Mały Książę

1 036
Le Petit Prince
klasyka
Róża_Bzowa

To najpiękniejsza poetycka opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, bliska sercu każdego czytelnika dzięki swojej nieprzemijającej mądrości. Od 1943 roku jest wydawany w milionach egzemplarzy na całym świecie.

A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu...

Marlena | 2013-06-01
Przeczytana: 1983 rok

Za każdym razem gdy ją czytam inaczej ją interpretuję i za każdym razem coraz bardziej kocham tą książkę.
Pierwszy raz kazano mi ją przeczytać gdy miałam jakieś 8 lat byłam zła i nie podobała mi się w ogóle....

Paco | 2016-07-17
Na półkach: Synapsa
Przeczytana: 17 lipca 2016

Było sobie Życie. Szczenięce Życie.
Poszło ongiś do lekarza i poprosiło – Proszę mnie zbadać.
Doktor przyjrzał się choremu , a następnie przeprowadził wywiad i badanie przedmiotowe.
- Co Ci dolega ? – zapytał.
- Bolą mnie ludzie – odpowiedziało . Czubek własnego nosa jest dla nich krańcem wszechświata. Nie zdają sobie sprawy, jakie jestem piękne. Ile mam do zaoferowania. Powiem pompatycznie – cierpią na kompleks Boga. Przekłuwają mnie. Siekają . Dźgają. Nie rozumieją.
- Chcesz powiedzieć, że mają kolce ?
- O tak ! Myślę, że one im rosną , gdy dojrzewają. Poważnieją. Nawet więcej. Te kolce, to ich atrybut dorosłości !
- Hmm - zastanowił się lekarz – dam Ci pewien specyfik, po którym zawsze będziesz miał naście lat, choć nie gwarantuję efektu. Poza tym zrobię Ci tomografię, rezonans i USG.
- W jakim celu ? – zaniepokoiło się Życie.
- Żeby wykluczyć, czy nie przyszedłeś za późno – odpowiedział Mały Książę.
Bo to On był lekarzem.

Grafitowa_ | 2010-05-16

Kiedy czytałam ja w podstawówce myślałam , że jest bezsensu. Jednak kiedy przeczytałam ją całkiem nie dawno zrozumiałam ją. Do tej książki trzeba dorosnąć.

Fene | 2014-04-26
Na półkach: Lektury

Gdy przeczytałam tą książkę pomyślałam, że autor był pod wpływem alkoholu lub czegoś innego. Naprawdę. Książka jest cudowna. Ciekawie opisana i może sięgnąć po nią każdy. Bez względu na wiek.

Modliszeg | 2015-10-13
Na półkach: 2015
Przeczytana: 12 października 2015

"Wiesz, gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca."

"Mały Książę" to lektura posiadająca wiele morałów.
Poznajemy świat z wrażliwym księciem. Autor delikatnie wprowadza czytelników w problemy świata codziennego. Naprowadza na istotne wnioski, prawdy. Obrazuje wartości, którymi kieruje się człowiek dorosły. Nieodłącznym elementem opowieści jest nawiązanie do przyjaźni.
"Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela."
Uczy nas poprawnych więzi z innymi istotami.
"Stajesz się odpowiedzialny za to, co oswoiłeś."
Wskazuje, że należy akceptować wady innych.
"Zrób mi tę przyjemność, uwielbiaj mnie mimo wszystko."
A przede wszystkim nie pomija ważnego tematu samotności, która może nam doskwierać mimo otaczających nas ludzi.
"Wśród ludzi jest się także samotnym."

Z wiekiem zauważamy powiązanie słów autora z naszym życiem.
Owa książka wniosła wiele do historii literatury.

młoda_pisarka | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane w 2010
Przeczytana: 08 maja 2010

W ŚWIECIE METAFOR I WYOBRAŹNI, PRAWD ZAKLĘTYCH W STRONACH KSIĄŻKI...

Opowieść mojego dzieciństwa, o przyjaźni i miłości. Przeczytanie jej przypadło na dość dziwny okres czasu w moim życiu, kiedy jako mała dziewczynka byłam nieco zagubiona. Dzięki tej lekturze zyskałam przyjaciela w postaci Małego Księcia i kończąc lekturę sama czułam się pewniej.

WampirkaJustynka | 2012-04-23

"A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Mały Książę, najpiękniejsza opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, bliski jest sercu każdego czytelnika dzięki swojej nieprzemijającej mądrości. Od 1943 roku jest wydawany w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Kiwi | 2013-06-26
Na półkach: Zekranizowane
Przeczytana: 2002 rok

Niesamowicie urocza powieść o małym chłopcu, który wyrusza w podróż w celu znalezienia przyjaciela. Według mnie jest w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Booka | 2011-08-11
Przeczytana: 2002 rok

Jedna z ciekawszych lektur szkolnych. Sympatyczna książeczka, którą czyta się szybko i przyjemnie mimo, iż porusza wiele ważnych wartości. Świetnie napisana z przemyśleniami, których się nie zapomina nawet po latach. "mały Książę" ma to do siebie, że można ją różnie interpretować w zależności od tego ile mamy lat, gdy ją czytamy. Na pewno inaczej ją zrozumie dziecko, a inaczej dorosły. Przekonałam się o tym sama, kiedy wróciłam do niej po latach. I mimo, iż czytałam ją już kilka razy cieszę się z zakupionego niedawno własnego egzemplarza.

Śmiało mogę stwierdzić, że "Mały Książę" to klasyk wśród literatury.

veinylover | 2017-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2017

Po pierwsze: TO NIE JEST KSIĄŻKA DLA DZIECI. Dziecko może przeczytać tę książkę, ale jej istoty nie pojmie, choć jednocześnie zdaniem autora pojmuje rzeczy w niej zawarte na swój dziecięcy sposób, ale na pewno nie CZYTAJĄC TĘ KSIĄŻKĘ. Autor wyraźnie zaznacza, że książkę poświęca dorosłemu „gdy był małym chłopcem”, czyli odwołuje się do dziecka tkwiącego w każdym z nas, dzięki czemu pozwala sobie na przekaz przypominający bajkę dla dzieci. Ale to książka dla nas. Kto uważa tę książkę za bajdurzenia dla dzieci prawdopodobnie nie potrafi „włączyć w sobie dziecka”, do którego autor się odnosi pisząc w sposób skrajnie prosty o rzeczach najważniejszych.
Można się zastanawiać, skąd taka forma książki. Otóż gdyby autor napisał poważną rozprawę na ten temat musiałby uważać na każde słowo, a rezultat - jak sądzę i jak przekonany był moim zdaniem autor - byłby formą, w której nie udałoby się uniknąć nadęcia graniczącego ze śmiesznością. Jest to przede wszystkim książka o miłości w sensie jej...

Francuska biblioteka, której nie da się przegapić

Leżąca w Aix-en-Provence biblioteka nie pozostawia przechodniom złudzeń – już z daleka widać jej deklarację ogromnej miłości do książek. Kluczową rolę odgrywa w tym wszystkim słowo „ogromna”. Przekonajcie się sami.

Nowe stare lektury