Japonja

Tłumaczenie: B. Bielecka
Wydawnictwo: Bibljoteka Echa Polskiego
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Japonia

Zbiór 11 krótkich opowiadań/reportaży; pod redakcją Antoniego Lange.

sisi13087 | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 marca 2017

Zbiór opowiadań,pokazujący Japończyków z całą barwą wierzeń,rytuałów i zabombonów,stanowiących nieodłączny element ich codziennego życia.
Ukazano jak bardzo ,podporządkowuje się życie i śmierć sobie na wzajem,stanowią jedną ciągłość,która musi być celebrowana .Każde opowiadanie jest inne ,ale jednocześnie pokazuje jak bardzo sfery życia w Japonii się łączą.Śmierć z miłości,śmierć samurajska,śmierć w imię lojalności,samobójcza,i wiele innych rodzai.Autor pokazał jak na przełomach wieków kształtowała się kultura kraju ,mentalność ludzi ,ich przywiązanie i szacunek do bóstw wszelkiego rodzaju ,ale też szacunek do drugiego człowieka ,lub jego brak .
Plusem jest mnóstwo terminów japońskich ,nazw przedmiotów,wiersze przytaczane w tym języku ,wszystko to sprawia ,że czytając jesteśmy gdzieś blisko tego wszystkiego,jednocześnie wzbogacając nasza wiedzę.
Japończycy są jak mały podarek zapakowany w mnóstwo warstw,a każda warstwa jest inna,ciekawsza i bardziej intrygująca .

Kamila Głowacka | 2017-03-17
Usti | 2017-01-03