Świat nawiedzany przez demony. Nauka jako światło w mroku

Okładka książki Świat nawiedzany przez demony. Nauka jako światło w mroku Carl Sagan
Okładka książki Świat nawiedzany przez demony. Nauka jako światło w mroku
Carl Sagan Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark
Zysk i S-ka
83-7150-517-5
Filip Rybakowski
świat demony nauka

Jestem pod wrażaniem wrażliwości Carla Sagana. Ja nie mam takiej cierpliwości do pseudonauki i jej wyznawców, a postawa astronoma była zawsze pełna szacunku nawet dla tych, którzy potrafili pleść całkowite głupoty. A jednocześnie bezkompromisowo rozprawiał się z fałszem i naukowymi kłamstwami, podpierając swoje stanowisko solidnymi argumentami.

Minus polskiego wydania (za co też daję gwiazdkę mniej) to tłumaczenie, które jest momentami mocno niechlujne, a w jednym miejscu wkradł się straszny wielbłąd – na stronie 48. dowiadujemy się, że Joseph Taylor i Russell Hulse obalili teorię względności i dostali za to Nobla! Sprawdziłam to w wersji angielskiej, oryginalnej i nic takiego tam Carl Sagan nie napisał. Panowie oczywiście dostali Nobla, ale za potwierdzenie tez Alberta Einsteina. Tłumacz całkowicie przeinaczył znaczenie wypowiedzi i jest to błąd skandaliczny!

Sama książka „Świat nawiedzany przez demony” to pozycja, co do której mam trochę mieszane uczucia. Sposób pisania Sagana jest lekki, bardzo przystępny, ale całość dość obszerna i, w moim odczuciu, na dłuższą metę lektura może być nużąca. Astronom rozprawia się z pseudonauką pod różnymi postaciami – astrologia, UFO i inne tego typu rzeczy – i w niezwykle barwny oraz ciekawy sposób objaśnia, dlaczego pewne rzeczy są niewłaściwe, a jednak ludzie się za nimi opowiadają. Przy tym odnosiłam nierzadko wrażenie, że dla narracji lepiej byłoby, gdyby autor był ciut mniej rozwlekły. Czasem pewne myśli powtarzały się kilkukrotnie, a tempo czytania spadało. Nie zmienia to faktu, że książka jest skarbnicą cennych informacji i błyskotliwych spostrzeżeń autora, z którymi warto się zapoznać.

Chociaż pozycja ma już na karku prawie 30 lat, nadal pozostaje aktualna. Problem pseudonauki wciąż jest palący, być może nawet bardziej niż kilka dekad temu. Sagan zwraca uwagę na to, jak powinno się edukować oraz zachęcać młodzież i dzieci do zgłębiania przyrody. Daje cenne wskazówki, podparte badaniami naukowymi oraz własnym doświadczeniem. Jest to kultowa pozycja i warto się z nią zapoznać.

Minus polskiego wydania (za...

Carl Sagan - amerykański astronom i popularyzator nauki - bierze na warsztat pseudonaukę oraz historie o porwaniach przez obcych i konfrontuje je z wiedzą naukową. A precyzyjniej: rozjeżdża te historie walcem Metody Naukowej. Bardzo ciekawa, fajna i przystępnie napisana książka, zawiera cały rozdział porad na co zwracać uwagę by rozpoznać pseudonaukę lub podobny, pozbawiony rzetelnych podstaw bullshit. W napisanej w połowie lat 90-tych książce Sagan de facto przewidział pojawienie się Trumpa i jemu podobnych demagogów, którzy korzystają z tego, że ludzie zaniedbali umiejętność krytycznego myślenia.
Szczególnie ciekawy i skłaniający do myślenia jest ostatni rozdział - w którym autor wygłasza laudację dla niczym nie skrępowanej wolności słowa. Pięknie to brzmi, ale bardzo jestem ciekaw co autor powiedziałaby na ten temat w kontekście plagi dezinformacji i fejk njusów wylewających się z korzystających w pełni z wolności słowa mediów społecznościowych.
Zdecydowanie polecam.

