Dagny Juel Przybyszewska. Fakty i legendy

Seria: Portrety Kobiet
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
bohema, artyści, kobiety
Lil

Dagny, norweska małżonka Stanisława Przybyszewskiego, choć zmarła ponad sto lat temu, funkcjonuje w świadomości kulturowej jako egzotyczna femme fatale, muza artystów z kręgu cyganerii Berlina i Krakowa, zastrzelona w niewyjaśnionych okolicznościach przez młodego kochanka. Jej nazwisko łączy się - oprócz osoby "genialnego Polaka" - również z innymi indywidualnościami epoki - Munchem, Strindbergiem, Vigelandem czy Boyem-Żeleńskim.

Książka Aleksandry Sawickiej jest próbą dotarcia do prawdziwego wizerunku Dagny. Autorka, bazując na nieznanych dotąd materiałach archiwalnych, stara się pokazać tę postać w całkiem nowym świetle: nie tylko jako muzę bohemy, ale także artystkę - tłumaczkę, pisarkę, animatorkę kultury - niepozbawioną własnych ambicji i dążeń.

[słowo/obraz terytoria, 2006]

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Ulmo | 2017-04-11
Na półkach: Studia, Przeczytane
Przeczytana: 2017 rok
dellabrown | 2016-11-01
zomiii | 2016-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam (Poz)
Kat | 2016-06-12
Przeczytana: 09 lipca 2016