Moje dwie głowy

Nielubiana
Nele Neuhaus

7 (21 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marago | 2016-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

"Moje dwie głowy" , książka napisana przez Maję Friedrich (pseudonim), zrobiła na mnie niebagatelne wrażenie. Trudno określić rodzaj literacki, jakim posłużyła się Maja. W każdym razie jest to rzecz terapeutyczna, zarówno dla autorki jak i dla czytelnika, przede wszystkim rodzaju żeńskiego.

Zdarza się, że w związkach partnerskich czy małżeńskich uwikłamy się w układ z socjopatą (tego się nie da wyleczyć), którego autorka nazywa tutaj psychofagiem - co mi się bardzo podoba. I co wtedy robić. Zacytuję Maję: Z toksycznego związku nie da się WYJŚĆ. Z toksycznego związku się UCIEKA. Cała filozofia polega na tym, żeby UCIEKAĆ DO PRZODU. Koniec cytatu.

Ja, zaliczywszy szpital - uciekłam do przodu.
Czyli według autorki, postąpiłam prawidłowo, aczkolwiek trochę późno, czego skutki odczuwam do dziś - zespół stresu pourazowego.

Książkę Mai Friedrich "Moje dwie głowy" polecam, aczkolwiek nie wpadajmy w paranoję. Nie wszyscy nasi bliscy to psychopaci. W świecie jest tylu wartościowych...

MLB | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecane
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

To rewelacyjna książka.
Jej dodatkowa wartość polega na tym, że napisała ją ofiara psychopaty. Ofiara, która zdobyła dużą wiedzę na temat zaburzeń osobowości, charakteropatii, schematów, przyczyn i skutków uzależnienia od zaburzonej osoby, procesu wychodzenia z uzależnienia.
Terapia w ujęciu ofiary - nic dziwnego, że książkę tę polecają dobrzy psychoterapeuci swoim pacjentom - znają jej wartość.

Maniana | 2014-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Potrzebowałam tej książki właśnie teraz, gdy po kilku latach tkwienia w chorym związku od wielu miesięcy nieudolnie próbowałam z niego wyjść. To nie jest łatwe - przypomina walkę na śmierć i życie o samą siebie o zdrowie psychiczne. Przemoc psychiczna niszczy dzień po dniu, niewidzialnie poprzez manipulację, utratę sił, wiary w siebie. W książce znalazłam cenne informacje dotyczące moich własnych emocji, zobaczyłam jak mną manipulowano, dowiedziałam się jakie moje cechy sprawiły, że nie obroniłam się przed przemocą. Ważna lektura.Czytanie przez rok literatury fachowej nie dało mi tyle sił co pochłoniecie tej książki - będącej zapisem czyjegoś życia z psychofagiem.

Ankse | 2014-11-16

Książka genialna. Żadna terapia nie dała mi tyle co ta publikacja. Chyba wystarczy powiedzieć, że dzięki tej książce uwolniłam się emocjonalnie od faceta, który zatruł mi kawał życia. Teraz śmiać mi się chce z tej błazenady, którą nam zafundował i w którą ja wierzyłam. Polecam każdemu, kto żyje w toksycznym, chorym, wyniszczającym związku.
Ankse

Katarzyna Gudra | 2015-03-29
Przeczytana: 15 lutego 2015

Polecam dla osób uwikłanych w różne niezdrowe relacje partnerskie. Opowiada o psychofagach, czyli pozeraczach duszy. Otwiera oczy na wiele spraw i uswiadamia nie ludzka glupote tylko glupie postepowanie innych.

qwertypolka | 2015-04-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: październik 2014

Genialna publikacja.
Otworzyła mi oczy i dała inne spojrzenie na to, co się działo przez jakiś czas w moim życiu, kiedy to tkwiłam w toksycznym związku z psychofagiem.
Autorka w niezwykle trafiony sposób wytłumaczyła mi, jak manipulował mną tamten człowiek oraz idealnie opisywała większość sytuacji - identycznych, które miały miejsce także u mnie w życiu w tamtym okresie...
Byłam zdumiona trafnością spostrzeżeń oraz faktem, że praktycznie każda opisywana przez autorkę sytuacja była mi dobrze znana z autopsji... W moim życiu było tak samo, więc śmiało mogę stwierdzić, że psychofag to typ człowieka, który w każdym przypadku swojego występowania będzie postępował tak samo. Uchrońmy się przed zniszczeniem sobie życia :)))

GORĄCO POLECAM dla wszystkich dziewczyn/osób, które chcą uwolnić się z toksycznej relacji !!! Mi ta książka ukazała o wiele więcej niż wszystko inne, po co sięgałam wcześniej... Pokazała, że mimo zmarnowania kawałka czasu i wyniszczenia psychiki, jest szansa na...

Bella Grek | 2013-06-02

Jak bardzo nasza emocjonalna głowa znosi nas samych na manowce i jak bardzo potem cierpimy.Jak ważna jest głowa rozsądna która powinna zawsze nam mówić co jest dla nas dobre, a co złe.

Joanna | 2016-02-07
Przeczytana: 05 lutego 2016

Ta książka powinna być pozycją obowiązkową w szkole na lekcji przysposobienia do życia w rodzinie (czy na jakiejkolwiek innej)i na kościelnych kursach przedmałżeńskich. Powinny trąbić o niej " telewizje śniadaniowe",żeby kobiety miały szansę o niej usłyszeć, przeczytać ją i na podstawie zawartej w niej skondensowanej wiedzy - napisanej fantastycznym, dowcipnym i dającym "energetycznego kopa" językiem- odróżnić miłość od manipulacji psychofaga. Jeśli nie znasz opisanych w niej zachowań, to masz ogromne szczęście, ale przeczytaj ją, bo może cię uchronić przed kontaktem z osobami zaburzonymi,od których aż się roi w naszym społeczeństwie. Może kiedyś spotkasz zahukaną, nieświadomą tego co się naprawdę dzieje ofiarę i podasz jej pomocną dłoń w postaci tej pozycji, albo przynajmniej zrozumiesz co ona do ciebie mówi i nie będziesz jej krzywdzić radami w stylu : przesadzasz, pomóż mu, dasz radę, uratuj swojego pana, ale przecież masz dzieci itd.
Gorąco polecam!!!

IwonaM | 2014-10-08
Przeczytana: 02 października 2014

Świetna książka , dla tych wszystkich którzy podobne doświadczenia mają za sobą ale także jako ostrzeżenie. Pomaga spojrzeć na wszystko z dystansem , autorka w sposób dokładny opisuje mechanizmy działania toksycznego partnera. Pozycja obowiązkowa , dla wszystkich których ucieczka od potwora dopiero się zaczyna

Meg | 2015-10-20

Świetna książka. Myślę, że nie tylko dla osób, które z toksyną miały w życiu do czynienia, ale dla wszystkich osób, żeby być świadomym jacy ludzie również po tym świecie chodzą.
Polecam, polecam, a osobiście chętnie do niej wrócę, tak ku przestrodze.