Klęska

Wydawnictwo: Rebis
Катастрофа
historia
hunter

Hitler i Stalin byli zbrodniarzami, którzy różnili się głównie kształtem wąsów. Jakim cudem więc cały świat Hitlera nienawidził, a Stalina uważał za miłującego pokój, dobrodusznego wujaszka? Jakim cudem nieudolny i niekompetentny marszałek Żukow został wykreowany na genialnego dowódcę i najwybitniejszego stratega wszech czasów? Z jakiego powodu II wojna światowa skończyła się dla Związku Radzieckiego tak zwanym „wielkim zwycięstwem”, które okazało się gorsze od każdej klęski? Wiele dokumentów i materiałów historycznych zostało ukrytych lub zniszczonych, ale Wiktor Suworow uważa, że nawet w oparciu o dostępne dane, dzięki cierpliwemu czytaniu między wierszami, możemy odkryć prawdę o przebiegu wojny radziecko-niemieckiej i o motywach działań komunistycznych przywódców.

Wiktor Suworow – właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun – to znany rosyjski pisarz i historyk. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie był rezydentem GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku – mimo rozpadu ZSRR – do dziś nie uchylono.

źródło opisu: [[Rebis, 2010]]

Adrian F | 2013-07-20
Przeczytana: lipiec 2013

Suworow znów w sposób którego nie da się obalić przekazuje nam swoją teorię. Co ciekawe, to już piąta część serii "Lodołamacz" a za każdym razem autor pokazuje problem od innej strony, jednak wniosek za każdym razem jest jeden. Książka zdecydowanie warta polecenia, nie tylko dla zainteresowanych historią, ale i dla wszystkich, którzy chcą otworzyć oczy i zrozumieć, że nie wszystko co piszą w szkolnych podręcznikach o historii to prawda.

Łukasz | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Skończyłem całą serię. W sumie wszystkie książki bardzo dobre, ale momentami już mnie zaczynały męczyć. W dodatku wraz z biegiem czasu coraz bardziej mam wrażenie, że to wszystko jest ukartowane przez GRU. Bo tak naprawdę, to W. Suworow niczego nowego nie powiedział, a cała "wojna" pomiędzy nim a Rosją (wcześniej ZSRR) jest tylko świetną zasłoną i tematem zastępczym dla machlojek w tym kraju. Gdyby Suworow był naprawdę zdrajcą, to moim zdaniem nie ma siły - już by nie żył. Sam o tym pisze w swoich książkach. Ale jakoś żyje, bo jest jeszcze komuś do czegoś potrzebny.
Poza tym bardzo ładnie zachwalał w swoich książkach Stalina (taki wybitny strateg, jedyny błąd w życiu - nie przygotował się na wypadek ataku III Rzeszy na ZSRR) i Armię Czerwoną (no, taka nowoczesna, nikt nie miał tylu czołgów na świecie, nawet te najbardziej przestarzałe były lepsze od amerykańskich, brytyjskich i niemieckich). Niby grubo ciśnie Związek Radziecki, ale wrażenia mam takie jakie mam. I chyba nie jestem...

irka1998 | 2017-01-06
Przeczytana: 2011 rok

Czytałam ją chorej osobie która kocha historię kiedy leżała z gorączką. Pomagało bo książka ciekawa. Naprawdę dużo ciekawych informacji i wiedzy oraz przemyśleń autora. Powiązania historyczne różnych faktów i zdarzeń, wyjaśnienia przyczyn dla czego dane decyzje dowódców zostawały podjęta w taki a nie inny sposób. Wiele można na nowo zobaczyć w innej perspektywie i wiele przemyśleć. Polecam bardzo.

Racyna | 2017-05-14
Jerzy Najda | 2017-04-28