Kto zabił Kurta Cobaina? Tajemnicza śmierć legendy rocka

Tłumaczenie: Bogusław Lubański
Książka jest przypisana do serii/cyklu "In rock". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: InRock
Who Killed Kurt Cobain
nirvana, Cobain, biografia
wymazana

W lipcu 1994 roku Ian Halperin razem ze swoją grupą State of Emergency był na trasie koncertowej po Zachodnim Wybrzeżu. Jako muzyk z długoletnim doświadczeniem, grający na całym świecie, Ian zna wiele wybitnych osób ze świata muzyki z Seattle. Podczas dziesięciu dni, które tam spędził, Ian rozmawiał z wieloma muzykami, którzy wyrazili wątpliwości dotyczące samobójstwa Kurta Cobaina sprzed...

Podczas dziesięciu dni, które tam spędził, Ian rozmawiał z wieloma muzykami, którzy wyrazili wątpliwości dotyczące samobójstwa Kurta Cobaina sprzed trzech miesięcy.

"Kurt na pewno nie myślał o samobójstwie" - powiedział mi jeden z przyjaciół, chwaląc się, że kupował heroinę u tego samego dealera co Cobain. - "Musiało się wydarzyć się coś innego; być może został zamordowany".

Do końca trasy Ian usłyszał jeszcze wiele historyjek od ludzi, którzy nie bardzo wierzyli w oficjalną wersję wydarzeń. Zanim profesjonalnie zajął się muzyką, lan przez ponad dziesięć lat pracował jako reporter. Na początku, wszystkie te opinie wydawały mu się klasycznymi teoriami spisku.

Pogłoski o uwikłaniu Courtney Love w morderstwo sprawiały, że historia brzmiała jeszcze bardziej nieprawdopodobnie. Ludzie zawsze posądzali Courtney o najgorsze, podobnie jak działo się w przypadku jej poprzedniczki, najsłynniejszej wdowy rocka, Yoko Ono. Jednak pomiędzy miriadami niepotwierdzonych plotek znalazło się doniesienie, że wynajęty przez Courtney prywatny detektyw uwierzył w morderstwo Kurta. Instynkt reporterski Iana natychmiast nad nim zapanował.

evelinn | 2014-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2014

Ciekawa i wciągająca książka dla fanów zespołu Nirvana i jego wokalisty, a także zainteresowanych historią rocka. Wydaje się, iż autorzy powątpiewają w samobójstwo Kurta Cobaina, jednakże ich dzieło nie odpowiada na tytułowe pytanie, choć jednocześnie przybliża biografię Cobaina, jego żony - Courtney Love oraz historię samej Nirvany. Przedstawia też różne wątpliwości i teorie towarzyszące zagadkowej śmierci gwiazdora, wskazujące na możliwość zabójstwa, w które zaplątana może być nawet żona Kurta. Nieco uwagi autorzy poświęcają właśnie także dalszemu życiu Courtney Love.

Znów muszę się jednak przyczepić do tłumaczenia, które jest wyjątkowo nieudane. Liczne literówki, niezliczone poważne błędy interpunkcyjne, a także pojedyncze błędy ortograficzne utrudniają czytanie. Ponadto wszechobecne są błędy tłumaczeniowe, m.in. całkowicie źle dobrane tłumaczenia słów i zwrotów, sztuczne tłumaczenie nazw własnych i terminów angielskich, które w języku polskim funkcjonują w wersji oryginalnej,...

alutka74 | 2017-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 września 2017

Pokolenie X, era walkmanów i słuchawek w uszach. Dźwięki zmieniające ciśnienie baryczne i wszystko wokoło nabierało tempa. Jeden dzień to sprawił - nastąpił krach. Było to 8 IV 1994 - od tej daty świat został bez Kurta Cobaina. Miliony łez wylane na pierwsze w życiu martensy i dylemat - "Jak żyć dalej, bez głosu pokolenia?". Dla wielu był to klej, co nie pozwalał im się rozpaść.
Jak wiadomo wszystko mija, nawet najdłuższa żmija. W ciepłych kapciach, bez emocji, po latach, można zasiąść do lektury.
Latali jak latawce - wiadomo.
Otoczenie interesujące się jak Drakula swoją ostatnią ofiarą - nie dziwi, w pewnych kręgach.
Trochę zaglądania pod kamienie, ale i faktów oczywistych niemało. Prawdopodobnie w Seatle nie działo się najlepiej. Prowadzili się jakby każdy dzień miał być ostatnim, co wprowadzało pośpiech i niezdrową intensywność w ich życie. Autorzy w realistyczny sposób ukazali klimat tamtych dni. Pojawiły się i teorie spiskowe, ale sprytnie i subtelnie umieszczone w tekst, nie...

Sabcia100 | 2011-06-09
Przeczytana: marzec 2006

Nie najgorsza książka. Jeśli ktoś jest prawdziwym fanem Kurta Cobaina i zastanawiał się niejednokrotnie jak naprawdę potoczyła się historia z jego rzekomym samobójstwem, z pewnością powinien ją przeczytać. Autor przedstawia ciekawe fakty, dziwne zbiegi okoliczności oraz kilka zdjęć z pamiętnika Kurta, które są taką "wisienką na torcie". Polecam.

Tomasz Andrzejewski | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

Świat nie jest sprawiedliwy. Chaotyczne potwory kroczą pośród nas. A kobiety potrafią być niebezpieczne.

Ewa Ceran | 2010-11-03

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że ktoś robi ze mnie idiotę. A po za tym jest potwornie nudna, a żeby napisac tak nudną książkę o kimś takim jak Kurt trzeba mieć talent.

Martyn | 2011-01-26

Chwilami nudnawa,ale godna polecenia jak najbardziej!

| 2011-12-26

Jest to prawdopodobnie najgorsza książka jaką czytałam. Modliłam się, żeby w końcu się skończyła! Jest nudna, kiepsko napisana, a w dodatku nierzetelna i łamiąca wszelkie zasady etyki - rzadko kiedy zdarzają się tak stronnicze biografie.

Adub | 2013-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Temat bardzo ciekawy niestety opisany w jakiś taki chaotyczny sposób - mało wciągający. Jeżeli ktoś lubi Nirwanę to gorąco polecam. Dużo ciekawostek.

Mythic_Matt | 2018-06-10
Na półkach: Książki, Posiadam, Przeczytane