Mój słownik PRL-u

Wydawnictwo: ALFA
83-7179-205-0
satyra
hunter

"Aparat", "Bezpieczniacy", "Budka z piwem", "Księża patrioci", "Ogonek", "Pociągi Przyjaźni" - oto parę spośród kilkudziesięciu "haseł" tego szczególnego słownika. Przypomina on o niektórych najbardziej charakterystycznych faktach i zjawiskach składających się na rzeczywistość PRL-u - tych złowrogich, tragicznych oraz tych groteskowych, absurdalnych. "Hasła" mają formę syntetycznych, parodystycznych opisów poszczególnych elementów owej ponurej rzeczywistości lub fabularnych obrazków i krótkich opowiadań. Źródłem ich komizmu, specyficznego czarnego humoru jest najczęściej to, co stanowiło jedną z najistotniejszych cech tamtych lat - ciągły rozziew między słowami głoszonymi przez władzę, partię, środki masowego przekazu, oraz oficjalnymi regułami a realną egzystencją społeczeństwa. "Bujna materia życia" - jak pisze Nowakowski - "nie pozwalała się ujarzmić bez reszty".

[Alfa, 2002]

Wojciech Gołębiewski | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

PODRÓBA! NIEUMIEJĘTNA PODRÓBA! Tego nie mógł Nowakowski napisać, chyba, że był obłożnie chory i nie wiedział co robi. Chociaż watpię, bo dobry frezer nie spieprzy elementu nawet w stanie agonalnym. Nie jego styl, nie jego składnia, a co najważniejsze: całkowity zanik zwięzłości, czego był mistrzem. W każdym omawianym haśle leje wodę.
Już przy pierwszym 2,5-stronicowym haśle „Agitatorzy” usłyszałem ostrzegawszy dzwonek, przy „Budce z piwem” zszokowała mnie całkowita ignorancja autora, a sprawa się rypła na str.31, przy historii „króla Warszawy” rotmistrza Andrzeja Rzeszotarskiego, o którym nawet Wojtek Młynarski śpiewał piosenkę w przedstawieniu kabaretu Hybrydy, w programie „Radosna gęba stabilizacji”, nazywając tego dziwkarza, cinkciarza i UB-eka panem Jesiotrdarskim. Niby-Nowakowski pisze:
„Głośny był w Warszawie lat sześćdziesiątych upadek znanego króla cinkciarzy. ...

Witold Lisek | 2014-05-20
Przeczytana: 07 czerwca 2014