Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów

Wydawnictwo: Mantis
839181257X
Japonia, Hokkaido
Linka

Książka ta to zbiór świetnych reportaży i esejów naocznych świadków współczesności Kraju Wschodzącego Słońca, a mówiąc ściślej, najbardziej na północ położonej jego wyspy- Hokkaido.

Dociekliwy_Kotek | 2017-08-19
Przeczytana: sierpień 2017

O jakich miejscach w Japonii pisze się najmniej? O archipelagu Riukiu i o Hokkaido. Pierwsze jest na tyle małe i na tyle "egzotyczne", że nie bardzo pasuje do narracji o gejszach i samurajach, drugie z kolei uważane było za koniec świata przez samych Japończyków i do dziś ta druga co do wielkości wyspa archipelagu pozostaje najsłabiej zaludnionym terenem kraju. Niby jeszcze Japonia, ale w zasadzie bez większych miast (poza Sapporo), za to z gigantyczną ilością parków narodowych i niedobitkami kultury Ajnów. Działa na wyobraźnię, prawda?

Nic dziwnego, że za "Hokkaido" zabierałam się z dużymi nadziejami, szczególnie przez ten podtytuł - "Japonia bez gejsz i samurajów". Co zostanie z Japonii, jeśli pozbawimy ją tradycyjnej turystycznej cepelii, skreślimy duże miasta i związaną z nimi popkulturę? We wstępie Piotr Węgrzynowicz zapewnia, że otrzymamy obraz prawdziwy, nie zdeformowany przez stereotypy, którym ulegają inni autorzy poczytnych książeczek. Będzie zatem Japonia prawdziwa,...

USAGI | 2013-01-25

Japonia opisana z różnych perspektyw, przez różne osoby, pod kątem często nieujmowanym przez inne publikacje.

Batgirl93 | 2018-04-26
Bella | 2017-08-09