Językoznawstwo

Wydawnictwo: Puls
popularnonaukowa
Marta W

Zbigniew Herbert mówił ponoć, że gdy chce się zdrowo pośmiać, sięga po pracę Stalina o językoznawstwie i nigdy nie doznaje zawodu. Co skłoniło honorowego wodza kilkudziesięciu plemion indiańskich USA i Kanady, w naszym kręgu kulturowym zwanego generalissimusem, do pochylenia się nad teorią języka? Wszak, jak pisze Leszek Kołakowski w posłowiu do tomu, jego językoznawcze przygotowanie polegało...

Co skłoniło honorowego wodza kilkudziesięciu plemion indiańskich USA i Kanady, w naszym kręgu kulturowym zwanego generalissimusem, do pochylenia się nad teorią języka? Wszak, jak pisze Leszek Kołakowski w posłowiu do tomu, jego językoznawcze przygotowanie polegało na tym, że oprócz języka rosyjskiego znał on również ojczysty gruziński.
"Nie mogę zadowolić towarzyszy w całej pełni" - pisze samokrytycznie Stalin. Głos zabrał jednak, by dać odpór innemu językoznawcy Nikołajowi Marrowi, który ostro lansował pogląd, że ponieważ język należy do ideologicznej nadbudowy, to wraz z postępem rewolucji będzie ulegał "skokom jakościowym", by w końcu wspiąć się na szczebel ogólnoludzkiego języka myślowego, o którym już jednak niewiele umiał powiedzieć.

źródło opisu: matras.pl

Kupiłem za 87 groszy.
Warta swojej ceny.

Pierogi_i_Pączki | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Tytuł „genialny językoznawca” w odniesieniu do Stalina słyszałem za młodu od Taty a potem jeszcze chyba gdzieś u Pilcha. Myślałem, że to tylko jakiś żart, ale okazuje się, że to wszystko prawda!

Lektura tych dyrdymałów przypomina mi maturę z polskiego – człowiek pamiętał może 3-4 linijki jakiegoś wiersza a potrafił z tego wyrzeźbić jakieś 8 kart papieru podaniowego. Podstawowa technika to powtarzanie wkoło tego samego, tylko w innej składni i ewentualnie z innymi przymiotnikami. Oto przykład techniki вождя:

„Budowa gramatyczna języka zmienia się jeszcze bardziej powoli aniżeli jego podstawowy zasób słów. Budowa gramatyczna, która wypracowana została na przestrzeni epok i stała się częścią organiczną języka, zmienia się jeszcze wolniej aniżeli podstawowy zasób słów”.

Stalin doszedł do takiego poziomu dyktatury, że decydował o wszystkim, nawet o językoznawstwie. Jeszcze bardziej komiczne były przygody z genetyką. Osobnik Łysenko wymyślił marksistowską biologię, kompletne...

Bartek | 2016-03-22

Bez lania wody i mędrkowania. Jasno, prosto i zwięźle. Cały Stalin.

Natalia_94 | 2014-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Stalinizm
Przeczytana: 09 lutego 2014

Niestety dzieło Stalina pod tytułem "Językoznawstwo" jest bardzo ubogie w treści. Czytając ma się wrażenie, że książkę pisało małe dziecko kompletnie nie wiedzące co pisze i powtarzające w kółko to samo, miotając się jak przy odpowiedzi ustnej z polskiego wiedząc, że i tak nic nie wie. Śmieszne zaś jest to, że ktokolwiek był skłonny to dzieło wydać, ja na miejscu Stalina nie chciałabym by coś takiego wyszło na światło dzienne.
Warto przeczytać żeby się pośmiać. Bo Stalin informuje o rzeczach oczywistych tj: to że rewolucji nie jest potrzebna zmiana słów takich jak "woda", "ryba" na jakieś inne. Trudno żeby to się przydało rewolucji... bo i po co?