Cienie zapomnianych przodków. W poszukiwaniu naszej tożsamości

Tłumaczenie: Jacek Bieroń, Janusz Kamocki
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Shadows of Forgotten Ancestros. A Search for Who We Are
83-7150-684-8
pokrewieństwo, ewolucja
popularnonaukowa
gall21

Autorzy poszukują źródeł seksu, altruizmu, przemocy, gwałtu, dominacji, ukazując krytyczne punkty zwrotne w ewolucji życia. Z poczuciem humoru przypominają o naszym pokrewieństwie ze zwierzętami i dowodzą, że wiele cech ludzi - samoświadomość, uczucia rodzinne, uległość wobec władzy, nienawiść, rozum, etyka - ma swe korzenie w odległej przeszłości. Błyskotliwa, niedościgniona pod względem zakresu poruszanych zagadnień książka Sagana i Druyan stanowi triumf literatury popularnonaukowej.

Finkla | 2015-10-11
Przeczytana: 04 października 2015

Książka o powstawaniu człowieka. Od naprawdę bardzo odległych w czasie początków (dysk akrecyjny naszego Układu Słonecznego) do różnic i podobieństw między Homo sapiens a innymi naczelnymi. I te rozdziały poświęcone małpom uważam za najbardziej interesujące; dostarczyły mi najwięcej nowych informacji. To ciekawe, jak często okazuje się, że coś, co uważaliśmy za wyróżnik człowieczeństwa, szympansy potrafią zrobić nie(wiele) gorzej niż my.
Bardzo przystępny język.
Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2015/10/cienie-zapomnianych-przodkow-o.html

| 2011-03-05
Przeczytana: 05 marca 2011

Carl Sagan to człowiek, dzięki którego książkom i telewizyjnemu "Kosmosowi" zawdzięczam całkowite zafascynowanie nauką. Ta książka nie dotyczy gwiazd i galaktyk ale porusza inny, absolutnie pasjonujący temat. Narracja prowadzona jest w taki sposób, że wystarczy usiąść i przeczytać tylko jedno zdanie, aby mieć wrażenie, że wszystko wokół nas zniknęło i przenieśliśmy się gdzieś, gdzie właśnie naukowcy obserwują szympansy lub bonobo. Może i nie wiemy w pierwszej chwili co dokładnie się dzieje, ale Sagan i Druyan łagodnym głosem, cierpliwie i w jasny sposób zaczynają tłumaczyć nam świat zwierząt. Ważna książka o naszym pochodzeniu i o nas samych.

MMM | 2012-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2012

Począwszy od początków Układu Słonecznego, Carl Sagan pokazuje, jak zaczęło się i ewoluowało życie - i w tym procesie również wiele z naszych cech. Porównania z naszymi najbliższymi krewnymi, szympansami, wskazują, że plemienność, ksenofobia i terytorializm to dobra strategia przetrwania. Również hierarchia, dominacja i posłuszeństwo wśród szympansów są nieprzyjemnie podobne do tych w relacjach międzyludzkich. Nawet altruizm okazuje się nie być wyłącznie ludzką cechą.
W sam raz dla laika - napisana w sposób przystępny, dobra książka o pochodzeniu człowieka i antropologii. Polecam.

Łukasz | 2016-04-08

Książka trochę podobna do Samolubnego Genu. Mniej błyskotliwa, ale dla laika na pewno bardzo ciekawa i z nowościami, do tego tutaj mamy też sporo miejsca poświęconego filozofii. Znalazłem też trochę merytorycznych błędów, być może po stronie tłumacza.

Paula | 2013-02-04
Przeczytana: luty 2013

Carl Sagan jak zawsze godny polecenia. Świetny, przystępny język, szeroki zakres zagadnień, wiedza, erudycja i mądre konkluzje.

Artur | 2014-03-26
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Znakomita. Po jej przeczytaniu już nigdy nie uwierzę w bajki opowiadane w kościołach...

maju | 2016-09-12
winged_yeti | 2015-05-03