Historia sztuki w zarysie

83-01-03664-8
historia, sztuka
popularnonaukowa
Olena

Kompendium wiedzy o sztuce od czasów prehistorycznych do XX wieku. Książka przydatna zarówno jako wprowadzenie do dziejów sztuki, jak i uzupełnienie posiadanych wiadomości.

MountainTobacco | 2014-03-22

Historia Sztuki w Zarysie towarzyszyła mi pod koniec szkoły podstawowej, kiedy zdawałam do liceum plastycznego. Pozycja ta opisuje zaledwie zarys historii, jak mówi sam tytuł, ale daje to doskonały obraz całości, zarówno przemian, jak i swojego rodzaju tendencji do których dążyli artyści w poszczególnych epokach. Książka jest poprowadzona w przejrzysty sposób, choć przypomina nieco te maleńkie książeczki, będące streszczeniem wiedzy. Jest doskonała do nabycia podstaw z dziedziny historii sztuki i uporządkowania wiedzy, opisując powstałe dzieła z różnych dziedzin sztuki, a więc: malarstwa, architektury i rzeźby. Jeśli kogoś ten temat bardziej interesuje, musi jednak swoją wiedzę wzbogacić o inne pozycje... Co z resztą jest rzeczą całkowicie naturalną, że szukamy wiedzy z różnych źródeł. Jak najbardziej więc polecam tę książkę do zdobycia podstawowej wiedzy.

Marysieńka | 2011-09-21

Ta książka towarzyszy mi od czasów liceum. Z pomocą pana Karola Estreichera poszerzałam swoją wiedzę na temat historii sztuki od paleolitu do czasów wsółczesnych. Napisana jest bardzo przejrzyście, chronologicznie, jest też bogato ilustrowana. Ta publikacja ma nam przyblizyć temat, choć go przecież nie wyczerpuje. Trudno bowiem w jednej książce opisać dziedzictwo kulturowe ludzkości od paleolitu czyli sprzed 15 tys.lat p.n.e. do dzisiaj. Polecam tę pozycję.

Katarzyna | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Wspaniały podręcznik pisany piękną polszczyzną, okraszony ilustracjami, który w przejrzysty sposób ukazuje dzieje sztuki na przesztreni wieków.

Elevander | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Książka Estreichera przedstawia dzieje sztuki od epoki prehistorycznej po II połowę XX wieku. Ogromny zakres materiału sprawia, że siłą rzeczy poszczególne zagadnienia są tylko lekko zarysowane, nie było bowiem miejsca na ich dokładne przedstawienie. To jednak nie wada tej obszernej skądinąd publikacji. Myślę, że bardzo dobrze spełnia swoją funkcję wprowadzenia w dzieje sztuki światowej (światowej, bo - np. w przeciwieństwie do "Sztuki cenniejszej niż złoto" Białostockiego nie ogranicza się tylko do Europy) i pozwala się zapoznać z jej najważniejszymi problemami. Praca jest bogato ilustrowana (ilustracje zarówno kolorowe, jak czarno-białe), co umożliwia także wzrokowe zapoznanie się z omawianymi dziełami sztuki.

Bardzo podobał mi się styl narracji Estreichera, który pisał o sztuce poważnie, ze zrozumieniem i bez krytykanctwa. Nie okazał się też wcale - czego się osobiście spodziewałem - przeciwnikiem nowej sztuki XX wieku. Uważam wręcz, że ostrożny i wyważony rozdział poświęcony...

Nela | 2011-04-16
Przeczytana: 2008 rok

W posiadaniu mam wydanie z 1977 roku, które dostałam jako pamiątkę po babci od mojej cioci kiedy to nauczyciel polecił mi tą książkę jako materiał do nauki na maturę z historii sztuki, więc mam raczej sentyment do tej publikacji ^^;

Ta książka jest podstawowym podręcznikiem dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat historii sztuki. :)

Magda | 2012-12-27

Niezwykle przydatna do "zanurzenia się" w historii sztuki. Autor omawia wszystko "krótko, zwięźle i na temat". Osobiście korzystałam z niej podczas nauki do matury, a teraz zaczynam od niej naukę do egzaminów, jako wprowadzenie do tematu. Dodatkowy plus za przejrzyste mapki (dla wzrokowca niezwykle pomocne w poukładaniu sobie wszystkiego w głowie). Wadą jest to iż, jako że została wydana dość dawno temu, niektóre informacje są już nieaktualne.

Ultramarynowa | 2017-03-11
Przeczytana: 2014 rok

"Historia sztuki w zarysie" była jednym z moich pierwszych spotkań z historią sztuki jako taką. Bardzo cieszę, że trafiłam wtedy właśnie na tę pozycję, bo choć z początku trochę ciężko mi było "wgryźć się w styl" autora, a po części nieco się nudziłam, już wkrótce skromna ta książka zupełnie mnie porwała i ukazała fascynujący świat. "Historię..." czyta się jak piękną, mądrą baśń, gdzie przed oczami przesuwają się nam groty Lascaux, to znów greckie świątynie, rzymskie akwedukty, gotyckie katedry, renesansowe płótna... To opowieść o sztuce jako wyrazicielce wszystkich ludzkich pragnień, niepokojów, podskórnych, nigdy niewypowiedzianych szeptów.

zuzax666 | 2012-11-06

Zapoznałam się z tą książką w liceum, od tamtej pory ma honorowe miejsce na mojej półce z książkami. Bardzo przydatna dla osób, które chcą zapoznać się z historią sztuki :) Co prawda mało jest analizy dzieł sztuki ale autor rekompensuje to przekazując nam bogaty rys historyczny.

kamiskax | 2013-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Książka trochę chaotycznie napisana. I naprawdę "w zarysie". Niczego szczególnego się nie można z niej dowiedzieć... Jednak jeśli ktoś chce mieć ogólny pogląd na temat historii sztuki, to na pewno zyska wiele ciekawych informacji.

alti | 2011-12-18

Jestem w trakcie czytania,a potrzebna jest mi do matury z historii sztuki.Jest ona niestety niezbyt wnikliwa , nie ma dokładnych opisów dzieł ,ich analizy. Za to ma oparcie historyczne i to jest w niej bardzo cenne.