Mama zawsze wolała ciebie. Rozmowy sióstr

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Izabela Szybilska-Fiedorowicz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Smak Słowa
You Were Always Mom's Favorite!: Sisters in Conversation Throughout Their Lives
978-83-62122-14-1
siostry, porady, anegdoty, rodzina
poradniki
Marcin Szajda

„Kocham ją bezgranicznie. Nie wyobrażam sobie życia bez niej” – mówi o swojej siostrze jedna z opisanych przez Tannen kobiet. Jednocześnie dodaje – „Czasem jestem na nią tak zła, że mogłabym ją zabić”. Te słowa stanowią najlepszy wstęp do tej niezwykłej, zabawnej, a jednocześnie pouczającej książki. Autorka bestsellerowych książek Deborah Tannen, ekspert w dziedzinie komunikacji...

Autorka bestsellerowych książek Deborah Tannen, ekspert w dziedzinie komunikacji interpersonalnej, powraca z nową książką. Tym razem, po przełomowych publikacjach dotyczących relacji między kobietami i mężczyznami oraz córkami i matkami, przygląda się bliżej jednej z najbardziej fascynujących i silnych więzi, jakie łączą ze sobą siostry.
Więzi między siostrami nie da się porównać do żadnej innej relacji z drugim człowiekiem. Charakteryzuje je stałe wahanie między bliskością (dla wielu kobiet siostra jest w pewnym sensie częścią ich samych) i rywalizacją (często wzmaganą przez konieczność walki o uwagę ze strony rodziców). Dzielimy się z siostrą najintymniejszymi sekretami, ufamy jej jak nikomu innemu, z drugiej strony – to właśnie krytyka z jej strony potrafi nas najbardziej zranić.
W swojej najnowszej książce Deborah Tannen, w sposób mądry i dowcipny, przedstawia anegdoty i spostrzeżenia dotyczące relacji między siostrami uzyskane w wywiadach z ponad 100 ankietowanymi kobietami, uzupełniając je dodatkowo o własne doświadczenia w tym zakresie. Dzięki temu masz wyjątkową szansę lepiej zrozumieć łączące cię z siostrą więzy, a także dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby uczynić je jeszcze trwalszymi oraz jak rozwiązywać problemy i konflikty, które mogą się pojawić na tej drodze.
W 2009 książka zdobyła prestiżową nagrodę Books for a Better Life Awards (w kategorii: Relacje międzyludzkie).

mantra | 2011-05-19
Przeczytana: 17 maja 2011

Siostry, siostry, siostry. Co byśmy bez nich zrobiły? Czasami może byłybyśmy szczęśliwsze, bardziej kochane przez rodziców, a przynajmniej tak nam się wydaje. Albo nie mogłybyśmy być w pełni sobą. Albo byłybyśmy kimś innym. Deborah Tannen z cierpliwością wysłuchała różnych rozmów między siostrami i o siostrach. O relacjach z rodzicami i wzajemnym stosunku do siebie. Nie ograniczyła się jednak jedynie do wysłuchania, bo opatrzyła wiele rozmów komentarzem specjalisty od komunikacji interpersonalnej. Gdy czytałam książkę, niektóre analizy – choć przecież takie oczywiste gdy Tannen odsłania wszystkie karty, były przecież zwykłymi rozmowami, które mogłyby być i naszymi słowami:

„Nina: Tak, wszystkie trzy naprawdę troszczymy się o siebie nawzajem, ale to nie znaczy, że nie może dojść między nami do poważnych sporów i że nie jesteśmy zupełnie różne. Można powiedzieć, że nasze osobowości są…
Sylvia: Zupełnie różne.
Nina: Zupełnie różne.
Słowa sióstr przesyłają komunikat o treści: „Różnimy...

Katarzyna | 2011-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2011

książka wspaniała. Powinna ją przeczytać każda kobieta, która posiada siostrę. Niezależnie od tego, czy mają dobre, czy złe stosunki.

Monika | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Fantastycza książka. Nie jest powierzchowna, ale pokazuje mnóstwo różnych stron siostrzeństwa. Autorka w wyważony sposób przedstawia perspektywę młodszych i starszych sióstr. Wszystko umieszcza też często w perspektywie gender.

malinowamama | 2016-04-29
Magdalena | 2015-04-05