Droga przez Flandrię

Czytelnik
1982-05-01
1982-05-01
Wiera Bieńkowska
nouveau roman de Reixach kampania francuska powieść fenomenologiczna literatura francuska Flandria Belgia noblista

Na samym starcie - zamiast skupić się na fabule - zastanawiałem się czy kiedyś (albo i w ogóle) pojawi się kropka.

Brak kropek, przecinków i dużych liter początkowo bardzo utrudnia czytanie, lecz gdy już wpadniemy w rytm, to z pozornego nieładu wyłoni się studium obłędu, którego nazywamy wojną.

Wolę sobie wyobrażać tę dość męczącą pozycję jako nieudany eksperyment literacki niż jako przykład słabej literatury.

Wolę sobie wyobrażać tę dość męczącą pozycję jako nieudany eksperyment...

W ramach drobnego jubileuszu setnej komentowanej książki, wybrałem Drogę przez Flandrię. Gdy jako student czytałem ją po raz pierwszy nie wiedziałem, że Autor używał techniki strumienia świadomości, za to zachwyciła mnie uroda i intymność tej powieści, pomimo okrutnego czasu w jakim się rozgrywa. Nagroda Nobla, którą otrzymał Autor kilka lat później potwierdziła, że to nie tylko moje odczucia. Powieść w Polsce mało znana i zdecydowanie niedoceniona. Ot meandry popularności.

Bardzo dobrze się czyta.

Bardzo dobrze się czyta.

• Nobliści
  • Seria Nike
  • Literatura
  • Nike
  • Może innym razem...
  • Niedoczytane. Nie jestem zainteresowana!.

Claude Simon Droga przez Flandrię Zobacz więcej