x3

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Asy Polskiej Fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-254-1
x3, fabryka słów
Bartek

Kiedy płynie niewinnie przelana krew, budzą się upiory Wojny, masowe egzekucje – były dla nich niczym uczty. W ekstazie darły szarpane kulami ludzkie mięso. Upojone przerażeniem. Teraz budzą się, gdy znękana ziemia ludzkie kości na wierz wypluwa, ciała niepobłogosławione oddaje. Zrywają się ze swoich mogił, kiedy w huku błyskawic słychać echa wojny. Wietrzą każdy mord, każde krwi rozlanie....

Kiedy płynie niewinnie przelana krew, budzą się upiory

Zrywają się ze swoich mogił, kiedy w huku błyskawic słychać echa wojny. Wietrzą każdy mord, każde krwi rozlanie. Wiecznie złaknione i złe.

Polują...

Dzisiaj w nocy nie gaś światła. Idzie burza. I Zło jest w tej ziemi.

conss | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Z wielkim trudem przebrnęłam przez tą książkę, składającą się z trzech opowiadań. Bardzo rzadko sięgam po literaturę polskich autorów, myślałam że po "X3" zmienię nastawienie ale niestety.. Wręcz przeciwnie.
Każde z opowiadań jednak ma swój urok. Pierwsze "Złe w ziemi siedzo, systko o nos wiedzo..." czytało mi się najgorzej - dużo gwary i słów które sprawiały mi trudność w zrozumieniu przekazywanych treści. Aż w pewnym momencie myślałam, że to już koniec mojej przygody z Siedlarem. Jednak postanowiłam, że dobrnę do końca.
Drugie opowiadanie mnie bardzo zaciekawiło. Poruszane w nim tematy II Wojny Światowej i to jeszcze w moim pięknym mieście - Krakowie doedukowało mnie, dostarczyło wiedzy na temat życia wtedy jak i postrzegania Żydów przez ludzi z wyższych sfer.
Czytając trzecie "Ewolwenta..." został poruszony temat, który mnie również bardzo ciekawi a mianowicie KONIEC ŚWIATA. Jestem jednak w stu procentach pewna, że autor mógł dodać do opowiadania więcej fantastyki, mroku a...

Wkp | 2012-05-04
Na półkach: Przeczytane, Polskie
Przeczytana: 02 maja 2012

Fajny zbiorek opowiadań, ciekawy stylistycznie i różnorodny pod tym względem (co jak na jednego autora jest rzadkością), w którym króluje finalne opowiadanie "Ewolwenta...". Świetny klimat, zaskakujące zakończenie (ciągle mowa o "Ewolwencie...") i lekkość nie pozwalają oderwać się od lektury.
Gorąco polecam, choćby tylko dla tej opowiastki właśnie.
Opinia również na: http://ksiazkarnia.blog.pl/2014/08/21/x3/

Pablos | 2011-07-03
Na półkach: [2011], Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2011

Nieduża książka zatytułowana “X3” okazuje się być zbiorem opowiadań. A właściwie zbiorkiem, bo jest ich zaledwie trzy, choć przyznać trzeba uczciwie, że pierwsze dwa są nieco dłuższe, niż przeciętnie się to zdarza.

Jest to czwarta książka Pawła Siedlara, którą miałem okazję przeczytać. I gdyby nie pierwsze z opowiadań, mógłbym z czystym sumieniem powiedzieć, że jest lepsza od trzech poprzednich. Pechem jest, że zbiór, do którego trafiło bardzo dobre “Biurko z kaukaskiego orzecha” i świetna, wręcz doskonała “Ewolwenta w cieniu wysokich kominów”, zawiera w sobie też “Złe w ziemi siedzo, systko o nos wiedzo...” - długiego rozmiarem, w dodatku rozmiarem niczym nie usprawiedliwionym potworka, który chyba miał być horrorem, ale jest kiczem. I to nie fajnym, dobrym kiczem, ale kiczem definicyjnym, stratą czasu, rzeczą bez puenty i z zakończeniem świadczącym o pójściu na łatwiznę.

Ale nic to, bowiem kolejne dwa teksty są już na zupełnie innym poziomie. “Biurko z kaukaskiego orzecha” to...

