Wielki Tydzień

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Marek

źródło okładki: własne

maszynistaGrot | 2017-05-02

Wprawdzie na wstępie autor zastrzega, iż jego książka nie jest powieścią historyczną, to jednak jak najbardziej można tak ją potraktować. Swoją drogą u Sienkiewicza też jest wiele zastrzeżeń odnośnie zgodności trylogii z rzeczywistością, a jednak powszechnie przyjęło się traktować ten cykl jako powieści historyczne.

Akcja „Wielkiego tygodnia” toczy się w okresie napoleońskim we Francji. Istotę zdarzeń stanowi okres wyczekiwania na powrót Bonapartego z wygnania. Sam Cesarz nie jest przedstawiony pozytywnie. Dominują negatywnie określenia jego osoby jako uzurpatora i „ludożercy”. Książka wydaje się być pisana z punktu widzenia lewicowca, co w sumie nie dziwi, skoro autor był członkiem partii komunistycznej. Kapitalizm ukazany jest jako rodzenie się nowej formy pańszczyzny. Napoleon jest utożsamiany ze strachem społeczeństwa francuskiego przed zburzeniem ładu społecznego, obawą przed powrotem do wojny, a co się z tym wiąże – poborem rekruta, zastojem w produkcji, bezrobociem.

Sama...

halszka31 | 2011-12-15