Szanowny panie Stalin: Korespondencja pomiędzy Franklinem D. Rooseveltem a Iosifem W. Stalinem

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawnictwo: Twój Styl
My Dear Mr. Stalin. The complete correspondence of Franklin D. Roosevelt and Joseph V. Stalin
978-83-7163-453-6
Jacek

Jest to pierwsza publikacja, która zawiera kompletną korespondencję pomiędzy Franklinem D. Rooseveltem a Iosifem W. Stalinem. Ten zbiór ponad trzystu depesz, nigdy dotąd nieudostępnionych w żadnym języku, jest podstawowym źródłem do zrozumienia wzajemnych relacji pomiędzy dwoma najpotężniejszymi ludźmi czasu II wojny światowej. Korespondencja, wówczas utajniona, rozpoczyna się listem, który Roosevelt napisał do Stalina, aby zaoferować pomoc dla Związku Radzieckiego po niespodziewanej niemieckiej agresji w czerwcu 1941 roku; kończy zaś depeszą, która stanowiła próbę wyjaśnienia nieporozumień między dwoma przywódcami, a którą Roosevelt zaaprobował zaledwie kilka minut przed śmiercią, w kwietniu 1945 roku. Książka pozwala prześledzić rozwój niezwykłego związku tych dwóch ludzi, ukazując zarazem ich podejście do polityki i sposób myślenia na temat najważniejszych wydarzeń tamtych czasów. Sprawa Polski i jej granic po wojnie również znalazła swoje odbicie w tej pasjonującej korespondencji.

źródło opisu: Wydawnictwo Książkowe Twój Styl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2010-12-12

Bardzo ciekawy sposób na zgłębienie historii II wojny światowej.

karina | 2014-08-02
tom86tbg | 2014-03-01