Kawaler D'Harmental

Wydawnictwo: Czytelnik
Le Chevalier D'Harmental
83-07-01829-3
Michał

Tytułowy kawaler, szlachcic francuski, pewnego dnia poznaje piękną Batyldę. Jednak na drodze uczucia obojga młodych ludzi staje nie tylko różnica ich pochodzenia i status społeczny, lecz także zmierzający do obalenia regenta Francji spisek, w który D Harmental wplątuje się przypadkiem...

Anita | 2013-06-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Typowy Dumas, czyli nudny początek i mistrzowskie zakończenie. I jak ja mam to teraz ocenić ?
"Kawaler d'Harmental" to trzecia powieść Aleksandra Dumas, po którą sięgam. Wiem już, że w przypadku tego autora nie można się zniechęcać w trakcie czytania, bo najlepsze znajduje się na końcu. I pomimo tych nudnych fragmentów, kończąc czytać ostatnią stronę, na chwilę się zamyślam po wpływem tych ostatnich kilku rozdziałów. Zamykam książkę i myślę "Wow, Dumas, miszczu..." Dochodzę do wniosku, że bez początku, takiego jaki jest, nie byłoby oszałamiającego końca.
Naprawdę polecam dzieła Aleksandra Dumasa, bo nikt nie potrafi przedstawić historii w takiej formie jak on.

ira | 2014-09-06
Przeczytana: 06 września 2014

Bardzo przyjemnie się czytało. Dumas zawsze budzi we mnie nostalgię za czasami, kiedy jako dziecko oglądałam filmy z Jeanem Marais czy inną markizę Angelikę... Ach, jakie te walki na szpady były dramatyczne, te trudności piętrzące się przed nieszczęśliwymi kochankami nieprzezwyciężone! :)
"Kawaler d'Harmental" dostarcza wszystkiego. Zaczyna się pojedynkiem, przechodzi w spisek, burzliwy romans i kończy się w Bastylii. Pakiet de luxe. :)

Brian | 2014-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2014

Francja początku XVIII wieku i dwóch szlachetnych kawalerów spotykających się przypadkiem. Potem pojedynek i zapowiedź wielkiej intrygi...

Kiedy zaczynałem czytąć tą książkę nie mogłem pohamować entuzjazmu.Myślałem że po przeżyciu Hrabiego Monte Christo i Trzech Muszkieterów, to co od Dumasa najlepsze, mam już za sobą. Tymczasem powieść którą miałem przed sobą rozpoczynała się naprawdę rewelacyjnie i miałem wielkie nadzieje na kolejną niesamowitą przygodę spod znaku płaszcza i szpady.

Niestety... mój apetyt okazał się zbyt wielki w stosunku do tego co miało mnie czekać na następnych stronach. Cała książka była dla mnie troche jak sinusoida. Krótko mówiąc, raz było lepiej a raz gorzej. Jaki był tego ostateczny efekt ? Moim zdaniem słaby jak na Mistrza literatury.

Początek, tak jak wspomniałem był świetny i niesamowicie wciągający. Potem jednak fragmenty ciekawe przeplatały się z kompletnie nudnymi. Momentami miałem wrażenie że czytam książke jakiegoś innego autora bo perypetie...

Narcyz | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Klasyczny Dumas. Lekka, łatwa, przyjemna lektura na lato.
Można jednak przyczepić się do paru kwestii fabularnych. Historia miłości Raula i Batyldy kompletnie od czapy nawet jak na wymogi gatunku. Popatrzyli na siebie przez okno i miłość od pierwszego wejrzenia. Takie rzeczy to nawet w komediach romantycznych się nie zdarzają. W ogóle postaci mają słabo nakreślone charaktery, są bardzo nijakie i niczym się specjalnie nie wyróżniają. A Dumas potrafi skreślić ciekawe postaci w swoich powieściach. Sam spisek też można było ciekawiej, bardziej zajmująco opisać. Można było wyciągnąć z tego tematu więcej, ale rozumiem też to, że taki stachanowiec powieściopisarstwa jakim był Dumas nie mógł z każdej powieści zrobić arcydzieła.

infernus | 2015-02-28
Przeczytana: 25 lutego 2015

Moja trzecia przygoda z bohaterami pióra A. Dumasa. Zacząłem " Kawalera..." z przekonaniem, że będę świadkiem kolejnych fascynujących intryg, potyczek oraz przygód. I tym razem nie zawiodłem się na kunsztowności A. Dumasa.
Początek obiecuje nam, że nie zabraknie pojedynków, lecz z przykrością pozostaje nam tylko obietnica. Rozwinięcie akcji, tak naprawdę ją spowalnia i to do bardzo małej prędkości. Natomiast zakończenie... I tu postanowiłem ocenić powieść na "rewelacyjną". Polecam.

aneczka | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 15 lipca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fani Dumasa powinni być usatysfakcjonowani. Powieść ta przypadnie do gustu tylko tym, którzy kochają Dumasa i jego sposób pisania. Inni mogą poczuć się zmęczeni licznymi opisami i wtrącanymi historyjkami. Fabuła nie jest zbytnio rozbudowana, zamknięta w obrębie kilku bohaterów knujących intrygę, która w 3/4 powieści staje się przewidywalna, ale za to taki wątek miłosny tylko u Dumasa <3 Przy braniu się za tą powieść należy pamiętać, że nie są to Trzej Muszkieterowie, a bohaterowie nie przeżywają niesamowitych przygód. Od ilości dziesięciorzędnych nazwisk postaci aż głowa boli :D Jednak w tak ciekawy i rozbudowany sposób potrafią pisać nieliczni. Wciągająca lektura, ale nie dla każdego.

Anna Koniec | 2015-08-31

Pojedynki, romanse, bastylia, a wszystko to doprawione cudowną naiwnością godną "Idioty" Dostojewskiego.
Czyta się szybko I w sumie - bardzo podobnie jak muszkieterów. Łącznie z tym, że czuje się pewien niedosyt - tyle wielkich słów I....?

Castelviator | 2019-01-02
Przeczytana: 01 lipca 2018