Sztuki odnalezione. Małe i mniejsze

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
978-83-7392-328-7
dramat polski XX w., groteska,
Amused

Każdy nowy utwór Sławomira Mrożka to prawdziwa gratka nie tylko dla wielbicieli jego talentu, ale dla wszystkich miłośników dobrej literatury. Do rąk czytelników trafia tom Sztuki odnalezione, na który złożyły się utwory Imieniny, Plomba hrabiego, Tercet, Racket Baby, Jeleń, Bruno Sznajder – pisane blisko pół wieku temu! Ale nigdy dotychczas nie publikowane i nie wystawiane. Zatem stare, a nowe… I jak zawsze w przypadku Mrożka – przenikliwe i ponadczasowe. [Wydawnictwo Literackie, 2010]

Mirya | 2015-09-29
Przeczytana: 15 września 2015

Mam już takie spaczenie teatralne, że lubię czytać dramaty. Zdaję sobie sprawę, że dla większości ludzi jest to ciężka przeprawa i mniejsza przyjemność niż zagłębianie się w prozie. Jednak mnie cieszy wyobrażanie sobie jak dana sztuka wyglądałaby na scenie i co można z niej wyciągnąć. Dlatego od czasu do czasu sięgam po dramaty, szczególnie kiedy zaczyna się sezon teatralny i można wpaść na coś, co później warto będzie wystawić na deskach. Tym razem wybór padł na kilka krótkich dramatów Mrożka.
Autora przedstawiać chyba nikomu nie muszę. Na pewno to nasze dobro narodowe, którym szczycić się powinniśmy na całym świecie. Mistrz absurdu, który w swoich tekstach poruszał tematy polityczne, obyczajowe i psychologiczne. A do tego bawił i wciąż bawi. Na ten tomik składa się kilka skeczy, które pokrótce przedstawię.
Otwierającym tekstem są Imieniny, w którym Narrator odwiedza rodzinę Mecenasów. Okazuje się, że mają oni na utrzymaniu Postępowca, człowieka który siedzi u nich w klatce, w...

Kamasz | 2013-09-04
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Poukrywane przed polskim odbiorcą miniatury, skecze. Zabawne, ale bez błysku mistrza.
Z pewnością warto poświęcić te dwie godziny na lekturę, aby poprawić sobie humor. Szczególnie interesujące wydają się "Tercet" oraz "Bruno Sznajder". Pierwszy tekst to pierwowzór "Drugiego dania", po raz pierwszy publikowany w takiej formie. Ten konkretny tekst Mrożek wielokrotnie przerabiał, korzystając ze wskazówek Jana Błońskiego. Efekt? "Drugie danie" nie jest specjalnie popularną komedią Mrożka, raczej zapomnianą. Jednakże nie mogę nazwać go słabym tekstem.
"Bruno Sznajder" to ostatnia jednoaktówka o Lisie i Kogucie. Dla wszystkich fanów tego etapu w twórczości Mistrza Sławomira to gratka niebywała. Tak zwana przez Mrożka "czysta dramaturgia", gdzie wszystko rozgrywa się między bohaterami, w ich słowach. Bardzo niepokojąca sztuka.

Oczywiście, że warto. Dodatkowym plusem jest komentarz Tadeusza Nyczka, który usiłuje podsumować jednoaktówki Mrożka i czyni to z sukcesem.

Kazik | 2012-02-18
Na półkach: Przeczytane, MOM, PLEASE

Bo małe u Mrożka nie tylko jest piękne, ale śmieszne i w dodatku pożyteczne. A mniejsze to już w ogóle.
To i moja recenzyjka będzie mała. Mrożek, czysty Mrożek, od kapitalnych, humorystycznych, bardziej skeczy niż sztuk (rewelacyjna "Plomba hrabiego"), przez poważniejsze "Imieniny", gorzki absurd "Jelenia" i ironię "Tercetu", na jednym ze szkiców do serii Lis i Kogut skończywszy.
Naprawdę przyjemny zbiorek, który aż się prosi, żeby go przenieść na teatralne deski.

gggagg | 2016-09-20
MEGDA | 2016-07-26