Han z Islandii

Han d'Islande
83-205-4437-8
Norwegia, literatura francuska
Marek

Akcja powieści rozgrywa się w XVII wieku w Norwegii. Tytułowy bohater jest potomkiem okrutnego rozbójnika ze staroislandzkich sag. Przeplatające się wątki miłości, zemsty i intryg dworskich czynią z tej książki pasjonującą lekturę.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

chrispu | 2015-10-17
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Pierwsze wrażenie po przeczytaniu - jakieś to takie mroczne i wilgotne było. Nie żebym się popłakał przy czytaniu tego "romansu osadzonego w realiach historycznych", ale sporo tu akcji dziejącej się w deszczu lub na wodzie oraz w nocy. I po przeczytaniu taki obraz Norwegii mi pozostał - mrocznej i mokrej, bez słońca.
A co tu mamy. Mamy dość dynamicznie rozwijającą się akcję, mnóstwo mniej lub bardziej ciekawych charakterologicznie osób o trudnych do wymówienia nazwiskach oraz wątek miłosny wpleciony w tło historyczne ówczesnej Norwegii (XVII wiek). Ten wątek jak dla mnie jest tu najsłabszy - jakiś taki infantylny mi się wydawał. A cała reszta - w porządku. Trochę przypominała mi ta książka "Trzech muszkieterów" - dużo pościgów, intryg, pojedynków. Ale to co z niej głównie zapamiętałem to mroczny klimat - ten oddał Hugo całkiem świetnie. I nie jestem pewien czy dla samego klimatu warto tę książkę kupować (lepiej wypożyczyć).

Siemomysła | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Przeczytana na modłę ostatnio dla mnie właściwą, czyli zaczynam i po kilku stronach odkładam, łapię coś innego, zaczynam... Grunt, że w końcu wracam. A jak wróciłam i miałam czas, by się nie odrywać, to łyknęłam w ciągu doby.
I co my tu mamy? Na początek chciałam tylko dać znać, że ja absolutnie nic do tej pory pana Hugo nie czytałam (choć znam, oczywiście, ogarniam pewne fakty jak choćby "Nędzników") i że to, czego dowiedziałam się o tej książce - a mianowicie, że młodzieńcza, że pod wpływem uczuć i że taki jakby dzisiaj blogasowy utwór na rozruch - zupełnie nie ma wpływu na moją ocenę. Ot nie mam do czego porównywać i mówię tylko i wyłącznie o książce, nie o autorze i innych względach.
Zatem raz jeszcze - co my tu mamy?
Mamy księżniczkę zamkniętą w wieży (gdzie trafiła wraz ze swym ojcem skazanym na dożywotnie uwięzienie po tym jak wypadł z łask królewskich, a ona była ledwie dziecięciem w kołysce), mamy królewicza z bajki (tak konkretnie to syna wicekróla zjednoczonego królestwa...

Sonny | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Kolejny genialny utwór genialnego pisarza :) nawet nie trzeba polecać ;)

wszydlo | 2016-03-13
Przeczytana: 05 marca 2016