Witold Gombrowicz i świat jego młodości

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
wspomnienia, biograficzne
CompleteUnknown

"[...]W mojej pracy zamierzyłem przekazać rzeczywistość naszej młodości. Zebrać trochę faktów, a jednocześnie zbliżyć czytającego do środowiska i czasu, w jakim nam żyć wypadło - i do przeżyć Witolda Gombrowicza jako osoby dramatu, ukazanej nie tylko jako odbicie w zwierciadle innej psychiki, ale i działającej i mówiącej samej za siebie. Jest to opowieść o tym, co się nam przydarzyło w okresie bez mała ćwierćwiecznym."

źródło okładki: własne

Kasia Kozak | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Jakaś taka niekonsystencja w tym wszystkim. Raczej wycinek z autobiografii Kępińskiego, postaci zresztą średnio ciekawej; dużo o szkole, przyjaciołach, znajomych. Gombrowicz jakby przypadkowo i zawsze na uboczu. Poza tym wywlekanie wszystkich śmieszności, słabości, kompleksów G. i ustawiczne podkreślanie, jakim to autor był zdrowym i normalnym młodzieńcem w porównaniu. A z drugiej strony przedstawia się K. jako co najmniej współautor Pamiętnika i Ferdydurke.
Dowód na to, że trudno było Gombrowicza zrozumieć nawet najbliższym albo raczej tym, którzy się za najbliższych uważali. Warto przeczytać ze względu na "prawdziwe fakty". Amatorskiej psychoanalizie stanowcze nie...

dymitrop | 2017-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2017

Niewiele o samym Gombrowiczu, więcej o jego otoczeniu.

ZEwa | 2013-05-02
Przeczytana: 01 maja 2013

Trochę bliżej mi do młodości Gombrowicza po przeczytaniu.

Poziomka | 2017-10-30
hewson | 2017-08-24