży plus dla autorów za takt i umiar zamiast epatowania drastycznymi szczegółami.

Ocena tej książki nastręcza mi pewnych problemów.

• historia
  • Poszukuję
  • Do kupienia
  • Lata 20., lata 30.

Stefan Maiwald Seksualność w cieniu swastyki : Świat intymny człowieka w polityce Trzeciej Rzeszy Zobacz więcej