Wyzwanie czytelnicze LC

Poprawka z matury

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6,56 (89 ocen i 14 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
3
8
9
7
32
6
25
5
11
4
2
3
2
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-08-04300-4
liczba stron
245
język
polski
dodała
Anna

Czy jest możliwe szczęśliwe życie po nieszczęśliwym dzieciństwie? Takie pytanie postawiła autorka czytelnikom w prasowym ogłoszeniu zapowiadającym poszukiwanie materiałów do nowej książki. Jako terapeutka spotyka najczęściej tych, którym się nie powiodło, czekała więc na pozytywne opowieści czytelników. Otrzymała wiele listów. Tym razem Ewa Woydyłło wykorzystała w swojej książce nie tylko...

Czy jest możliwe szczęśliwe życie po nieszczęśliwym dzieciństwie?
Takie pytanie postawiła autorka czytelnikom w prasowym ogłoszeniu zapowiadającym poszukiwanie materiałów do nowej książki. Jako terapeutka spotyka najczęściej tych, którym się nie powiodło, czekała więc na pozytywne opowieści czytelników. Otrzymała wiele listów. Tym razem Ewa Woydyłło wykorzystała w swojej książce nie tylko wyniki swojej wieloletniej pracy terapeutycznej, lecz także te autentyczne opowieści czytelników.
Nieszczęśliwa przeszłość nie musi zamknąć drogi do szczęścia. W dojrzałe życie można wejść jeszcze raz po świadomym rozprawieniu się z traumami dzieciństwa.
Ewa Woydyłło pokazuje jak to zrobić. Namawia do uważnej samoobserwacji i kontroli własnego życia. Analizuje urazy z dzieciństwa, problemy Dorosłych Dzieci Alkoholików. Pisze o roli wdzięczności i pamięci, która może być zła i dobra. W opowieściach czytelników zwraca uwagę na to, co odegrało zasadniczą rolę w odmianie złego losu. Buduje niekonwencjonalny model zarządzania firmą JATUITERAZ SA.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (252)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 685

Nie odczułam tej książki jak poradnika , raczej jak coś na kształt '' refleksownika '' . Bowiem jest to zbiór refleksji i fragmentów losów innych ludzi , w formie przytaczanych listów . Ale też i własnych doświadczeń autorki z wieloletniej pracy psychologicznej i z jej osobistego życia . To co mnie podobało się najbardziej to to że autorka niczego nie owija w przysłowiową bawełnę , wali za to prosto z mostu i prostymi słowami , bez nadętego często niezrozumiałego psychologicznego bełkotu , jak to czasem się zdarza w innych tego typu pozycjach . Pani terapeutka mocno wierzy w siłę swojej wolnej woli i twierdzi że wolę można ćwiczyć i zmieniać , mimo zewnętrznych i wewnętrznych uwarunkowań . Pisze też o słowach , które mimo że nadal figurują w słownikach , w codziennym życiu przestają pomału funkcjonować . A chodzi o takie słowa jak : wstyd , wierność , prawdomówność , powściągliwość , słowność i wdzięczność . Pokazuje też jak nie rozsiadać się moszcząc wygodnie na swojej krzywdzie ,...

książek: 708
Ola | 2014-03-24
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2014

Książka porusza tematy trudne i bolesne począwszy od urazów z dzieciństwa po alkoholizm i dramaty rodzinne. W sposób przystępny i zrozumiały zastanawia się nad składowymi nieszczęść oraz nawyków i pamięci, które nie pozwalają człowiekowi stanąć na nogi. Na przykładzie listów anonimowych osób i własnych rozważań pokazuje w jaki sposób można zwycięsko poradzić sobie z własnymi demonami. Każdy rozdział pozwala przyjrzeć się swoim nieszczęściom z nieco innej perspektywy, np. wdzięczności za to co nam się przytrafia złego lub siebie jako firmy, której dyrektorem jesteśmy my sami. Autorka zadając pytania o zasoby i trudne chwile zachęca czytelnika do refleksji i przyjrzenia się sobie zostawiając wolne miejsca dla niego na kartach własnej książki.
Wnioski do których dochodzimy pozwalają uporać się z wieloma sprzecznymi emocjami, konfliktami, które drążą pewnie niejednego czytelnika. Autorka nie próbuje narzucić niczego, a jedynie pokazać wpływ niewybaczonych krzywd, zastygnięcia w miejscu...

