Korespondencja w okresie Wielkiej Wojny Narodowej. 1941-1945. Tom II

Okładka książki Korespondencja w okresie Wielkiej Wojny Narodowej. 1941-1945. Tom II
Winston ChurchillFranklin Delano Roosevelt Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1960-01-01
1960-01-01
Edward Nowik

Książka ta to źródło historyczne. Ciężko powiedzieć czy są to wszystkie pisma wymienione wówczas przez Józef Stalina, Winston Churchilla, Franklin Delano Roosevelta. Jednak zapewne większość z nich się w niej zawiera.
Poznajemy problemy frontu oraz problemy polityczne. Jednym z najczęściej omawianych jest sprawa Polska. To znaczy, na jakich zasadach odzyska niezależność, jakie będą jej powojenne granicy, i najważniejsze kto wówczas będzie nią rządził. Widzimy jak bardzo zbieżne są stanowiska obu stron. Każdy chce by Polska znalazła się pod jego wpływem.
Widzimy wówczas jak grzecznie, miło i uprzejmie zwracali się do siebie ówcześni wodzowie USA i ZSRR. A wiemy, że polityka przyjaźni była wówczas wymuszona sytuacją. Jakby nie patrzeć to były dwa przeciwne sobie mocarstwa.
Warto przeczytać, żeby poznać ówczesne problemy dyplomatyczne, oraz język dyplomatyczny (który brzmi jak wzajemne lizanie sobie tyłków).

Dodaj cytat z książki Korespondencja w okresie Wielkiej Wojny Narodowej. 1941-1945. Tom II