Archanioły i szakale

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Naokoło Świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Nubia, reportaż, Egipt, Faras
literatura faktu
Honorka22

Opowieść o Nubii sprzed czterdziestu wieków, jak i o tej z roku 1963, zagrożonej potopem. Autor przedstawia pracę polskich archeologów i ich osiągnięcia, słynne odkrycia w Faras, które stały się sensacją światowej miary.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1981
Renax | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Przyznam szczerze, że podchodziłam do tej książki pełna uprzedzeń przeczytawszy opinie na lc. Ale pomyślałam sobie, że nie takie księgi pokonywałam ratując się zakładkami co 50 stron (z uprzejmości nie wymienię tytułów). No i ruszyłam. Od razu polubiłam autora, który zaczął swój reportaż od wyznaniam, że na podróż miał za mało pieniędzy, wiedział, ze mu nawet na taksówkę nie wystarczy, a jednak, że musi tam pojechać. To mnie przekonało, bo któż z nas nie jeździł tak tu i tam? W sumie uporałam się z nią nadspodziewanie prędko i nawet przyznałam jej 8 gwiazdek.
Książka jest hołdem złożonym, polskiej archeologii i jej niezwykłym osiągnięciom na granicy Sudanu i Egiptu. O profesorze Michałowskim już słyszałam, słyszałam też o wczesnych chrześcijanach z północnej Afryki, więc z chęcią pogłębiłam swoją wiedzę. Jest w mniej sporo konkretnej wiedzy historycznej, sporo opisów stanowiska archeologicznego, metod pracy, opisów sposobu życia mieszkańców miejscowość nieopodal polskich stanowisk...

ems | 2012-02-09
Przeczytana: czerwiec 2012

Rok 1963. Reportaż z misji archeologicznej prof. Michałowskiego, odkrywającej freski we wczesnochrześcijańskiej katedrze w Faras. Plus sporo informacji o historii Nubii od czasów prehistorycznych do najazdu arabskiego w XIV/XV w. Plus historia Kryzysu Sueskiego, oraz budowy Wielkiej Tamy (co bezpośrednio przyczyniło się do zintensyfikowania prac archeologicznych w rejonie Nubii i w rezultacie - odkrycia w Faras). Książka zawiera archiwalne zdjęcia z ostatnich dni misji.

Niby wartościowe (stąd dodałem jedną gwiazdkę), ale podane w wyjątkowo nudny sposób. Tylko dla wytrwałych.
Zanteresowanym tematem polecam raczej 'Od Edfu do Faras' autorstwa samego prof. Michałowskiego.

PS 'zródło opisu' w oficjalnej recenzji nie jest autorskie, tylko pochodzi z okładki książki.

Morgoth | 2014-03-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobook