Opowieści chasydów

838500890X
Paweł Hertz
chasydyzm legendy podania judaizm żydzi Izrael

NIESAMOWITY ZBIÓR CYMESÓW, a ten proponuję jako motto (s.430 ebook):
„Wszystko w świecie można podrobić, nie można tylko podrobić prawdy. Prawda podrobiona bowiem nie jest już prawdą”.
Martin Buber (1878-1965) – austriacki filozof i religioznawca pochodzenia żydowskiego, poliglota; badacz tradycji żydowskiej judaizmu i chasydyzmu.
Formalności ...

Zbiór krótkich historyjek, pochodzących od różnych rabinów. To mądre i pouczające, skondensowane złote myśli i dobre rady.
Bardzo lubię taką formę, ponieważ myśli wyrażone są w nieskompliwowany sposób, a jednocześnie wyjaśniają skomplikowane sprawy.

Radzę przeczytać bardzo dokładnie: Pawła Hertza, objaśnienia autora i tłumacza.

Jakże dużo straciliśmy nie mając możliwości współistnienia ze światem chasydów.

Mądra książka

Piękna, bajeczna książka. Niezwykle ciepła i podnosząca na duchu.

Martin Buber (1878-1965) był badaczem kultury żydowskiej, a w szczególności chasydyzmu. Moja wiedza na ten temat jest bardzo powierzchowna, toteż jego „Opowieści chasydów” czytam z grubsza tak, jak dziecko czyta baśnie. Przyjemnie jest zanurzyć się w świat, w którym reguły są przejrzyste i w którym na każde, nawet pozornie błahe, pytanie można znaleźć prostą odpowiedź. I to...

W opowieści, jak stwierdził M. Buber, jest trwała siła, która nabiera mocy poprzez jej ponowne przywołanie. Moc ta odnawia się w żywym słowie i działa z pokolenia przez pokolenie.

"Rabi Mosze Lejb powiedział: Nie ma takiej cechy i takiej siły w człowieku, które byłyby stworzone na próżno. Również wszystkie niskie i nikczemne cechy mogą zostać podniesione i służyć...

Przypowieści chadzydzkie wprowadzające nas w szczególne traktowanie przez Żydów humoru jako filozofii i lekarstwa na całe zło świata

• Judaica
  • Filozofia