Vincent van Gogh 1853-1890. Wizja i rzeczywistość

Vincent van Gogh
Van Gogh, sztuka, malarstwo
sztuka
Shelby

Album prezentuje życie i twórczość Vincentego van Gogha. Jego życie było jednym pasmem niepowodzeń. We wszystkim, co jego światu, jego czasom, wydawało się znaczące, poniósł fiasko: nie był w stanie założyć rodziny, zarobić na własne utrzymanie, nie potrafił nawet porozumieć się z ludźmi. Jako malarz znalazł jednak sposób, by chaosowi rzeczywistości przeciwstawić pewien - swój własny - porządek. Jego sztuka była regulatorem w świecie, przeciwko światu, w którym nie mógł się odnaleźć. Przeciw jego nieprzejrzystości wystąpił z bezpardonowym, również teoretycznie ugruntowanym zdecydowaniem artysty, na jego anonimowość odpowiedział subtelnie wyważonym patosem, jego ciągłemu biegowi przeciwstawił witalność szczegółu. Nie chciał stłumić rzeczywistości, ani z rezygnacją cierpieć z jej powodu, lecz uczynić ją zrozumiałą, uchwytną. Poprzez sztukę ten tak mu wrogi świat miał stać się jego własny.

Wojciech Gołębiewski | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

Dysponuję wydaniem angielskim z podtytułem "Vision and Reality", lecz, by nie mnożyć zbędnych bytów, podłączam się na LC pod polskojęzyczne wydanie.

Ingo F. Walther (1940–2007) was born in Berlin and studied medieval studies, literature, and art history in Frankfurt am Main and Munich. He published numerous books on the art of the Middle Ages and of the 19th and 20th centuries

Album jest przepięknie wydany, zawiera ok. 60 kolorowych reprodukcji wzbogaconych ich opisem, jak i okoliczności w jakich powstały. W trakcie lektury proszę pamiętać o „Kalendarium” umieszczonym na końcu książki. Wspaniale opracowany tekst jest dość zwięzły i radzę go wykorzystać do równoległej lektury tego albumu z „Listami do brata”. Może to pewna niewygoda, lecz na pewno warto spróbować, by kompleksowo poznać życie i twórczość artysty.

Oczywiście, bez „wspomagania”, sam album wzbudza najwyższy zachwyt i ...

Mysterious | 2014-08-08
Przeczytana: sierpień 2014

Świetna biografia człowieka niezrozumianego, który osamotnienie i nawracającą chorobę psychiczną próbował złagodzić farbą i pędzlem. Doceniony dopiero po śmierci, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy europejskich, mimo niedoskonałości jego prac. Wśród artystów na pewno wyróżniała go pokora. Może dlatego też stał na uboczu obok niesamowicie pewnych siebie i zachwyconych własnym talentem malarzy? Jedno jest pewne- był człowiekiem zagadką, a o takich pamiętać będziemy najdłużej.

ekma | 2016-02-19
Przeczytana: 28 maja 2015

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam o artystach. Świetnie napisana i pięknie wydana. Bardzo polecam wszelkim amatorom tematyki.

Liwia | 2015-10-17

Język, jakim napisana jest ta książka zasługuje na miano sztuki.

maniek | 2012-04-04

polecam