Nikt nigdzie. Niezwykła autobiografia autystycznej dziewczyny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna
Nobody Nowhere
83-88839-67-5
okruszek

Donnie Williams jako dziecku przylepiono więcej etykietek niż na słoiku z dżemem: głucha, dzika, zaburzona, głupia, szalona... Żyła w swoim własnym świecie, nasz świat istniał dla niej tylko w tIe i tylko czasem go odwiedzała. Była, w jej własnych słowach, nikim nigdzie. Miotała się gwałtownie między tymi dwoma światami, walcząc o to, by do naszego świata się przyłączyć, a jednocześnie trzymać go na dystans. Oderwana od swego wewnętrznego ja, żyła niczym duch wewnątrz ciała, niczym mozaika bombardujących ją obrazów. Nietknięta przez ten pozornie niezrozumiały świat wokół niej, ale i od niego oderwana, żyła w czymś, co sama nazwała "światem pod szkłem".

Po dwudziestu pięciu latach, w ciągu których była zarówno nie rozumiana przez otoczenie, jak i niezdolna rozumieć siebie, Donna natknęła się na słowo "autyzm" - etykietkę, ale taką, dzięki której nagle uniosło się lustro, w którym ujrzała sens swojego życia, bojów, które przeszła, i dzięki któremu mogła wreszcie wybaczyć sobie i ludziom wokół niej.

"Nikt nigdzie" to książka poruszająca, wymowna i delikatnie zabawna; to sprawozdanie duszy kogoś, kto doświadczył autyzmu i przetrwał w pozbawionym współczucia otoczeniu, pomimo intensywnego poczucia wewnętrznego chaosu i niezrozumienia. Opisuje jak, mimo wszystkich niesprzyjających okoliczności, doszła do niezależności, zdobyła miejsce na uniwersytecie i napisała tę niezwykłą autobiografię. Teraz jest to międzynarodowy bestseller, przetłumaczony na 14 języków na całym świecie. Ta książka pozostanie z tobą jako jedna z najbardziej niezwykłych prac, które czytałeś.

źródło okładki: http://www.fraszka.edu.pl/sklep/index.php?p=produc...»

Moni | 2014-05-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Autyzm
Przeczytana: 05 maja 2014

Wydawało mi się, że o autyzmie wiem wiele, a po lekturze tej książki stwierdzam, że nie wiem nic. Ostrzegam, że jest trudna do rozwikłania, zbyt wiele w niej nakładających się sensów, ukrytych znaczeń, nie wyłania się jakieś jedno jasne przesłanie.
To zapis zmagań i bólu człowieka, któremu przyszło żyć w świecie, który kompletnie go nie rozumiał i jeszcze kazał mu czuć się winnym z powodu tej niezawinionej inności.
Jedna z bohaterek książki pięknie podsumowuje to w słowach:
"A nam się wydaje, że musimy uczyć autystyków- powiedziała Kath. - Teraz widzę, jak dużo powinniśmy się nauczyć od nich."

Świat jest okrutny, zbyt łatwo przykleja nalepkę nienormalny. Świadomość tego sprawia, że mam łzy w oczach. Donna Williams jednak mówi na koniec:
"Zwłaszcza zaś chciałabym zapewnić wszystkich toczących walkę, by pomóc ludziom takim jak ja, że ich wysiłki nie są daremne". Nadzieja więc pozostaje i będzie zawsze, bo jak wiemy- umiera ostatnia, razem z nami.

JUSTLEE | 2013-11-14
Przeczytana: 2013 rok

Książkę polecam osobom, które chcą dowiedzieć się czegoś o autyzmie od podszewki.
Autobiografia dziewczynki,która musiała się zmierzyć zarówno ze swoimi demonami, problemami jak i z "nimi" - ludźmi, którzy jej nie rozumieli, nie chcieli zrozumieć.
Książka jest zarówno przerażająca i dająca nadzieję.
Nie można przejść obok niej obojętnie.
Gorąco polecam.

MKR | 2012-11-13

Donna Williams - urodzona w Australii , w latach 60-tych XX wieku, kiedy to o autyzmie nie mówiono wcale bądź bardzo niewiele.

Williams napisała wzruszającą autobiografię, swego rodzaju pamiętnik, pod tytułem „Nikt nigdzie”. Opisuje w niej swoje dzieciństwo, niezrozumienie przez matkę, otoczenie, lekarzy, a także próby odnalezienia siebie w świecie "normalnych " ludzi.

Lektura jest sprawozdaniem duszy osoby chorej na autyzm, która przetrwała w świecie zupełnie pozbawionym miłości i wewnętrznym uczuciu chaosu i zamieszania. Autorka ciekawie opisuje w jaki sposób, mimo niezwykle niesprzyjających okoliczności doszła do niezależności, zdobyła bardzo wysokie stanowisko na uniwersytecie i napisała tę niesamowicie poruszającą i momentami zabawną autobiografię.

Donna Williams była jednym z tych dzieci, którym aż do dorosłości nie postawiono diagnozy autyzmu. Przez całe życie miotała się między swoim wewnętrznym światem a światem zewnętrznym, a jej życie pozbawione było jakiegokolwiek...

vaapku | 2015-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Nie wydaje mi się, żeby tę książkę można było w jakikolwiek sposób oceniać. Nie sądzę, że została napisana, by ktoś się miał nią zachwycać albo ktoś miał ją krytykować. To jest po prostu spisany kawał życia autystycznej dziewczyny. Jak ktoś po nią sięgnął, żeby poczytać jakieś niesamowite opowieści albo żeby sprawdzić, co też chora dziewczyna była w stanie stworzyć, to będzie zawiedziony.
Nie czyta się tego łatwo. Dla mnie paradoksalnie problemem było to, że jakąś małą wiedzę na temat autystyków mam, no i po raz kolejny się okazało, że nie jest to choroba, która u każdego wygląda tak samo, często wręcz objawy są sprzeczne. Tu czytałam o dziewczynie, której dotyk sprawiał fizyczny ból, a sama znam chłopca, który przytulaniem wyraża swoje zaufanie do innych (to tylko jedno z wielu spostrzeżeń po lekturze, takie najwyrazistsze).
Nie jestem w stanie, wręcz uważam, że nie wolno mi tej książki ocenić. To po prostu książka, którą przeczytałam i która poszerzyła mój punkt widzenia.

Asia | 2016-08-13
Akari | 2016-07-01