Vincent van Gogh 1853-1890. Wizja i rzeczywistość

Vincent van Gogh
Van Gogh, sztuka, malarstwo
sztuka
Shelby

Album prezentuje życie i twórczość Vincentego van Gogha. Jego życie było jednym pasmem niepowodzeń. We wszystkim, co jego światu, jego czasom, wydawało się znaczące, poniósł fiasko: nie był w stanie założyć rodziny, zarobić na własne utrzymanie, nie potrafił nawet porozumieć się z ludźmi. Jako malarz znalazł jednak sposób, by chaosowi rzeczywistości przeciwstawić pewien - swój własny - porządek. Jego sztuka była regulatorem w świecie, przeciwko światu, w którym nie mógł się odnaleźć. Przeciw jego nieprzejrzystości wystąpił z bezpardonowym, również teoretycznie ugruntowanym zdecydowaniem artysty, na jego anonimowość odpowiedział subtelnie wyważonym patosem, jego ciągłemu biegowi przeciwstawił witalność szczegółu. Nie chciał stłumić rzeczywistości, ani z rezygnacją cierpieć z jej powodu, lecz uczynić ją zrozumiałą, uchwytną. Poprzez sztukę ten tak mu wrogi świat miał stać się jego własny.

Mysterious | 2014-08-08
Przeczytana: sierpień 2014

Świetna biografia człowieka niezrozumianego, który osamotnienie i nawracającą chorobę psychiczną próbował złagodzić farbą i pędzlem. Doceniony dopiero po śmierci, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy europejskich, mimo niedoskonałości jego prac. Wśród artystów na pewno wyróżniała go pokora. Może dlatego też stał na uboczu obok niesamowicie pewnych siebie i zachwyconych własnym talentem malarzy? Jedno jest pewne- był człowiekiem zagadką, a o takich pamiętać będziemy najdłużej.

ekma | 2016-02-19
Przeczytana: 28 maja 2015

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam o artystach. Świetnie napisana i pięknie wydana. Bardzo polecam wszelkim amatorom tematyki.

Liwia | 2015-10-17

Język, jakim napisana jest ta książka zasługuje na miano sztuki.

maniek | 2012-04-04

polecam