Przyjaciel Kafki

Wydawnictwo: Muza
8372008647

Oto kolejny tom opowiadań Singera. Polska, kraj dzieciństwa i młodości, oraz Stany Zjednoczone, gdzie pisarz spędził resztę życia, są tłem dla barwnego korowodu dziwnych postaci. Każda z nich snuje niepowtarzalną opowieść, odsłania swoje tajemnice i prowadzi czytelnika w rejony, których sam rozum nie może pojąć ani wytłumaczyć.

Desjani | 2018-05-26
Przeczytana: 20 maja 2018

Pierwsze zderzenie z żydowskim autorem oceniam pozytywnie, szczególnie mając na uwadze, iż lektura został wybrana na przekór mojemu otoczeniu niż z ciekawości czy samego zainteresowania.

Singer pokazuje różne historie, w różnych krajach Polska, Izrael czy USA.

Dla osoby niezaznajomionej w żaden sposób z judaizmem niektóre zwyczaje wydadzą się śmieszne. Jednakże sytuacje, gdzie autor pokazuje zwątpienie, rozgoryczenie wiarą są bardzo ludzkie i prawdziwe.

W pamięć utkwiła mi opowiadania o mężczyźnie, który od dziecka wyszkolił się w "pyskowaniu" ze światem oraz opowiadanie o profesorze, którzy karmił gołębie - w tym przypadku na skórze czujemy, aż niemieccy naziści wkroczą do warszawy.

Opowiadania są zróżnicowane, ale nie rozmyte. Język przyjemny w odbierze, jednakże nie prostacki - wymagam nieco od czytelnika.

W prozie Singera rządzi niepodzielnie zasada, że to człowiek się liczy i jego wyjątkowa, indywidualna droga do odnalezienia samego siebie. Dwadzieścia jeden krótkich opowiadań, ukazujących rąbek prywatnego wszechświata jednej z person. A są to niezwykłe osoby, niekiedy szokuje ich podejście do życia i bliźnich, częściej jednak zniewala przemożna chęć ekspresji, czerpania z życia pełnymi garściami, tak jakby jutro miało nie nadejść... A że przy tym bohaterowie Singera stale łamią jakieś tabu, no cóż... Czyż właśnie nie w łamaniu zasad tkwi niekiedy jedyna słuszna droga do spełnienia?

Więcej na mojej stronie:

marijestmoja | 2018-04-28