Kawaler D'Harmental

Okładka książki Kawaler D'Harmental Aleksander Dumas
Okładka książki Kawaler D'Harmental
Aleksander Dumas Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Na Szlaku Wielkiej Przygody klasyka
klasyka
Na Szlaku Wielkiej Przygody
Chevalier d'Harmental
Zielona Sowa
2003-01-01
2003-01-01
Izabella Rogozińska

Miła lektura na lato, jeżeli ktoś zna Muszkieterów, to się nie zawiedzie, chociaż oczywiście, Muszkieterowie nie do przebicia. Batylda to panna nieco tępa i naiwna, ale miłość jakoś ją rozwija i historia przyciąga z powodu tych, którzy ją, Batyldę, otaczają...

Ciekawa historia o tym, jak wiele zamieszania w Sprawach przez duże S. mogą narobić poczciwi, pełni dobrych intencji ludzie, widzący jeden, malutki ich wycinek (o wymiarach, powiedzmy, 1x1). Bohaterowie czasem mi się mieszali, a romans był trochę naiwnie poprowadzony, ale i tak nie mogłam oderwać się od tej książki przez cały dzień.

Infantylna historyjka na miarę tamtych czasów. :)
Książka dobrze napisana, jednak można się mocno przyczepić do konstrukcji postaci. Są zero jedynkowe, irytujące i naiwne jak w książeczkach dla dzieci. Książeczka fajna na chwilę wytchnienia w myśleniu.
Jak pomyślę, że takie były oczekiwania czytelnicze tamtych czasów, to raczej jest to dla mnie smutna refleksja.

Infantylna historyjka na miarę tamtych czasów. :)

Fani Dumasa powinni być usatysfakcjonowani. Powieść ta przypadnie do gustu tylko tym, którzy kochają Dumasa i jego sposób pisania. Inni mogą poczuć się zmęczeni licznymi opisami i wtrącanymi historyjkami. Fabuła nie jest zbytnio rozbudowana, zamknięta w obrębie kilku bohaterów knujących intrygę, która w 3/4 powieści staje się przewidywalna, ale za to taki wątek miłosny tylko u Dumasa <3 Przy braniu się za tą powieść należy pamiętać, że nie są to Trzej Muszkieterowie, a bohaterowie nie przeżywają niesamowitych przygód. Od ilości dziesięciorzędnych nazwisk postaci aż głowa boli :D Jednak w tak ciekawy i rozbudowany sposób potrafią pisać nieliczni. Wciągająca lektura, ale nie dla każdego.

Klasyczny Dumas. Lekka, łatwa, przyjemna lektura na lato.
Można jednak przyczepić się do paru kwestii fabularnych. Historia miłości Raula i Batyldy kompletnie od czapy nawet jak na wymogi gatunku. Popatrzyli na siebie przez okno i miłość od pierwszego wejrzenia. Takie rzeczy to nawet w komediach romantycznych się nie zdarzają. W ogóle postaci mają słabo nakreślone charaktery, są bardzo nijakie i niczym się specjalnie nie wyróżniają. A Dumas potrafi skreślić ciekawe postaci w swoich powieściach. Sam spisek też można było ciekawiej, bardziej zajmująco opisać. Można było wyciągnąć z tego tematu więcej, ale rozumiem też to, że taki stachanowiec powieściopisarstwa jakim był Dumas nie mógł z każdej powieści zrobić arcydzieła.

Klasyczny Dumas. Lekka, łatwa, przyjemna lektura na lato.

Moja trzecia przygoda z bohaterami pióra A. Dumasa. Zacząłem " Kawalera..." z przekonaniem, że będę świadkiem kolejnych fascynujących intryg, potyczek oraz przygód. I tym razem nie zawiodłem się na kunsztowności A. Dumasa.
Początek obiecuje nam, że nie zabraknie pojedynków, lecz z przykrością pozostaje nam tylko obietnica. Rozwinięcie akcji, tak naprawdę ją spowalnia i to do bardzo małej prędkości. Natomiast zakończenie... I tu postanowiłem ocenić powieść na "rewelacyjną". Polecam.

Bardzo przyjemnie się czytało. Dumas zawsze budzi we mnie nostalgię za czasami, kiedy jako dziecko oglądałam filmy z Jeanem Marais czy inną markizę Angelikę... Ach, jakie te walki na szpady były dramatyczne, te trudności piętrzące się przed nieszczęśliwymi kochankami nieprzezwyciężone! :)
"Kawaler d'Harmental" dostarcza wszystkiego. Zaczyna się pojedynkiem, przechodzi w spisek, burzliwy romans i kończy się w Bastylii. Pakiet de luxe. :)

Francja początku XVIII wieku i dwóch szlachetnych kawalerów spotykających się przypadkiem. Potem pojedynek i zapowiedź wielkiej intrygi...

Kiedy zaczynałem czytąć tą książkę nie mogłem pohamować entuzjazmu.Myślałem że po przeżyciu Hrabiego Monte Christo i Trzech Muszkieterów, to co od Dumasa najlepsze, mam już za sobą. Tymczasem powieść którą miałem przed sobą rozpoczynała się naprawdę rewelacyjnie i miałem wielkie nadzieje na kolejną niesamowitą przygodę spod znaku płaszcza i szpady.

Niestety... mój apetyt okazał się zbyt wielki w stosunku do tego co miało mnie czekać na następnych stronach. Cała książka była dla mnie troche jak sinusoida. Krótko mówiąc, raz było lepiej a raz gorzej. Jaki był tego ostateczny efekt ? Moim zdaniem słaby jak na Mistrza literatury.

Początek, tak jak wspomniałem był świetny i niesamowicie wciągający. Potem jednak fragmenty ciekawe przeplatały się z kompletnie nudnymi. Momentami miałem wrażenie że czytam książke jakiegoś innego autora bo perypetie bohaterów zawarte w tej książce nijak mają się do przygód hrabiego Monte Christo czy D'Artagnana. Odnosiłem momentami wrażenie że wiele wątków w tej historii zostało niedopowiedzianych, przerwanych w trakcie trwania historii.

Cała ta powieść w dużym stopniu przypominała mi "Czarny Tulipan"; dlatego że w jednym i drugim przypadku głównym motywem była miłość dwójki bohaterów... Niby w "Kawalerze..." jest jeszcze wątek historyczny, jest spisek i intryga ale to wszsystko jest takie troche mało przekonywujące. Przy czym z drugiej strony muszę przyznać że historia miłości tytułowego kawalera i jego wybranki była zdecydowanie bardziej "do przełknięcia" niż w historii o czarnym tulipanie.

Mnie osobiście nie przekonała ta powieść no ale jeśli ktoś lubi historie miłosne w stylu XVIII wieku, śmiało może po nią sięgnąć. W sumie to i tak lepsza miłość w wykonaniu Dumasa niż w tym co dzisiaj niektórzy nazywają "książkami" Taka osobista dygresja na koniec:)

Pojedynki, romanse, bastylia, a wszystko to doprawione cudowną naiwnością godną "Idioty" Dostojewskiego.
Czyta się szybko I w sumie - bardzo podobnie jak muszkieterów. Łącznie z tym, że czuje się pewien niedosyt - tyle wielkich słów I....?

Książka przeczytana w latach młodości zrobiła wtedy na mnie olbrzymie wrażenie. Miała wszystko co potrzeba było: spiski, walki na szpady, intrygi, historie miłosne.

• Klasyka
  • Literatura francuska
  • Powieść historyczna
  • Aleksander Dumas (ojciec)
  • Z historią w tle

Aleksander Dumas Kawaler d'Harmental Zobacz więcej