Kleopatra

Ossolineum
1972-01-01
1972-01-01
Kleopatra starożytność historia Egipt

Ta publikacja jest jedną ze słabszych w dorobku Prof. Krawczuka. Dużo detali i nieco niespójna konstrukcja sprawiają, że momentami ciężko skupić się na tekście, często trzeba wracać do uprzednio przeczytanych fragmentów, aby nie pogubić się w gąszczu szczegółów.

1931

Ciekawa książka, doskonała jeśli ktoś chce zgłębiać wiedze o starożytnym Egipcie.

Uważam, że ta książka jest bardzo wartościowa - jak ktoś chce zgłębić wiedzę o najsłynniejszej i najbardziej legendarnej królowej wszechczasów, Kleopatrze to to jest pozycja dla niego. Zachęcił mnie do przeczytania wyśmienity film z 1963 roku z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. Miała kazirodczy związek z Ptomeleuszem, który był (o zgrozo!) jej bratem. Uważam, że powinna się trzymać od samego początku z Markiem Antoniuszem - był mądrzejszy, byle gównem się nie zadowalał i nie pchał się tam, gdzie nie powinien. Historia jest nauczycielką życia, uczmy się na niej, byśmy nie popełniali tych samych błędów, co nasi przodkowie.

Myślałam , że sięgam po książkę opisującą losy Kleopatry, ale ona jest tu tylko "dodatkiem":) Czy jestem rozczarowana? Troszeczkę, bo pomijając wspomnianą kwestię, książka jest wciągająca i świetnie napisana.

Książka z bardzo mylącym tytułem - to pierwsze co przychodzi mi do głowy. Krawczuk wcale nie pisze książki o Kleopatrze, opisuje historię starożytnego Rzymu od Cezara do Oktawiana (wcześniej historię ojca Kleopatry),Kleopatra to swoisty dodatek, który przewija się podczas czytania.

Na plus przemawiają dwie rzeczy:
1. Autor opiera się na źródłach
2. Sporo cytuje

Reszta specjalnie nie przypadła mi do gustu, szczególnie że chciałem czytać książkę o Kleopatrze, a bohaterki było tam może 20%. Nie ma też żadnych "smaczków" ani ciekawostek z jej życia (jeśli ktoś na to liczy rozwiewam wątpliwości),głównie polityka.

Na plus przemawiają dwie rzeczy:
1. Autor opiera się na źródłach
2. Sporo cytuje

Reszta...

Na półkach: , , , , , , ,

Biografia Kleopatry pióra A. Krawczuka podzielona jest na trzy części. Pierwsza dotyczy sytuacji w Egipcie w I w. p.n.e. ze szczególnym uwzględnieniem osoby ojca głównej bohaterki - Ptolemeusza XII Auletesa. Druga i trzecia opowiadają już rzeczywiście o ostatniej egipskiej królowej, która najpierw stała u boku Cezara, a potem Marka Antoniusza. W książce dominujące są tematy polityczne, ukazane są zwłaszcza meandry imperialnej polityki Rzymu i ich główni twórcy. Losy Kleopatry przeplecione są wzmiankami o rodzie arcykapłana Pszereni-Ptaha z Memfis. Książkę symbolicznie kończy właśnie śmierć ostatniej przedstawicielki dynastii ptolemejskiej oraz ostatniego członka arcykapłańskiego rodu - widomy znak przemian, jakie zaszły w Egipcie w drugiej połowie I w. p.n.e.

Książkę czyta się świetnie, jak niemal wszystkie dzieła prof. Krawczuka. Zdecydowanie godna polecenia, choć powtarza nieraz te same treści, jakie pojawiają się w książce "Cesarz Augusta" tegoż Autora. W moim odczuciu nie jest to jednak wada, zresztą jest to nieuniknione, gdyż obie postacie były przecież głównymi bohaterami tego ostatniego konfliktu świata hellenistycznego.

Tomasz Babnis

Ciekawa książka opisująca okres w Egipcie pod rządami kleopatry

Ciekawa książka opisująca okres w Egipcie pod rządami kleopatry

Rozpoczynałam czytanie tej książki z dozą pewnej rezerwy, niepewna, czy nie będzie to kolejna pozycja o tematyce starożytnej, której nie da się czytać bez zaśnięcia po przeczytaniu kilku początkowych stron.
Okazało się, że w przypadku tego autora nic z tych rzeczy nie ma prawa się przydarzyć: z ulgą zauważyłam, że książka jest bardzo wciągająca, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę liczbę przystanków, które przegapiłam, czytając ją w metrze :)
Podsumowując, polecam wszystkim choć trochę zainteresowanym, jak to naprawdę było z tą Kleopatrą ;)

• Starożytność
  • historia