Sommes-nous seuls dans l'univers?
83-7298-191-4
Agnieszka

Życie. Co nazywamy tym słowem? Czy możemy, czy wolno nam je zdefiniować na podstawie jedynego przykładu, jaki znamy, tutaj- na Ziemi? Czy życie może przybrać odmienne formy? Czy rozwój życia koniecznie prowadzi do pojaiwnia się świadomości? W jaki sposób najnowsze odkrycia astrofizyki i biologii zmodyfikują naszą wizję oraz pojmowanie świata i nas samych? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć uczestnicy prezentowanych rozmów. Dopiero od niedawna wiemy, że w naszej Galktyce istnieją inne układy słoneczne. Odkryto już ponad trzydzieści nowych planet i wciąż zaskakują nas kolejne niespodzianki. Dlatego właśnie hipoteza dotycząca życia oraz inteligencji pozaziemskich stała się przedmiotem szczególnego zainteresowania i troski współczesnych astronomów. Rozmowy z astrofizykami o międzynarodowej renomie- wielkimi świadkami kosmosu- które przeprowadzili Catherine David, Frederic Lenoir i Jean- Philippe de Tonnac, w oryginalny i pasjonujący sposób podejmują odwieczne pytanie o pojawienie się życia oraz o rolę i miejsce człowieka we wszechświecie.

żabot | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Science fiction w wersji mega hard level. Niestety niektóre książki popularnonaukowe dość szybko się starzeją, co nie znaczy, że nie warto ich czytać. W oryginale książka wydana w roku 2000, u nas dwa lata później. Można więc założyć, że ma już 20 lat. Zespół dziennikarzy przeprowadza cztery wywiady ze znanymi (przynajmniej znanymi w ich środowisku i znanymi dziennikarzom ;-) ) naukowcami zajmującymi się astronomią i dziedzinami pokrewnymi.
O czym są wywiady? Nie do końca o tym, co sugeruje tytuł. Pierwszy wywiad dotyczy programu SETI, poszukiwania w przestrzeni kosmicznej sygnałów mających na celu stwierdzenie, że gdzieś tam istnieje czy też istniała technicznie rozwinięta cywilizacja, która pozostawia lub pozostawiła w przestrzeni kosmicznej ślady sygnałów radiowych.
Dwa kolejne wywiady, czyli połowa książki, kompletnie nie na temat. Oba wywiady krążą wokół możliwości eksploracji bliższej czy dalszej przestrzeni kosmicznej, problemów technicznych i medycznych z tym związanych...

pureg | 2018-03-26
Przeczytana: 25 marca 2018

Nie wiem dlaczego, ale książkę bardzo dobrze mi się czytało, mimo, że część troszkę się zdezaktualizowała - w szczególności sprawy techniczne - to większość książki dalej jest nieprzedawniona. Może dlatego, że wciąż nie odebraliśmy żadnego sygnału od obcej cywilizacji dlatego wiele wątków poruszanych jest jak najbardziej na czasie.

Sensej | 2017-05-14
Łukasz Pawłowski | 2015-03-18