Na psa urok. Gwarantuję, że to sprawka UFO. Napisałem recenzję i gdy kliknąłem ZAPISZ to ona zniknęła i się nie zapisała. Do dziś nie wierzyłem w kosmitów, ale teraz WIEM, że to oni zrobili. Bo ta książka jest przeciwko nim, Sagan z nimi walczy w tej książce i oni mi zrobili taki psikus.
No i teraz muszę znów pisać. Napiszę zdecydowanie krócej, bo mi się nie chce odtwarzać z pamięci pierwotny tekst.
Choć jestem sceptykiem i racjonalistą, to ta książka mnie nie cieszy, bo dla mnie to wszystko, o czym Sagan pisze, jest oczywiste. Do tego niestety autor już wszedł w wiek starczy najwyraźniej i ma tendencję do wielokrotnego powtarzania swoich słów w różnych wariantach. Mieli więc i mieli i mieli te same wątki, powtarza te same tezy, czasem sobie zaprzecza. Zgadzam się z nim, że lawinowy zalew pseudonauki w amerykańskiej telewizji, promieniujący na cały świat i na wiele dziedzin życia jest czymś strasznym. To książka dla młodych ludzi, o nieukształtowanym światopoglądzie, których przed zarazą religii, wróżbiarstwa, homeopatii, UFO, duchów itp bzdur może jeszcze da się uratować. Mnie niestety znudziła.

Zapraszam na fb na mój nowy blog do dyskusji po więcej bezkompromisowych recenzji.
@CzynicznyCytelnik

Na półkach: , , , , , , , ,

Książka ta jest pochwałą sceptycyzmu i racjonalnego myślenia. Carl Sagan zachęca do krytycznego myślenia i zastosowania naukowych standardów w ocenie wszelkich zjawisk. Poddaje uczciwej ocenie religię. Przy jej badaniu kieruje się obiektywną oceną dogmatów, zjawisk społecznych i skutków jej wpływu na cywilizację. Pokazane są w niej narzędzia, które pomogą nam w krytycznej ocenie wszelkich religii, ideologii i "rewelacji naukowych" (pseudonaukowych). Carl Sagan pokazuje nam istotę nauki, na czym polega jej fenomen, mechanizm korekcji błędów w coraz lepszym rozumieniu natury.
Książkę polecam, nawet bardzo!

Jedna z bardziej poruszających i ważnych książek Sagana. O ile pierwsza część o obalaniu pseudonaukowych teorii może być już nieco nieaktualna, to druga część w której autor pisze o istocie zaznajomienia społeczeństwa z tematami naukowymi (science literacy) jest cudownie inspirująca.

Pozycja dość już wiekowa i niestety trąci myszką. Być może gdybym przeczytał to kilknaście lat temu, uznałbym tą książkę za odkrywczą ale w roku 2013 to niestety zbiór banałów. Niektóre spostrzeżenia Sagana są trafne np. te dotyczące rzekomych odwiedzin UFO albo ciekawa historia hipokryzji Kościoła Katolickiego osnuta wokół "Malleus Maleficarum" ale dzisiejszy czytelnik nie dowie się tu niczego nowego. W mojej opinii, można odpuścić - chyba, że ktoś jest fanem autora.

Leczy z uprzedzeń, nadaje sens mitom, ale też konfrontuje ludzką potrzebę wiary z nauką

Klasyczna już książka Sagana, wspaniała obrona rozumu i zdrowego rozsądku w świecie nawiedzanym przez demony.

Wspaniała książka. Pochwała rozumu, tolerancji i sceptyzmu. Nadal aktualna i chyba niestety za 100 lub 200 lat nadal będzie aktualna

Książka, przy której płakałam. Historia opętania ludzkości, historia szaleństwa i mordowania niewinnych i bezbronnych ludzi w imię własnych urojeń. Obowiązkowo dla wsyztskich, szczególnie wszelkiej maści mizoginów.

• Chcę kupić
  • Nauka
  • Popularnonaukowe

Carl Sagan Świat nawiedzany przez demony. Nauka jako światło w mroku Zobacz więcej