książek: 1584
Cathhhy | 2011-01-21
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2011
Przeczytana: 20 stycznia 2011

Ciężkie były te korepetycje przed poprawką z matury, oj ciężkie...

Książka naprawdę dużo mi dała. Kazała się zastanowić na paroma rzeczami. Przy tym napisana jest ze sporą dawką humoru i dystansu do poważnego przecież problemu.
Ale momentami zabija wręcz oschłością. Jest zbyt dosadna, ostra, bezlitosna. Żadnego głaskania po głowie (to dobrze!), za to solidne 'weź się wreszcie w garść!!'. Za solidne. Trochę zabrakło empatii...

Ale podobno ostrych i wymagających nauczycieli najbardziej się ceni i najwięcej się im zawdzięcza...Pod warunkiem, że zamiast na lekcję nie idziemy na wagary :)

książek: 651
Aneta | 2016-04-07
Na półkach: Przeczytane

Świetnie się czyta, mnóstwo ciekawych świadectw, bardzo pomocna dla tych, którzy dzieciństwo niekoniecznie było sielskie i anielskie.

Polecam każdemu, komu jest ciężko dostrzec w sobie pozytywne cechy, którzy nie potrafią uwolnić się od ciężaru jaki przytłacza i sprawia, ze nie potrafią się odnaleźć i cieszyć się życiem!!!

książek: 231
dario | 2012-09-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 października 2012

Już po pierwszych stronach widzę, że nie zawiodłem się na kolejnej po prostu dobrej książce Pani Ewy. Jest to poradnik, a zarazem zbiór refleksji pod szerokim tytułem: "Jak żyć?". Pytanie zawsze aktualne, do końca życia. Poradnik napisany prostym i przystępnym językiem, co sobie bardzo cenię. A jednocześnie nie narzuca się ani światopoglądowo, ani ideologicznie. Każdy może wybrać dla siebie to, co mu pomoże. Mnie już inspiruje do własnych przemyśleń. Polecam i proszę się nie sugerować tytułem, bo jak pokazuje życie czasem poprawkę z matury można zdawać np. już po przekroczeniu jego połowy.
W szczególności spodobały mi się kryteria dojrzałej osobowości:
1/ konsekwencja w doprowadzaniu rozpoczętej pracy do końca;
2/ wypełnianie podejmowanych zobowiązań osobistych;
3/ samodyscyplina nie tylko w pracy, ale także w odpoczynku i zabawie;
4/ wytrwałość;
5/ umiejętność realistycznego obierania i osiągania celów;
6/ zdolność odkładania gratyfikacji i przyjemności na odpowiednie dla nich...

książek: 1118
Zuba | 2012-10-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2012

Przyznaję, że miałam kiedyś 'fazę' na książki psychologiczne i poradniki, takie w stylu "Poprawki z matury". Przeszło mi i z kolei nadeszła faza, kiedy tego typu książki mnie odrzucały. Teraz wahadło wróciło do stanu równowagi i mogłam nie na kolanach ale z otwartym umysłem (ale sobie wlewam...) podejść do "Poprawki".
Z jednej strony Woydyłło nie napisała niczego, czego bym już nie słyszała gdzieś kiedyś, a jednak odświeżenia i odkopania tych prostych zasad i prawd było mi potrzeba. Parę rozdziałów podobało mi się wyjątkowo - Hobbyci; Ach, ci rodzice (chihuahua); Wdzięczność. Wartością dodaną dla mnie jest przypomnienie tekstu wiersza Cz. Miłosza "Dar" :-).
Pani Ewo, dziękuję.

