Halina Poświatowska w zwierciadle swej kobiecości

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-263-4
Poświatowska
Inne
Lemma

Szkic o Halinie Poświatowskiej nie jest ani psychologicznym studium biograficznym, ani kolejną analizą jej wciąż budzącej emocje poetyckiej i prozatorskiej twórczości. To opowieść o młodej kobiecie, która mimo trapiącej ją ciężkiej choroby chciała żyć pełnią życia: studiować, pisać, modnie się ubierać, malować, buszować po księgarniach i sklepach z damskimi łaszkami... Autorka podąża tropem jej codziennych dni, ulubionych lektur, przyjaźni, miłosnych fascynacji, rozterek, egzystencjalnych przemyśleń utrwalonych w pamięci przyjaciół i rodziny wydobytych z pozostawionych listów...

Ela | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 maja 2014

Czytelnikom, którzy mało znają postać Haliny Poświatowskiej radziłabym, by swoją przygodę z życiorysem poetki zaczęli od tej właśnie książki. Nie jest to stricte biografia pisarki, ale – jak pisze autorka „mała laurka, sporządzona po to, by pamięć o pisarce miłości nie zaginęła.”

Na 160 stronach trudno zawrzeć wszystko, ale otrzymujemy mnóstwo wiadomości o życiu, pragnieniach, przemyśleniach i poglądach poetki. Bo to ona sama, a nie jej twórczość, czy nawet choroba, jest tu najważniejsza. Poznajemy tu Poświatowską – kobietę. Dowiadujemy się, że lubiła się fotografować, ładnie ubierać, wydawała mnóstwo pieniędzy na książki, płyty i buty. Uzyskujemy wiadomości o jej ulubionych kolorach, zapachach, smakołykach, gatunkach kwiatów. Że – ta subtelna, delikatna kobieta – lubiła używać słów uznawanych powszechnie za niecenzuralne. Poznajemy jej lęki i prywatne demony.

Bardzo wartościowe wydaje się odwoływanie do wspomnień znajomych, przyjaciół i członków rodziny, którzy znali poetkę i...

Mariolafox | 2014-12-08

Podziwiam i uwielbiam poezję pani Poświatowskiej. Ta książka pokazuje jak bardzo poetka pragnęła zwyczajnego życia. Jak bardzo łaknęła tych chwil, gdy czuła się świetnie. Z drugiej strony nie oczekiwała na litość, współczucie. Wręcz przeciwnie - nie chciała, by ktoś patrzył na nią przez pryzmat choroby.
Bardzo żałuję, że nie mogłam jej poznać, była cudowną osobą.
Wielkie brawa dla pani Katarzyna Kraśkiewicz, która tak dokładnie prześwietliła osobowość pani Poświatowskiej. Doskonale wniknęła w jej życie i opisała to w interesujący sposób. Nie jest to szara biografia, ale opowieść o kobiecie, która pragnęła miłości, mężczyzny i normalnego życia z jego codziennymi problemami. Książkę przeczytałam "jednym tchem" i bardzo lubię do niej wracać.

Lily | 2012-06-07
Przeczytana: 2010 rok

Kupiłam tę książkę w deszczowy, szaro-błękitny dzień, żeby wniosła trochę słońca do moich myśli. Spowodowała trzepot serca, ale niestety... ze złości. Bardzo, naprawdę bardzo się zawiodłam. Dlaczego? Miałam wrażenie, jakbym czytała twór gimnazjalisty, którego zmuszają do pisania. Miałam ochotę rzucić w kąt po kilku stronach, ale dobrnęłam dzielnie do końca. Nie warto. Wielbiciele twórczości Poświatowskiej się zawiodą, wszyscy pozostali znudzą.

Gabrielle | 2014-03-08

Przyjemna książka, która z pewnością spodoba się wszystkim wielbicielom Poświatowskiej - autorka opisuje, jaki był jej styl ubierania, jakich używała perfum, jak wyglądał jej codzienny i odświętny makijaż. Dużym atutem są liczne zdjęcia poetki, którymi wypełniona jest ta cienka książka.

Lemma | 2010-01-21
Na półkach: Przeczytane, Własne

Dobra książka o Poświatowskiej ukazuje ją z innej strony niż pozostałe szkice.

Moni | 2012-03-18

Pozycja dla kolekcjonerów książek o Poświatowskiej i wielbicieli jej talentu.
Obawiam się, że już nic odkrywczego nie uda się na jej temat wnieść literaturze. Już tylu o niej pisało...
Język tejże pozycji miejscami pensjonarski, wiele cytatów i przytoczeń, istna pajęczyna odwołań. I w sumie nie mam pretensji w świetle wcześniejszego stwierdzenia.
Tak naprawdę jednak nie ma w tej książce żadnego zamysłu, spoiwa, które łączyłoby wszystkie rozważania na mniej i bardziej istotne tematy.
Może zdjęcia- mocna strona poetki- w tym kilka dotąd nie publikowanych.
Nie odradzam ;)

tereska | 2014-10-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 października 2014

"Stworzyła własne zwyczaje, prywatne rytuały życia codziennego, swoistego rodzaju filozofię codzienności, która była jej pożywką do końca dni. Spełniając swoje małe marzenia, stawała się człowiekiem wolnym".

Ania | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014