Fizyka. Siedem teorii, które wstrząsnęły światem

Tłumaczenie: Janusz Błaszczyk
Wydawnictwo: Amber
Seven ideas that shook the universe
83-7169-466-0
IronWoman

Przełomowe teorie fizyki umożliwiały dokonywanie się rewolucji naukowej. Przewrót Kopernikański, mechanika Newtonowska, pojęcie energii, teoria względności Einsteina - przystępnie wyjaśniając te i inne odkrycia autorzy ukazują, jak kształtowały się współczesne poglądy na czas, przestrzeń i materię.

| 2013-01-13

Harmonia wiedzy

Kto pamięta ze szkolnych lekcji fizyki katowanie uczniów zadaniami z treścią, których rozwiązanie zasadzało się w znacznej mierze na wyprowadzeniu długiej sekwencji skomplikowanych wzorów matematycznych, będzie książką Spielberga i Andersona przyjemnie zaskoczony. „Nauka nie jest i nie powinna być zarezerwowana dla ludzi posiadających wiedzę matematyczną” – czytamy we wprowadzeniu. „Naszym celem nie jest przeprowadzenie dowodów, ale przedstawienie ciekawej opowieści” – zapewniają autorzy. I dotrzymują słowa. Nie znaczy to jednak, że można być całkowitym ignorantem w zakresie podstaw fizyki, nawet w wydaniu szkolnym, przed rozpoczęciem lektury. Niejakie obycie z tematem, również w sensie terminologicznym, jest mile widziane. Kulturalny człowiek końca XX wieku nie może sobie pozwolić – choć zdaję sobie sprawę, że to w dużej mierze wishfull thinking – na takie luki w wykształceniu.

„Siedem teorii” to opowieść o tym, jak powstają koncepcje naukowe i w jaki sposób...

Stanisław Gut | 2016-01-04

Książka bardzo przydatna dla osoby, która się tym interesuje, lecz wątpię by mogła zachęcić do fizyki kompletnego laika... Jest napisana dość trudnym językiem i narracja nie jest popularno-naukowa.

deprywacja | 2014-06-30

Trudno jest mi o takiej książce pisać udając, że jestem w stanie oddać jej sprawiedliwość - po prostu nie jestem dość kompetentny. Mogę natomiast napisać kilka słów na temat moich odczuć względem niej i względem nauki (a raczej nauczania nauki) jako takiej.

Jedne fragmenty tej książki (według słów autorów pisanej z myślą o humanistach) czytałem z większym zrozumieniem niż inne - być może więcej pojąłbym, gdyby tą samą wiedzę starałby się wpoić mi cierpliwy nauczyciel - nie tylko pismem ale i słowem. I to jest refren, do którego wracam ostatnio coraz częściej - szczerze żałuję, że wiele zagadnień ze szkoły spłynęło po mnie jak woda po kaczce. Nie wiem, czy to moja wina (najprawdopodobniej), czy może metod nauczania, czy może nauczycieli. Fakt jest faktem - dopiero teraz wracam myślami do minionych czasów i czuję się głodny wiedzy, którą przecież dawno temu próbowano mi wpoić.

W czym problem? Tak jak wspomniałem, może tkwił we mnie - bo jakie dziecko lubi się uczyć? Ale może i sama...

Koval | 2012-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Książka o charakterze popularno-naukowym, napisana bardzo przystępnie. Autorzy podeszli w sposób opisowy do kilku najważniejszych koncepcji fizycznych opracowanych w ciągu ostatnich stuleci, omawiając je w powiązaniu z historycznym i filozoficznym kontekstem, w którym się zrodziły. Położono nacisk na ich źródła, sens i znaczenie oraz ich ograniczenia w opisywaniu fizycznych własności wszechświata. Poza dygresjami i przykładami stosunkowo niewiele mówione jest o praktycznym zastosowaniu nauki i o technice. Rzadko też szczegółowo rozważane są korzyści lub szkody płynące z nauki dla ludzkości. Książka nie zajmuje się też wpływem nauki i techniki na społeczeństwo, politykę czy też środowisko naturalne.

Bardzo przyjemna lektura pozwalająca zapoznać się z podstawowymi prawami fizycznymi bez sięgania do wzorów, skomplikowanych obliczeń ani rozbudowanych definicji. Pozycja dobra dla osób ciekawych, ale w razie gdyby ktoś chciał uzyskać prawdziwą wiedzę z jakiegoś tematu trzeba sięgnąć do...

Darek Banaszewski | 2016-01-23
Na półkach: Posiadam, 2016, Przeczytane