Opowieści o aniołach, duchach i demonach

Wydawnictwo: Cyklady
838685989X
historyczna

Książka Bubera to zbiór sześciu chasydzkich opowieśoi niesamowitych nawiązujących do treści mistycznychi ludowcu wierzeń. Poprzez baśniowewątki i cudowne wydarzenia z udziałemaniotiw, duchów czy demonów autorprezentuje najważniejsze zasadyżydowskiej wiar). Martin luber 11878 Wiedeń-1S65 Jerozolima),filozof, historyk, badacz i nauczyciel,najwybitniejszy znawca cliasydyzmu.

BuchBuch | 2018-09-20

Bardzo cenię twórczość Bubera. Podoba mi się jego niechęć do systemów, czy nazywania rzeczy po imieniu. Jego książki pełne są czucia, emocji, wrażeń, a także dwóch różnych światów - zmysłowego, irracjonalnego i tego logicznego, stoickiego. Każdy kto sięgnie po jego książki odczuje filozoficzną naturę autora, jednak nie ma ona zadęcia, brak jej wielkich słów, skomplikowanych kombinacji znaczeń. Jego wypowiedzi łatwo trafiają do odbiorcy, odkrywają przed nim nowe wydźwięki rzeczywistości.
Tak jest też w przypadku tej książki. Buber był znawcą i pasjonatem chasydyzmu, wiele swoich opowieści umiejscawiał pośród żydowskich mistyków, na ich przykładach tłumaczył swoje spojrzenia i sądy o świecie. Tak jest i tym razem.
Opowieści o aniołach... nie da się streścić czy opowiedzieć jednoznacznie. Każda historia zgłębia tajemnicę życia, istnienia, świata. Jest mowa o cierpieniu, które w gruncie rzeczy uszlachetnia, o tym, że świat zmysłów i sfera duchowa naszego życia są równorzędne. Porusza...

kina | 2012-07-14
Przeczytana: 27 stycznia 2005