książek: 983
ravenstag | 2014-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Odnoszę subiektywne wrażenie, że momentami (momentami) autorka nie mogła powstrzymać się przed zamieszczeniem własnych osądów typu, że komuś brakuje rozumu, albo że "wiele osób nie łykałoby tabletek antydepresyjnych, gdyby zamiast o tym, czego im brak, zechciały pamiętać o tym, czego im nie brak". A gdyby babka miała kółka, byłaby kolejką... Mam na myśli to, że to naprawdę spore uproszczenie, choćby dlatego, że pomijające tą niewygodną wszystkim samozwańczym mentorom typu "weź-się-w-garść" neurofizjologię mózgu i z mojego punktu widzenia ocierające się o nieprofesjonalność. Zwyczajnie złości mnie to. (Nie wiem, może to niefortunny dobór słów? Ton wypowiedzi?)

Podsumowanie: Książka ciekawa i zawiera przydatne treści, tylko te epizodyczne "kwiatki" rzucają trochę cienia na całość.

książek: 292
aminaami | 2015-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 marca 2015

Gdy wypożyczyłam tę książkę, miałam wątpliwości czy znajdę w niej to, czego szukam. Pierwsze przeczytane strony wstępu utwierdziły mnie w przekonaniu, że to był doskonały wybór i cieszę się, że do poprawki mogłam mieć tak znakomitego korepetytora.
"Poprawka z matury" to książka pomagająca zmierzyć się ze swoim życiem dorosłym, w którym nie każdy potrafi się odnaleźć. Matura, jak wszyscy wiemy, to egzamin dojrzałości. Autorce nie chodzi jednak o zdawanie takiego egzaminu, jaki zdaje się w szkole. W tym poradniku życiowym przyglądamy się dokładnie swojemu życiu w dzieciństwie, szukamy powodów, dlaczego niektórzy ludzie potrafią być szczęśliwsi od innych, jak to się dzieje, że różne zdarzenia losowe jednych uczą jak radzić sobie w życiu, a inni stają się bezradni wobec małych problemów. Nie na roztrząsaniu problemów rodzinnych i niedoborach wychowawczych jednak się kończy. Autorka książki pomaga nam rozprawić się z emocjami, które tkwią w nas od dziecka i nie pozwalają nam...

książek: 1
Dorota | 2018-09-20
Na półkach: Przeczytane

Książka mi się podobała do momentu aż trafiłam na rozdział o wdzięczności i bezwarunkowym wybaczeniu rodzicom. Nie przemawia do mnie ta idea w odniesieniu do osób poważnie skrzywdzonych przez rodziców. Dotkliwie bite czy gwałcone dzieci mają skupić się na podzięce za dar życia od "wspaniałych" rodziców... To rodzice jako osoby dorosłe podjęły decyzję o posiadaniu potomstwa i nie widzę potrzeby bezwzględnej wdzięczności za ich wolny wybór .Moim zdaniem to postawa poniżająca ofiarę, uderzająca w godność i poczucie wartości.
Nie chodzi mi o sianie nienawiści, tylko o uznanie, że nie trzeba kochać rodziców, jeżeli zgotowali piekło dzieciom.
Autorka nawiązała do terapii Hellingera, która nie jest akceptowana przez niemieckie towarzystwo psychologiczne. Jak podaje wikipedia: Niemieckie towarzystwo psychologiczne odżegnuje się od metod i praktyk stosowanych przez Hellingera i jego szkołę, przestrzegając jednocześnie przed możliwymi, groźnymi następstwami stosowanych metod...

książek: 117
magda_maddalena | 2015-02-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Książka porusza ciekawe tematy dotyczące współuzależnienia. Niestety autorka trochę przekombinowała - za dużo porównań i skakana po wątkach przez co mi osobiście książkę czytało się jak po gruzach. Mimo to warto sięgnąć po egzemplarz.

zobacz kolejne z 242 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd