Akt

Wydawnictwo: Bosz
akt, fotografia
albumy
A--

Nastrojowe czarno-białe zdjęcia Wacława Wantucha ukazują piękno kobiecego ciała. Oryginalne, artystyczne ujęcia dyskretnie i za smakiem eksponują urok nagości, zasłaniając i odsłaniając, kryjąc w cieniu twarze modelek, które stają się anonimowe, ale zarazem niezwykle konkretne. Nie można tu mówić o odindywidualizowaniu, każda z nich ma jakiś znak szczególny, piękne długie blond włosy, tatuaż. Widać pietyzm i szacunek, z jakim fotografik traktuje swoje modelki, bez których cierpliwości, jak ładnie pisał w dedykacji, nie mógłby ten album powstać. Album ten przywodzi na myśl obrazy dawnych mistrzów, z równą estymą podchodzących do ciała kobiety. Doskonałym wprowadzeniem do zdjęć jest tekst Janusz Głowackiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Bosz

źródło okładki: Wydawnictwo Bosz

Ewa Kowalska | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2002

Piękno nagości pokazane w sposób daleki od powściągliwości, ale z cudowną, delikatną skromnością. Niebanalna książka (album) dla koneserów fotografii i kobiecego ciała.
Doskonale sprawdza się jako prezent; sprawdziłam dwukrotnie.

żabot | 2013-05-11
Przeczytana: 2008 rok

Właściwie niewiele można dodać do wstępu do ksiązki... Jeśli ktoś poszukuje artystycznych zdjęć nagich panienek w amerykańskim stylu (Playboy etc.) czy czegoś na pograniczu pornografii to się srogo zawiedzie. Przeglądając zdjęcia Wańtucha byłem zafascynowany. Nie gołymi fragmentami ciał, ale samymi fotografiami. Wiele z nich nawet trudno nazwać aktem, chyba że aktem jest jakakolwiek fotografia na której widnieje kawałek nagiego ciała. Wańtuch doskonale operuje światłem wydobywając z fragmentów modelek (ale czasem i modeli męskich krzywizny czasem fantazyjnie splecionych ciał i kończyn tworząc abstrakcyjne krajobrazy i bryły. Oglądając zdjęcia poza kontemplacją samej fotografii jako takiej całkiem niezłą zabawą jest domyślanie się, co właściwie się widzi, jaki fragment ciała i jak on został ułożony. Rewelacja.

Allen | 2014-12-02
Paulina Zielińska | 2013-10-07