Zając z Patagonii

Lièvre de Patagonie: mémoires
holokaust, Lanzmann, Patagonia
literatura faktu
Simcha

Tę miłość widać na każdej stronie książki. Niezrównana inteligencja Lanzmanna, jego ciekawość i temperament poszukiwacza przygód sprawiają, że Zająca czyta się z zapartym tchem. Bo Lanzmann przeżył i widział dużo. Jako członek ruchu oporu w czasie drugiej wojny światowej, a później gorący orędownik niepodległości Algierii. Jako przyjaciel Jeana-Paula Sartre'a, Gilles'a Deleuze'a i partner Simone de Beauvoir. Jako autor jednego z najważniejszych filmów o Holocauście, ponad dziewięciogodzinnego Shoah, którego realizacja trwała dwanaście lat. Wielka historia splata się w jego opowieści z osobistymi przeżyciami. Lanzmann płacze "z podziwu dla ludzkiego geniuszu", oglądając lądowanie na Księżycu, tablica z nazwą wsi Treblinka porusza go daleko bardziej niż sam obóz śmierci. I widok zająca, który przeciska się pod obozowym drutem zawieszonym zbyt nisko, by mógł tamtędy uciec człowiek.
Ta książka to dzieło na miarę życia, które biegło fascynującymi i niełatwymi torami dwudziestowiecznej historii.

źródło opisu: Czarne, 2010

źródło okładki: www.czarne.pl

Felzmann | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Arcydzieło. Moja babcia pewnie podsumowałaby ją tak: "Francja-kurwancja", ale mnie się niezmiernie podobała. Nigdy bym nie przypuszczał, że to może być tak dobra książka. Zaczyna się dość "niewinnie", a później wciąga niesamowicie. Autor to postać wyjątkowa. Świadek wielu ważnych wydarzeń XX w. Jego szczerość momentami obezwładnia. Lanzmann nie wahał się pisać nawet o bardzo intymnych sprawach. Barwnie opisał życie obyczajowe elity intelektualnej we Francji. Pięknie opisał swoje życie w trójkącie z Sartre i de Beauvoir. Jako dziennikarz miał okazję poznać wielkie sławy XX w., oraz poznać ciekawe i mrożące krew w żyłach wydarzenia, jak chociażby szokującą sprawę proboszcza z Uruffe ( o tej sprawie czytać nawet nie chciał kard. Lustiger). Porywającym fragmentami książki są te, które opisują prace autora nad filmem "Shoah". Jego polowanie na nazistów, by wypowiedzieli się przed kamerami to historie wzięte prosto z najlepszych kryminałów. Pracując na filmem Lanzmann musiał przyjechać...

Abolisega | 2014-09-07
Przeczytana: 15 stycznia 2012
Agussiek | 2016-11-22
Papel | 2016-11-07
Zupełnie inny festiwal

W sobotę zakończyły się Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”. Ten trzydniowy festiwal, który istotnie przyjmuje formułę nieformalnych spotkań, bardzo różni się od tradycyjnych literackich festiwali: trudno szukać w nim zadęcia, zbytecznego blichtru czy nachalnego (pseudo)intelektualizmu. Jest nieformalnie, zabawnie, niekonwencjonalnie. Po prostu jest inaczej.