Pamięć na zawołanie. Metody i techniki pamięciowe

Tłumaczenie: Marek Szurawski
Wydawnictwo: Aha!
Use your memory : understand your mind to improve your memory and mental power
samorozwój, umysł, mnemotechnika
hunter

Każdy z nas chciałby mieć doskonałą pamięć. Zwłaszcza uczniowie, studenci i wszystkie osoby wykonujące pracę wymagającą dużego zaangażowania umysłu. Często podczas zabawy zauważyć można, że nasza pamięć pracuje lepiej niż wtedy kiedy chcemy, a w najbardziej potrzebnych chwilach np. podczas egzaminu, niespodziewanie "ulatuje".

Martha Oakiss | 2014-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

PAMIĘĆ NA ZAWOŁANIE / TONY BUZAN

Tony Buzan to człowiek znany na całym świecie ze swoich metod twórczego wykorzystania umysłu. Jest pomysłodawcą Memoriady, czyli mistrzostw świata w zapamiętywaniu, a także współtwórcą Olimpiady Gier Umysłowych. Tego pana poznałam dzięki moim studiom, na których to właśnie zdobywałam wiedzę na temat możliwości naszego intelektu i różnorodnych mnemotechnik, które mogą nam pomóc w zapamiętywaniu. A że od zawsze uwielbiałam programy z zagadkami umysłowymi, optycznymi, matematycznymi czy logicznymi, a od jakiegoś czasu zaczęłam posługiwać się pałacem myśli niczym BBC’owski Sherlock stwierdziłam, że do książek Buzana zajrzę z przyjemnością.

Pamięć na zawołanie to jedna z książek z serii The Mind Set, czyli Zestaw Dla Umysłu, dzięki której nauczysz się, jak zapamiętywać listy zakupów, numery telefonów czy daty panowania poszczególnych królów Polski. Ten poradnik pomoże Ci rozwinąć wyobraźnię, a także podsunie ciekawe sposoby na ułatwienie nauki w...

Wojtek | 2013-11-21
Przeczytana: luty 2011

Książka wybitna! No, do pewnego sensu. Wybitnym pisarzem Buzan nie jest, ale przedstawiane przez niego techniki oraz sposób, w jaki je przedstawia, są po prostu genialne. Potwierdza to moja średnia na studiach po zastosowaniu prostych technik i wielkie oczy z mordem w źrenicach od innych studentów, którzy nie mogli uwierzyć, że ucząc się pół godziny dizennie mogłem taką średnią wyrobić.

Jak dla mnie to recenzja tej książki sama w sobie. Ta lektura po prostu uczy.

xQuikx | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Jak to się mówi "tyłka nie urywa", gdyby miała zbawienny wpływ na edukację ją czytających zapewne jej średnia ocena wynosiłaby 10/10. Jednak można tu znaleźć cenne porady i wskazówki jak się uczyć skuteczniej tudzież łatwiej(nie w znaczeniu SUPER-szybko i trwale bo takich rewelacji nie dostrzegłem- po prostu lepiej) co nie zmieni faktu że więcej tu o takich "zabawowych" technikach do zapamiętywania nazwisk, twarzy, kart itd.

6/10

kinkiet | 2015-03-30
Przeczytana: 30 marca 2015

Baaardzo inspirująca i pomocna pozycja. Z całą pewnością pomoże każdemu kto tego chce. Jedyny jej minus to częste odesłania do innych pozycji Buzana. Denerwuje mnie skakanie z książki na książkę, bo nie po to kupuję coś by następnie inwestować w kolejny poradnik, który na dodatek nie jest jeszcze dostępny w polskim przekładzie. W tych momentach wychodziła pazerność autora - po co robić kompleksową pozycję, skoro można napisać zdawkowo, w kilku słowach, a następnie polecić np. "Rusz głową". Następna w kolejce jest "Naucz się uczyć". Zobaczę, co Leitner pisze o zapamiętywaniu.
Wyzwanie czytelnicze 2015: książka na twojej liście "muszę przeczytać".

książek: 2045
SEKAi | 2016-01-08

Strasznie przestarzałe, oparte bardziej na domysłach niż na faktach twierdzenia. Wszystko co napisał Tony Buzan jest nieaktualne, a przede wszystkim błędne. O ile z pamięcią jest łatwiej, ponieważ więcej bodźców, jak rymowanki muzyczne pomagają zapamiętywać lepiej (znana jest i stosowana od 100 lat), podnoszenie poziomu koncentracji czy wzmacnianie pozytywnego nastawienia.

Ale jest to niczym nawet w porównaniu do tych starych metod nauczania matematyki, tm bardziej ze neurologia odpowiedziała już wyczerpująco na to zagadnienie, obalając m.in. mity o twórczej i analitycznej półkuli czy że mózg rozwija się do końca okresu dojrzewania, ba nawet można zacząć naukę gry na skrzypcach czy w szachy w wieku 50-60 lat. O ile nie ma się uszkodzonego słuchu, są też doskonałe programy do nauki gry w szachy, masa innych rzeczy.

Jednak z powodu książek Buzana ciągle powiela się te przestarzałe dogmaty. Ostatnio otrzymałem publikację "Techniki efektywnego uczenia się - J. Smolińska, Ł....

Marylin | 2015-10-29
Na półkach: 2015, E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2015

Książka nie powala,brzydko mówiąc.Autor podaje całą serię porad ZAPOMINAJĄC,że w tej masie można najzwyczajniej zapomnieć którą technikę się stosowało i jakim torem myślenia podążyło,co jest typowe dla naszego mózgu-zbędne informacje odrzuca.Poza tym zbyt wiele czasu zajęła by sama nauka technik,co w dzisiejszym świecie jest nie do zaakceptowania.

Alchemik | 2011-10-29

Dobra książka, dobrego autora, który zamieścił w niej dobre techniki, z których każdy jest w stanie skorzystać i wybrać coś dla siebie. Wiadomo, że nie ze wszystkiego się skorzysta, bo jest tego dosyć sporo ale wszystkich technik można spróbować a później wybrać to, co okazało się najbardziej skuteczne.

Rogalinka | 2016-09-12

Ciekawa książka. Muszę przyznać, że niektóre techniki naprawdę działają tylko trzeba ćwiczyć :)

lobuz09 | 2016-10-06
Przeczytana: 06 października 2016