كِتَاب أَلْف لَيْلَة وَلَيْلَة (kitāb ʾalf layla wa-layla)
klasyka
Agnieszka

"Zbiór bajek, podań, legend, opowieści, nowel i anegdot zwany "Księgą tysiąca i jednej nocy", jest to ludowa literatura arabska, cieszy się olbrzymią popularnością nie tylko w krajach arabskich, ale też i na Zachodzie. Najstarszy zbiór wschodnich opowiadań, liczy XII wieków istnienia. (...) Kto był autorem tego zbioru i jak wyglądało jego powstanie? Chyba najtrafniej odpowiada na to pytanie...

Najstarszy zbiór wschodnich opowiadań, liczy XII wieków istnienia.
(...)
Kto był autorem tego zbioru i jak wyglądało jego powstanie?
Chyba najtrafniej odpowiada na to pytanie Mia I. Gerhardt, która podsumowując w swym doskonałym studium "Księgi tysiąca i jednej nocy" rezultaty prac badawczych, prowadzonych nad tym dziełem od niemal 150 lat, określa je jako "księgę bez autora:, lub "księgę, której autorem jest legion"."

"Księga tysiąca i jednej nocy", Warszawa 1973, "Wstęp", Tadeusz Lewicki

Opis:
Noce 45-169
Pewnien król zabijał kolejno wszystkie swe żony zaraz rano po pierwszej spędzonej z nimi nocy. Trwało to aż do chwili, kiedy ożenił się z pewną mądrą i uczoną córką królewską imieniem Szahrazad (Szeherezada), która postanowiła uratować swe życie. Co noc opowiadała królowi nową opowieść, ale nigdy nie kończyła jej przed świtem, także nie mógł on nazajutrz skazać jej na śmierć, chciał bowiem usłyszeć następnej nocy zakończenie opowieści. Trwało to tysiąc nocy, a Szeherezada powiła w tym czasie dziecię. Król, pełen podziwu dla jej mądrości pozostawił ją przy życiu. Szeherazadzie pomagała Dinarzad, która wg wersji podanej przez an-Nadima zarządzała domem owego króla.

źródło opisu: opis autorski

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: maj 2007

To jest próba cierpliwości. Drugi tom otwiera liczący ponad 300 stron sirat, a uzupełniają krótkie opowiastki o zwierzętach, przypominające trochę bajki Ezopa.

Tetris | 2012-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Drugi tom KTiJN bardzo różni się strukturą od poprzedniej części. Większość treści zawiera bowiem jedno opowiadanie - 'o królu Omarze an-Numanie i jego dwóch synach -Szarkanie i Dau al-Makanie' , później zaś następują krótkie bajki o zwierzętach, na sam koniec 'Opowieść o Alim ibn Bakkar i Szams an-Nachar' są to jakby dwa łączniki, klamra utworu, a bajki o zwierzętach są jedynie drobnym urozmaiceniem. Występuje wielowątkowść, ale głównym tematem utworu jest miłość i tęsknota jaka towarzyszy rozłące. Doskonałe, barwne opisy uzupełnianie drobnymi wierszowanymi wstawkami. Bardzo polecam, wszystkim zainteresowanym orientem:)

Bastet | 2018-08-28
Piotr Zogała | 2017-04-13