Sprawa Lecha Wałęsy

2008-01-01
2008-01-01
hisotria współczesna Wałęsa IPN
Inne

,,Sprawa Lecha Wałęsy" to obok książki ,,Wałęsa. Człowiek z Teczki." publikacja Sławomira Cenckiewicza budząca niezmiennie duże kontrowersje i napędzająca wciąż widoczne spory między dwoma przeciwstawnymi obozami - zwolenników oraz przeciwników Lecha Wałęsy.

Już w pierwszym rozdziale autor argumentuje potrzebę historycznego rozliczenia się z mitem oraz tzw. ,,legendą Wałęsy". Wysuwa tutaj konieczność podejścia naukowo-badawczego do zagadnienia. Pada sformułowanie ,,immunitetu historycznego", którym wydawał się przez lata legitymować były prezydent III RP. Jako historyk jestem pełen poparcia dla paradygmatu prezentowanego przez Cenckiewicza, który zmierza jedynie do ukazania prawdy dziejowej na temat swoistej roli Wałęsy w latach 1970 - 1976 a nie jak niektórym mogłoby się wydawać całkowitego zanegowania jego znaczenia i wkładu w ostateczne obalenie komunizmu w Polsce. Uważam taki wstęp za konieczny ze względu na fakt, iż niektórzy zwolennicy Lecha nie daliby powiedzieć na jego temat niczego złego a wszystkie dokumenty które ewentualnie rysują go w gorszych barwach zaleciliby włożyć na zawsze do szafy lub spalić. Zaznaczam, że piszę to z pozycji całkowicie neutralnej.

Rozdział drugi jest próbą przedstawienia działalności agenturalnej ,,Bolka" w latach 1970-1976. Posiada całkiem wymowny tytuł ,,Bolek w akcji". Wszystko jest naprawdę dobrze udokumentowane i poparte załączonymi zdjęciami niektórych materiałów ze zbiorów IPN. Cenckiewicz jawi się w moim odczuciu jako fachowiec z doświadczeniem jeśli idzie o kwestię interpretacji materiałów źródłowych.

W dalszej części książki podążając osią chronologiczną wydarzeń dziejowych mamy szansę jeszcze raz przeżyć działalność WZZ, pamiętny sierpień 80', ,,karnawał Solidarności", strajki 88' i Okrągły Stół. Wszystko to zostało przedstawione skrótowo i syntetycznie ze szczególnym wskazaniem na rolę Wałęsy i jego ewentualne powiązania z SB. Całkiem klarowny dyskurs historyczny zaczyna się nieco komplikować wraz z opisem pierwszej połowy lat 90. Poszczególne zmiany rządów, kwestia lustracji i rzekomego ,,wypożyczania dokumentów" kompromitujących przez urzędującego ówcześnie prezydenta opisane są w nieco mniej przystępny sposób. Autor zasypuje nas nazwiskami pracowników UOPu, numerami teczek czy kodami katalogowymi prawdziwych i rzekomo sfabrykowanych akt, które potwierdzają wyprowadzone przez niego tezy dotyczące agenturalnej przeszłości Wałęsy w latach 1970-76. Narracja poprzez perypetie lustracyjne późnych lat 90 doprowadza nas ostatecznie do roku 2008. Wszystko wydaje się przedstawiać bardzo spójny obraz i raczej nie pozostawia zbyt wiele na domysły czy kontry ze strony czytelnika, który mógłby zechcieć ewentualnie Wałęsę całkowicie ,,wybielić".

Uważam ,że książka Sławomira Cenckiewicza jest publikacją potrzebną. W pewnym sensie ten ciężki temat został całkiem przystępnie spopularyzowany. Tam gdzie się dało użyto naprawdę fajnego języka. Wyobrażam sobie też ogrom pracy z dokumentami i materiałem dowodowym jaką musiał włożyć historyk aby stworzyć niniejszą publikację i móc ją później obronić przed ewentualnymi zarzutami. Jak najbardziej polecam podejść do tej pozycji jako do próby odsłonienia realiów a nie ataku na naszą narodową legendę. Dzięki temu uczymy się swoistej pokory wobec prawdy dziejowej.

Warto przeczytać by mieć pogląd w jaki sposób działały służby w słusznie minionym okresie.
Prawda powinna być wyjaśniona, zamach na prawdę pozwala stwierdzić, iż ktoś chce napisać swoją prawdę...
Każdy może upaść, jednak sukcesem jest podnieść się, wiele można wybaczyć, choć nigdy czasy nie powinny być usprawiedliwieniem pewnych decyzji.
Książka poparta dokumentacją, kolejna po Atomowym szpiegu, warta uwagi pozycja S.C.
polecam

Książka poparta dokumentacją,...

Książka przełomowa, ujawniająca po raz pierwszy absolutnie bezspornie współpracę Wałęsy z SB. Autor spotkał się z nieprzebraną ilością niemerytorycznej krytyki książki, a także jego jako człowieka. Z tego powodu należy mu się, według mnie, szczególne uznanie. Lekki minus za formę, która dla przeciętnego czytelnika jest dosyć ciężkostrawna.

Lech Wałęsa, to postać, która zostanie na kartach historii naszego kraju na zawsze. Nikt mu nie zabierze tego, że jest symbolem wyzwolenia Polski.Nadmuchaną ikoną, która w gruncie rzeczy ze względu na własne ograniczenia, nie ma nic ciekawego do przekazania.Byl najgorszym prezydentem w III RP. Dla mnie jest modelowym przykładem aparatczyka, który został prezydentem w pierwszych latach demokracji. To samo zjawisko było między innymi na Ukrainie (Krawczyk, Kuczma),Białorusi (Łukaszenko). To było wygodne dla Rosji. Wałęsa wypiera skutecznie rzeczywistość i o dziwo ma wciąż wielu potakiwaczy. Ciekawe, co kryły akta w teczce personalnej TW Bolka, które Wałęsa wykradł? Ile osób skrzywdził? Co się musi wydarzyć, aby przyznał się do ponurej przeszłości?

Bardzo dobra książka, konkretna, pisana z naukowego dystansu (którego brak np. książkom Sumlińskiego) - a dzięki temu rzetelna i wartościowa. Autor przytacza historię współpracy Lecha Wałęsy z SB, na podstawie dziś dostępnych dokumentów.

Książka ma dla mnie o tyle ciekawy wymiar, że o ile wcześniej postrzegałem Wałęsę jako zwyczajnego zdrajcę, o tyle teraz widzę jego historię bardziej przez pryzmat trudnych życiorysów ludzi PRL-u. Osobiście uważam, że głównym wnioskiem płynącym z książki jest to, że Wałęsa był właściwie beznadziejnym TW. Główne zło i wina Wałęsy to czasy późniejsze (lata '80),kiedy brak odwagi cywilnej uczynił z Wałęsy pajaca na sznurkach bandy ślepego - dopiero wtedy stał się naprawdę groźny i wtedy zaczął szkodzić. Niestety - sam chyba nie miał tego świadomości nawet w latach '90.

Problem w tym, że pomimo upływu czasu Wałęsa coraz mniej potrafi patrzeć na własną historię racjonalnie. Dla ludzi mojego pokolenia ('91) Wałęsa już nigdy nie odzyska twarzy, nie pamiętamy go jako charyzmatycznego przywódcę, a jako ośmieszającego się dziadka idącego w zaparte. Wbrew pozorom - książka Cenckiewicza mogła mu pomóc odzyskać dobre imię.

Stąd też nie można się zgodzić z ogromną krytyką jaka spadła na autora po publikacji książki - zrzuciłbym to raczej na karb medialnej kampanii chroniącej Wałęsę i dyskredytującej Cenckiewicza. Książka warta uwagi, zwłaszcza, że dotyczy historii najnowszej z oczywistych względów objętej tabu.

Bardzo dobra książka. Wałęsa przed wydaniem SB a sprawa Wałęsy tylko dużo krzyczał o pozwie do sądu. Po przeczytaniu otworzyły mi się oczy. Z bohatera nie zostało nic. Mało tego będąc prezydentem zacierał ślady, ale to większość polityków tak robi. Polityka to wielkie g... i ciężko się w tym przemieszczać aby się nie ubrudzić. Można się dowiedzieć wiele ciekawych faktów, których nikt z jego byłych znajomych nawet nie chce wyciągać ze względu na obrzydliwość. Nosił wizerunek Matki Bożej w klapie a takie rzeczy robił?

