Świat nawiedzany przez demony. Nauka jako światło w mroku

Tłumaczenie: Filip Rybakowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark
83-7150-517-5
świat, demony, nauka
SliskiePalce

Autor, odwołując się do wspomnień z dzieciństwa – czasu poznawania świata- pokazuje, że chcąc odkryć prawdę, często zaskakującą, musimy umieć odróżnić fałszywe teorie pseudonauki od hipotez naukowych, a do tego konieczny jest sceptyzm połączony z ciekawością.

naparstnik | 2013-08-04

Pozycja dość już wiekowa i niestety trąci myszką. Być może gdybym przeczytał to kilknaście lat temu, uznałbym tą książkę za odkrywczą ale w roku 2013 to niestety zbiór banałów. Niektóre spostrzeżenia Sagana są trafne np. te dotyczące rzekomych odwiedzin UFO albo ciekawa historia hipokryzji Kościoła Katolickiego osnuta wokół "Malleus Maleficarum" ale dzisiejszy czytelnik nie dowie się tu niczego nowego. W mojej opinii, można odpuścić - chyba, że ktoś jest fanem autora.

Klasyczna już książka Sagana, wspaniała obrona rozumu i zdrowego rozsądku w świecie nawiedzanym przez demony.

AdamR | 2016-09-25
Przeczytana: 24 września 2016

Wspaniała książka. Pochwała rozumu, tolerancji i sceptyzmu. Nadal aktualna i chyba niestety za 100 lub 200 lat nadal będzie aktualna

vitis | 2013-04-02

Leczy z uprzedzeń, nadaje sens mitom, ale też konfrontuje ludzką potrzebę wiary z nauką

Patryk | 2016-06-14
Na półkach: Lubię, Przeczytane
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Przez kilka pierwszych rozdziałów trudno mi było przebrnąć ze względu na ciągle wałkowany temat UFO, ale pozostała część książki mnie zachwyciła. Im więcej osób przeczyta i przemyśli podejmowane przez Carla kwestie, tym lepiej dla nas wszystkich.
Piękna. Warto.

mnal2o4 | 2016-09-09