Droga przez Flandrię

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
La route des Flandres
Jeanpaul

Powieść francuskiego noblisty Claude'a Simona, opublikowana w 1960. Droga przez Flandrię uchodzi za powieść należącą do nurtu nouveau roman. Jej akcja rozgrywa się w 1940 w czasie kampanii francuskiej. Centralną postacią utworu jest arystokrata de Reixach, dowódca kawaleryjskiego szwadronu rozbitego przez Niemców. Ginie on w jednej z potyczek. Jego podwładny rekonstruuje historię trójkąta...

Powieść francuskiego noblisty Claude'a Simona, opublikowana w 1960.
Droga przez Flandrię uchodzi za powieść należącą do nurtu nouveau roman. Jej akcja rozgrywa się w 1940 w czasie kampanii francuskiej. Centralną postacią utworu jest arystokrata de Reixach, dowódca kawaleryjskiego szwadronu rozbitego przez Niemców. Ginie on w jednej z potyczek. Jego podwładny rekonstruuje historię trójkąta miłosnego łączącego Reixacha, jego żonę i ordynansa. Simon posługuje się techniką strumienia świadomości, chętnie zaburza chronologię utworu. Tekst w znacznej części składa się z powtórzeń i dygresji.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1982

źródło okładki: Antykwariat.waw.pl

m_w | 2012-03-28
Przeczytana: 27 marca 2012

Problematyczny demiurgizm Simona daje się porównać do działań niemieckiego szpicla, który pojawił się w tej powieści dosłownie tylko na moment i został zdekonspirowany przede wszystkim przez to, że *zbyt dobrze* mówił po francusku. Właściwie to ma się wrażenie, że ta postać (która istnieje zaledwie przez kilka zdań) pojawia się jedynie w celu przekazania tego paradoksu, który z kolei może sygnalizować dystans samego Simona do własnej pracy. Być może kryje się za tym fakt, że Simon zdawał sobie sprawę, że umiejętność korzystania z najbardziej rozpoznawalnych osiągnięć Joyce'a, Prousta i Faulknera jest umiejętnością, na tyle dużą, że wprowadzi go w świat Nowej powieści, i na tyle małą, że go w nim zatrzyma.

Aga | 2012-12-15
Przeczytana: 22 lutego 2013