Virginia Woolf i Vanessa Bell. Sekretny układ.

Tłumaczenie: Paweł Łopatka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Virginia Woolf and Vanessa Bell. A Very Close Conspiracy
83-08-03586-8
Agnieszka

Siostrzana miłość, głęboko intymne porozumienie, mroczny, nigdy do końca nie ujawniony charakter tego związku. „Jestem do Ciebie przywiązana o wiele mocniej, niż to na ogół bywa z siostrami...” (z listy Virginii do Vanessy) Co rzeczywiście łączyło znaną pisarkę Virginię Woolf i jej siostrę malarkę – Vanessę Bell? Jane Dunn opisuje niejasne rodzinne relacje, które zaważyły na psychice...

Jane Dunn opisuje niejasne rodzinne relacje, które zaważyły na psychice sióstr. Ujawnia szczegóły specyficznej symbiozy dwóch osobowości, które oprócz pasji tworzenia niezdolność do życia osobno

Lunaya | 2012-01-16
Przeczytana: 2007 rok

Książka będąca świetnym wstępem do twórczości V. Woolf, choć nie tylko. To jednocześnie obraz artysty, jego wyizolowania, niezrozumienia i ciężkich relacji, w tym przypadku z siostrą. Nie przepadam za biografiami, ale ta pozycja czyta się świetnie. Książka w znaczący sposób przybliża tajemniczą postać pisarki.

eli | 2011-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

Myślę, że dobrze stało się, że sięgnęłam po tę właśnie ksiązkę, zanim rozczytam się na dobre w Virginii Woolf. Moja wyobraźnia zna zakamarki ludzkiej duszy, ale doświadczeniem, bronię się zawsze przed oceną kogokolwiek. Staram sie zawsze poznawać pióra róznych autorów, i bronie się przed zbytnim zatrzymaniem nad ich pisanymi obrazami. A to tylko po to, by nie nasiąkać tym, niekiedy obcym dla mnie widzeniem - bo i tak nie zrozumiem romansu Virginii z mężem kochanej siostry - Vanessy, podczas gdy ta podtrzymywała ognisko domowe, pełniąc opieke nad urodzonymi mężowi dziećmi. Ten portal i opinia Virginii (w karuzeli kobiecego życia_blog), to przetarty szlak, po którym nie zbłądze i spokojna jestem siegając po kolejne książki uznanej feministki.

Ewa | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Autorka dotarła do bardzo wielu źródeł, książka jest zgrabnie napisana, jednak mam wrażenie, że zbyt dużo w niej własnych domysłów i opinii.

Margola | 2012-01-29
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Dłużyzna, przez wiele stron roztrząsanie jednej kwestii, jakby trochę na siłę chęć "błyśnięcia" wszelkimi znalezionymi cytatami z korespondencji. Czułam się znużona lekturą....

| 2011-03-01

nie zaciekawiło mnie, ale książka sama w sobie chyba może się podobać

| 2016-11-19
25ben | 2016-08-27