Przedsiębiorstwo Holocaust

Okładka książki Przedsiębiorstwo Holocaust
Norman Gary Finkelstein Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN powieść historyczna
201 str. 3 godz. 21 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
The Holocaust Industry: Reflections on the Exploitation of Jewish Suffering
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
201
Czas czytania
3 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
8372331065
Tłumacz:
Mateusz Szymański
Tagi:
historia XX wiek holocaust syjonizm rewindykacja majątki żydowskie
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Alfabet Suworowa Wiktor Suworow, Piotr Zychowicz
Ocena 6,7
Alfabet Suworowa Wiktor Suworow, Pio...
Okładka książki SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk
Ocena 7,7
SB a Lech Wałę... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Niebezpieczne związki Donalda Tuska Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Ocena 7,3
Niebezpieczne ... Tomasz Budzyński, W...

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
105 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
493
350

Na półkach:

Oj, zabolała książka tych, do których została skierowana. Tylko jak teraz użyć oręża niezawodnego antysemitismusa, skoro autor sam jest żydowskiego pochodzenia? W takim przypadku sprawę należy najzwyczajniej przemilczeć albo dyskredytować samą osobę naukowca, nie poruszając opisanych przez niego problemów czy kompromitujących treści.

Na początku Norman Finkelstein przedstawia historię stosunków między Izraelem i Stanami Zjednoczonymi oraz późniejszą reorientację USA wobec państwa żydowskiego. Katalizatorem tych przemian była wojna sześciodniowa, w której Izrael rozgromił państwa arabskie. Niemniej przedtem stosunki między oboma państwami były neutralne, by nie powiedzieć chłodne i takie też stanowisko wobec Izraela przejęli amerykańscy Żydzi. Płynęli w głównym nurcie ówczesnej polityki zachodniego hegemona. Rewizja stosunków USA i amerykańskich Żydów nastąpiła, jak już wyżej wspominałem, po wojnie sześciodniowej. Wówczas środowiska żydowskie w Ameryce zdały sobie sprawę, że podkreślając znaczenie „wyjątkowości” Holokaustu, zdobędą monopol na moralizatorstwo. Szafując przy tym na prawo i lewo antysemityzmem oraz doprowadzając do wytresowania i zastraszenia ludzi, spowodują, że strach będzie cokolwiek złego powiedzieć o jakimkolwiek Żydzie, nie wspominając już o polityce państwa Izrael. I tak też się stało. Warto wspomnieć o minister spraw zagranicznych Szwecji, która skrytykowała państwo żydowskie za jego działania wobec Palestyńczyków. Riposta okazała się szybka: antysemityzm! W taki oto sposób każde działanie, nawet karygodne, zostaje w jakichś sposób usprawiedliwione.

Amerykańscy Żydzi zdali sobie również sprawę, iż szukając wszędzie osób odpowiedzialnych za Holokaust, można dorobić się niezłych pieniędzy. Wystarczy tylko krzyczeć, że należy zadośćuczynić „ofiarom Holokaustu”, postawić się w roli ich reprezentantów i wymyślać róże sumy z kosmosu. Nie szkodzi, iż te pieniądze nie trafiają bynajmniej do ludzi, do których powinni trafić, bo czasem nawet takich nie ma, gdyż prawowici spadkobiercy nie żyją. Tę sytuację opisuje właśnie prof. Finkelstein, którego rodzice byli ofiarami Holokaustu i nie otrzymali za cierpienia praktycznie żadnych pieniędzy. Zostały one zdeponowane na kontach różnych organizacji (Światowy Kongres Żydów), które wzięły sobie na cel do wyłudzania kolejne kraje.

Norman Finkelstein krytykuje również czołowego mitomana Jana Tomasz Grossa, który po napisaniu „Sąsiadów...”, wnet urósł do rangi „światowej sławy historyka” i całkiem z przypadku otrzymał intratną fuchę na Uniwersytecie Princeton. Jak widać, odpowiednia lina daje władzę, pieniądze, posady, tytuły...

Oj, zabolała książka tych, do których została skierowana. Tylko jak teraz użyć oręża niezawodnego antysemitismusa, skoro autor sam jest żydowskiego pochodzenia? W takim przypadku sprawę należy najzwyczajniej przemilczeć albo dyskredytować samą osobę naukowca, nie poruszając opisanych przez niego problemów czy kompromitujących treści.

Na początku Norman Finkelstein...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    664
  • Przeczytane
    273
  • Posiadam
    64
  • Historia
    20
  • Teraz czytam
    14
  • Chcę w prezencie
    10
  • Do kupienia
    7
  • Ulubione
    5
  • 2018
    5
  • Kindle
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przedsiębiorstwo Holocaust


Podobne książki

Przeczytaj także