Kati | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Arcydzieło to to nie jest i na próżno też można się tam doszukiwać jakiejś głębi bądź cennego przekazu, ale na pewno jest to niezmiernie przyjemne czytadło na długie jesienne wieczory. To zbiór trzech opowiadań, które wciągają i kradną czas, które czyta się szybko i przypuszczam też szybko się o nich zapomina. To lektura do której z braku alternatyw będzie można wrócić następnej jesieni i przypuszczam będzie tak samo przyjemna... o ile przyjemne mogą być opowiadania z nutką grozy.

Robert | 2011-03-06
Przeczytana: 06 marca 2011

Trzy opowiadania, trzy historie pozornie bez związku. Nie zostały jednak wybrane na chybił-trafił. Na pewnym poziomie, podświadomie, czytelnik czuje, że wszystkie do siebie pasują. Coś z przeszłości, coś z teraźniejszości i coś z czasu mniej więcej obecnego. Takie są pobieżne wrażenia. Autor jednak lubuje się w grozie z domieszką fantastyki co udowodnił już w książkach "Opowieści okrutne" i "Czekając w ciemności" i tutaj również każde opowiadanie ma jej przynajmniej szczyptę.
Historia pierwsza, z przyzwyczajenia powinna być wstępem, zaproszeniem dla czytelnika. Niestety, albo raczej na szczęście tak nie jest. Pan Siedlar w takie zabiegi się nie bawi. Współczesna rodzina wyjeżdża na odpoczynek do leśnej chatki istniejącej w oderwaniu od cywilizacji. Tam styka się z pradawną siłą żądną krwi. Będą musieli walczyć o swoje życie. Opowiadanie jest pełnokrwistym horrorem czerpiącym z najlepszych wzorców. Niewinny początek, stopniowo narastające napięcie i poczucie zagrożenia i może...

Asica | 2016-01-13
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Byla to dziwna lektura. Spodziewalam sie jednak czegos innego. Sa to trzy opowiadania, ktore moga budzic w nas rozne emocje, niekoniecznie te dobre. Nie jest to jednak lektura dla mnie i ciezko bylo mi sie do niej przekonac.

Milka555 | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

lepsze czytywałam... gorsze czytywałam... prosemicki, poplątany twór. A nowelki jakby pociąć i skrócić o co najmniej połowę, lżej by było.

Terminus | 2015-11-07

Na pełną recenzję zapraszam na bloga http://osobisteimperium.blogspot.com/2015/11/x3-pawe-siedlar-recenzja.html

Nazwa i okładka sugerują dla mnie coś nieznanego, intrygującego do potęgi trzeciej i takie też zapewne było założenie. Ciężko jednak jest mi to zrozumieć, bo dwa z trzech opowiadań w tej książce miało już swoją premierę i to dawno temu. W każdym razie nie czytałem ich nigdy wcześniej, więc faktycznie stanowiły dla mnie coś nowego. Pierwsze opowiadanie odgrywa ważną rolę, bo niejako jest wizytówką książki, jej wstępem. Natomiast opowiadanie Złe w ziemi siedzo, systko o nos wiedzo... nie spełnia swej roli w najmniejszym stopniu. Śledzimy losy rodziny Turlików, w której ostatnio nie układa się zbyt dobrze. Liczyłem na jakieś ciekawsze relacje między mężem, jego żoną i ich małymi dziećmi, ale niestety są oni zbyt płytcy i nie różnią się od setek takich samych bohaterów innych horrorów. Udają się na dwutygodniowe wakacje do małego domku w lesie, gdzieś na zadupiu. Jak można...

Shani | 2016-10-20
Na półkach: Wyzwanie 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2016

"X3" to lekki w odbiorze zbiór trzech opowiadań. Wszystkie w tematyce fantasy lub na pograniczu sf, są utrzymane w niepowtarzalnym klimacie. Chociaż teoretycznie wydają się za długie jak na opowiadanie, a za krótkie na powieść, mogą stanowić wspaniałą rozrywkę. Wszystkie te opowiadania są orygianlne i mają swój klimat.

Isil | 2012-04-23

Do lektury podchodziłam z pewną obawą: horror po polsku i choć słowo horror odnosi się tylko do pierwszej opowiastki to wszystkie są na dobrym poziomie jeśli nie obyczajowym to science fiction. Polecam zwłaszcza ostatnią, czyta się jednym tchem.