Pierwsza przeczytana książka przez mnie Sławomira Cenckiewicza, i muszę przyznać że książka jest genialna, pod każdym względem. Muszę przyznać że Cenckiewicz jest historykiem niezwykle rzetelnym i rzeczowym, on nie uprawia propagandy tylko podaje fakty, jego interesuje tylko prawda i to ją ujawnia. To nie tylko ujawnienie prawdy ale także jej wnikliwa analiz. Muszę przyznać że książka Sprawa Lecha Wałęsy bardzo mi zaimponowała rzetelnością i doskonałym potraktowaniem materiały nie tyle jak publicysta lecz jako historyk, adnotacje i teksty źródłowy są poddane bardzo skrupulatnie i doskonale, pełno źródeł nic w tej książce nie jest wymysłem, wszystko jest staranie sprawdzone i poparte odpowiednimi dokumentami i materiałami. Co do samej zawartości książki : jest ona bardzo bogata w fakty i informacje ujawnia ona kulisty działalności agenturalnej Lecha Wałęsy TW Bolek, agenta SB, książka skupia się na materiałach bezpieki oraz działalności Wałęsy, ujawnia wiele faktów z jego życia, wyjaśnia motywy działań politycznych w późniejszym okresie. Książka nie jest biografią, jest analizą postaci LW i jego przeszłości jako TW oraz konsekwencji jakie wynikły w wyniku jego przeszłości. Książka prezentuje nam odkłamany wizerunek Wałęsy, człowieka tak pysznego że aż dziwi mnie że nie ogłosił się jeszcze cesarzem, przedstawia nam prawdę o jego postaci, przedstawia nam również fragment działań jako prezydenta. Co uczynił aby chronić dawny system, zawzięcie atakował lustracje, przyczynił się do obalenia rządu Jana Olszewskiego, szkodził państwu Polskiemu w negocjacjach w Rosją a to wszystko tylko żeby prawda o jego przeszłości nie została ujawniona. Książka jest genialną pracą historyczną popartą masą dokumentacji. Sama książka jest napisana bardzo estetycznie i schludnie, bardzo spodobał mi się układ książki oraz dobra treść, spodziewałem się że książka będzie sucha jak pieprz jednak czytało się ją zaskakująco dobrze. Bardzo ją polecam, książkę tę powinien przeczytać każdy poszukiwacz prawdy, bo tylko prawda jest ciekawa, jak pisał kiedyś Józef Mackiewicz. Książka jest dla wielu jednak bardzo nie wygodna, doskonale rozumem ataki byłego prezydenta, Gazety Wyborczej (czyt. Zaborczej) i całego establishmentu ponieważ sprzeciwia się wizji świata jaki ustalono na Okrągłym Stole, książka ta jest przedstawieniem prawdy, kłamstw i oszustwa na jakim jest opart III RP a także kompromituje ich liderów ukazując ich w świetle faktów na których już nie wychodzą tak dobrze. Książkę tę oceniam bardzo wysoko i polecam każdemu jej przeczytanie.
Z Panem Bogiem, pozdrawiam
PS. Książka jest też idealna dla każdego wroga republiki okrągłego stołu

Bałem się książki, jako takiej naukowej, z wieloma przypisami, ciężką. A ta książka pozytywnie zaskakuje. Strona po stronie, kolejny rozdział opisuje nam szczegółowo tajemnice Bolka...

Widać 'SB a Lech Wałęsa' nie wystarczało. Trzeba było napisać jeszcze raz, aby wiele osób dopiero teraz przejrzało na oczy.

Zdecydowanie lepiej sięgnąć po drugą pozycję S.Cenkiewicza poświęconą Lechowi Wałęsie - "Wałęsa. Człowiek z teczki". Obie książki zawierają praktycznie te same informacje, z tą różnicą, że druga z nich jest napisana znacznie lepiej.

• Historia Polski
  • Polityka