Morze Srebrzystego Światła

Wydawnictwo: Rebis
Sea of Silver Light
83-7301-155-2
dasilwa

To ostatni - po Mieście złocistego cienia, Rzece błękitnego ognia o Górze z czarnego szkła - tom tetralogii Tada Williamsa Inny Świat. Autor nie proponuje jednak czytelnikowi tylko rozwiązania wszystkich wątków. Rzeczywistość Innego Świata przerasta nasze wyobrażenia. Jest o wiele bardziej przerażająca, skomplikowana, ale i piękniejsza, niż wydawało się Renie i jej przyjaciołom. Rozdzieleni wybrańcy Sellarsa wędrują po różnych częściach systemu Graala, próbując wykonać swoją misję przed rozpadem tego wirtualnego świata. O dziwo, muszą korzystać z pomocy tych, którzy do tej pory ich ścigali. Wszyscy spotykają się przy studni, gdzie nastąpi ostateczne starcie Stracha, przyjaciół Renie i Innego. Kto wesprze Innego? Czy Renie odnajdzie w świecie brata? Jak Sam poradzi sobie ze śmiercią Orlanda? Jaką cenę zapłaci Dulcie Anwin za odkrycie potwornej tajemnicy Stracha? Czy Olga Pirofsky wykona swoją misję i uratuje pogrążone w śpiączce dzieci? I w końcu, kim jest Inny? Dlaczego uwięził dzieci? Dlaczego stracił ochotę do życia i skazał w ten sposób na śmierć wszystkie istoty prowadzące bardziej lub mniej realną egzystencję w systemie Graala? Gdzie znajdzie ukojenie i jak zemści się na swoich prześladowcach?

CorvusCorax | 2017-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 października 2017

Baśniowo się zaczęło i w sumie tak też się kończy cały cykl „Innego świata”. Źli ponieśli sromotną porażkę, ci lepsi oraz najlepsi zostali mniej lub bardziej nagrodzeni, natomiast granica pomiędzy światem realnym, a wirtualnym, który pełni tutaj rolę magicznego została jeszcze bardziej zatarta. Jednak nie traktuję tego jako wady. Prowadzi mnie to natomiast do nieoczekiwanej interpretacji i wyrosłego na jej gruncie spostrzeżenia krystalizującego wniosek, iż sposób opowiadania oraz wyrażania pewnych treści i wartości zmienił się jedynie powierzchownie. W konsekwencji cała futurystka tego cyklu zogniskowała się w refleksji brzmiącej: spójrz w przeszłość, a ujrzysz tam… przyszłość. Czyżby einsteinowska względność czasu sięgała głębiej niż abstrakcyjny paradoks bliźniąt i determinowała ścisłej nasze życie codzienne?
Tak czy inaczej pozycja ta jest godna uwagi, ponieważ pomimo pewnych mankamentów jest porządną porcją literatury fantastyczno-naukowej zarówno pod względem jakościowym jak i...

książek: 2004
Dominik | 2012-11-15
Przeczytana: 13 listopada 2012

Po półtorej miesiąca w końcu zakończyłem swoją przygodę w "Innym Świecie", a trwało to tak długo ponieważ z wielkim trudem było mi rozstać się z bohaterami tego cyklu jak i z ogromnym światem jaki wykreował Tad Williams.

Ostatni tom ma aż 1000 stron i zawiera w sobie wszystko co powinien tom zamykający tak ogromną przygodę. Odpowiednią, wręcz przytłaczającą dawkę odpowiedzi, nowe zaskakujące pytania będące ostatnimi asami w rękawie autora oraz ogrom emocji towarzyszący ukochanym bohaterom.

Dodatkowo cały cykl nie można traktować jako zwykłą historię rozrywkową. To naprawdę ambitna historia, przedstawiająca setki różnych wartości, ukazująca jak niewiele zmienia się w ludziach na przestrzeni wielu lat, czy jak różnie oddziałowywują na człowieka nowinki techniczne. Zadająca pytania, na które dopiero przyjdzie nam odpowiedzieć.

Dziwię się, że jest ktoś gdzieś tam na świecie, a sądzę, że w też Polsce jest naprawdę wiele takich osób (zdecydowanie za dużo), kto jeszcze nie sięgnął po...

Temptation | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Cały cykl jest wart przeczytania, a najlepszy jest właśnie ostatni tom. Wykreowany świat, problemy i historie bohaterów wciągają i nie zapomina się ich od razu po przeczytaniu.
Dla mnie nie jest to jednak arcydzieło czy nawet pozycja wybitna.
Według mnie autor zbyt rozciągał akcję, wprowadzając zbyt wiele przygód, krain i postaci, szczególnie w dwóch środkowych tomach.
Doceniam rozmach i pomysłowość autora, ale jakby te cztery tomy zwinąć do dwóch, miałabym znacznie większą przyjemność z lektury.

Dezyderiusz | 2018-01-17
Vegeta8422 | 2017-12-17