Ostatnia republika

Wydawnictwo: Rebis
Последняя республика
ZSRR, historia, II Wojna Światowa
historyczna

Związek Radziecki rwał się do panowania nad światem, a Wielką Wojnę Ojczyźnianą wymyślono po to, żeby ukryć tę klęskę - mówi w "Ostatniej republice" Wiktor Suworow. "Wielką Ojczyźnianą wymyślono po to, żeby raz na zawsze, po wieki wieków usprawiedliwić okupację Europy. Po to, żeby ukryć cel wojny: Związek Radziecki rwał się do panowania nad światem. Owo panowanie chciano sobie zapewnić...

"Wielką Ojczyźnianą wymyślono po to, żeby raz na zawsze, po wieki wieków usprawiedliwić okupację Europy. Po to, żeby ukryć cel wojny: Związek Radziecki rwał się do panowania nad światem. Owo panowanie chciano sobie zapewnić cudzymi rękami. Hitler miał zmiażdżyć Europę, a Stalin nieoczekiwanym uderzeniem wyzwolić ją spod władzy Hitlera. (...) Hitler zburzył plan Stalina. I wszystko runęło. Wielką Ojczyźnianą wymyślono po to, żeby ukryć tę klęskę".

Wiktor Suworow - właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun - to znany rosyjski pisarz i historyk. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie w latach 1974-1978 był rezydentem GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku - mimo rozpadu ZSRR - do dziś nie uchylono.

Suworow jest autorem kilkunastu książek. Dom Wydawniczy Rebis opublikował jego "Cień zwycięstwa", "Cofam wypowiedziane słowa", "Akwarium", "Lodołamacz i "Dzień »M«". "Ostatnia republika" to trzeci tom cyklu historycznego, który rozpoczyna "Lodołamacz", a kontynuują "Dzień »M«" oraz niewydana jeszcze część czwarta - "Ostatnia defilada".

źródło opisu: [Rebis, 2009]

Kramer | 2014-01-20
Przeczytana: 11 stycznia 2014

To druga, przeczytana przeze mnie, po "Lodołamaczu" książka z serii. Sięgnąłem po nią będąc jeszcze myślami w tej pierwszej, niejako na fali. Co nowego? W zasadzie niewiele, nie licząc kolejnej dawki wiedzy z dziedziny techniki wojskowej i sztuki wojennej i kolejnej listy nazwisk. Ale czyta się równie dobrze, jeśli nie lepiej. Nieco bardziej syntetycznie, w bardziej uporządkowany sposób przedstawione te same tezy. Rozprawienie się z próbami zdyskredytowania "Lodołamacza". Ukazane jeszcze dogłębniej mechanizmy rządzenia, nowe ciekawostki. Nieco więcej miejsca dla naszego kraju z hołdem dla wrześniowych obrońców w postaci bonusu. Zdecydowanie warto było przeczytać.

Andrew Vysotsky | 2010-11-15
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Jakiś czas temu wpadła w ręce książka Wiktora Suworowa
OSTATNIA REPUBLIKA
(ПОСЛЕДНЯЯ РЕСПУБЛИКА)
Świetna rzecz dla każdego, kto interesuje się historią Polski, Europy i świata, polityką i wojskowością. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uważa się za polskiego patriotę. Czyta się bardzo dobrze, przewartościowuje wiele sądów i zmusza do krytycznego myślenia. Historia bowiem to nie daty i suche fakty, bo z tego nie wynika żadna nauka na przyszłość, ale tych dat i faktów kojarzenie, uzupełnianie ich braku teoriami tak, by stworzyć logiczne związki przyczynowo-skutkowe, nadać ludzkim działaniom sens i odkryć brakujące motywy. Nie będę streszczał ani opisywał o czym książka traktuje, by każdy mógł przystąpić do krytycznej lektury nie skażony moimi sugestiami, niemniej zdecydowanie polecam.

Wasz Andrew

recenzja wcześniej opublikowana na moim blogu

Bonifacius | 2012-05-06
Przeczytana: 19 maja 2012

Kolejna z serii książek REBISa spod pióra Suworowa. Lubię jego styl, zachęca do przeszukiwania niezmierzonych zasobów internetu żeby potwierdzić lub sprawdzić pisane przez niego tezy. Zaskakujące ukazanie nieznanej nam Rosji IX, XX i XXI wieku. Godna uwagi

Robert K-ski | 2016-11-14
Tomek1988 | 2016-10-08