Penmarric

Penmarric
saga rodzinna,
literatura piękna
Anna

Saga rodzinna opowiadająca o angielskim rodzie arystokratycznym. Rodzie skonfliktowanym walczącym o rodowe gniazdo Penmarric. Saga obejmuje trzy pokolenia Panmarrów. Miłość , nienawiści, żądza posiadania są w tej powieści motorem napędzającym! Osadzona na tle posępnego pejzażu Kornwalii, pełna rozmachu opowieść o podzielonym wewnętrznie i zantagonizowanym angielskim rodzie arystokratycznym. W...

Osadzona na tle posępnego pejzażu Kornwalii, pełna rozmachu opowieść o podzielonym wewnętrznie i zantagonizowanym angielskim rodzie arystokratycznym. W centrum konfliktu, stanowiąc jego oś, trwa stary dwór o nazwie Penmarric. Do niego właśnie młody dziedzic rodu sprowadza starszą od siebie o jedenaście lat żonę, co staje się pierwszym aktem dramatu obejmującego trzy pokolenia, od schyłku ubiegłego wieku do połowy naszego stulecia.

źródło opisu: Książnica, 1993

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Marlena | 2013-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2013

Wspaniała saga rodzinna a w centrum powieści jest wielki pałac zwany Penmarric. Matka Marka Castallack straciła ten majątek, dzięki intrygom i oszustwom krewnych. Przez dwanaście lat toczy długą walkę sądową aby odzyskać posiadanie ziem Penmar i wielkiego domu, Penmarric. Gdy już prawie traci nadzieję, los się odwraca, syn obecnego właściciela umiera i bardzo młody Mark zostaje dziedzicem całego majątku. Zauroczony, żeni się z dziesięć lat starszą od siebie kochanką zmarłego ojca, która rodzi mu synów i córki. Jednak przed ślubem Mark ma krótki i wtedy mało ważny romans z biedną córką lekarza, która też rodzi mu synów. W efekcie tworzy dwie rodziny z dwiema bardzo ważnymi kobietami swojego życia. Pomiędzy dziećmi z prawego i nieprawego łoża rozgrywają się rodzinne dramaty.
Książka to pięć rozdziałów - wspomnień pisanych kolejno przez; Marka, jego kochankę i trzech synów Marka.
Howatch pisząc tą sagę inspirowała się walką o koronę w Anglii (rozpoczyna każdy rozdział cytatami z...

kokocha | 2012-03-07

Według mnie książka idealna na urlop, który spędzamu na lezaku w ogrodzie :) Słońce przygrzewa, wietrzyk owiewa a my wciagamy się w życie arystokratów. Na ogół nie jestem fanką sagi, ale ta podobnie jak Cashelmara ujęła mnie i to bardzo. Czyta się wspaniale, nie przeszkadzają nawet dość nieporęczne gabaryty książki.

milenaj | 2012-03-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię

Pewnie jeszcze długo nie przeczytałabym powieśći Susan Howatch "Penmarric", gdzyby nie wyzwanie z półki.

W mojej biblioteczce jest trochę książek, których przeczytanie odkładam na później. Lubię mieć jakieś pozycje w zapasie. Kiedy zabraknie tych pożyczonych od przyjaciół, czy z biblioteki, a takie momenty czasem się zdarzają, są jak znalazł.

"Penmarric" trafiło do mnie drogą wymiany czytelniczej. Wcześniej nie czytałam żadnej powieści tej autorki. Nie mając więc absolutnie żadnych oczekiwań zasiadłam do lektury.

Bohaterami "Penmarric" są członkowie trzech pokoleń rodziny Penmarów. Ich losy są trwale związane z kornwalijską siedzibą rodu zwaną właśnie Penmarric.

Poznawanie rodziny zaczynamy z perspektywy Marka Castallacka. Z jego opowieści wiemy o utracie rezydencji i majątku, a także o walce jego matki o odzyskanie dziedzictwa. Walka ta dominuje całe jej życie stając się przyczyną jej złych stosunków z mężem i z synem.

Mark zaczyna podzielać jej obsesję, jednak nigdy nie...

Tuberoza | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Uwielbiam sagi rodzinne i ta też mnie nie rozczarowała. Polecam.

szahname | 2013-10-25
Przeczytana: 23 października 2013

To taka książka o ludziach. Po prostu. Wszystko w niej jest: miłość, nienawiść, zazdrość, zawiść, pasja... Wszystko. Tylko nie da się czytać na siedząco, przynajmniej nie zbyt długo - ciężka jest :)

AnkaHanka | 2014-09-23

Idealna dla kogoś, kto lubi sagi rodzinne ciągnące się przez ponad 600 stron. Ja uwielbiam i polecam.

Beata | 2018-07-30
Przeczytana: 18 grudnia 1998