Skradzione anioły. Porwane dziewczęta Ugandy

978-83-7422-303-4
Uganda, przemoc, gwałt, tortury
literatura faktu
Gosia

W październiku 1996 roku trzydzieści ugandyjskich uczennic zostało porwanych przez Armię Bożego Oporu i przepadło w buszu północnej Ugandy. Dziewczęta gwałcono i torturowano, zanim zrobiono z nich żołnierzy i seksualne niewolnice. Było to tylko jedno z wielu tysięcy porwań dzieci dokonanych przez bezwzględnego szaleńca i rebelianta Josepha Kony’ego. Jednak był to przełom dla zgnębionych...

Było to tylko jedno z wielu tysięcy porwań dzieci dokonanych przez bezwzględnego szaleńca i rebelianta Josepha Kony’ego. Jednak był to przełom dla zgnębionych cywili, sterroryzowanych przez rebelianckie działania wojenne i opuszczonych przez skorumpowany rząd. Należało coś w końcu zrobić – świat musiał się o tym dowiedzieć, a dziewczęta wrócić do domu.

Rozmowy Kathy Cook przeprowadzone z ocalałymi dziewczętami i ich matkami sprawiają, że ich strach, frustracje i cierpienie stają się namacalne. Autorka, po dogłębnym zbadaniu sytuacji w Ugandzie, zdaje relację z wysiłków, jakie wspólnie podjęli zatroskani rodzice, grupy religijne, politycy z Kanady i Stanów Zjednoczony oraz organizacje pozarządowe, aby uwolnić dziewczęta i pobudzić do działania cały kraj i międzynarodową społeczność.

Molly | 2011-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2011

Ciężko mi się czytało tę książkę. Ciężko, bo mówi o przytłaczającej prawdzie, o bólu, zniewoleniu, odbieraniu człowieczeństwa i niezawinionych mękach. Oczywiście areną rozgrywających się w niej wydarzeń jest Afryka - marionetka Zachodu i Ameryki. Autorka zabiera nas do Ugandy targanej wojną domową. Tematem książki są porawania i przymusowe wcielanie dzieci do Armii Bożego Oporu, rebelianckiego zgrupowania dowodzonego przez Josepha Kony'ego. Tytuł "Skradzione anioły" odnosi się do 139 dziewcząt ze szkoły w Aboke, których porwanie odbiło się największym echem i zwróciło (wprawdzie po wielu zabiegach) oczy świata na problemy Ugandy.
Kim był Joseph Kony, dowódca dziecięcej armii, i na czym polegał jego fenomen? Jest on postacią tajemniczą i kontrowersyjną. Przez swoich zwolenników uznawany za mesjasza, w rzeczywistości był mistrzem stwarzania iluzji. Podwładnym wmawiał, iż jest wieloma duchami, które przybrały ludzkie ciało, by wypełnić na ziemi swój cel: obalenie rządu i...

Barbara Mięsowicz | 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

Najcięższa książka jaką dane mi było przeczytać i bynajmniej nie chodzi o jej wagę a ciężar treści w niej zawartej. Kolejne czytane strony wymuszały na mnie dokonywanie przerw w lekturze. Książka ta jest opisem krwawej rzeczywistości ludności Ugandy, zwłaszcza dzieci, które stały się największymi ofiarami toczącej się tam wojny. Pokazuje okrucieństwo jakiego dopuścił się człowiek przeciw drugiemu człowiekowi oraz obojętność środowiska międzynarodowego, które kierowane polityką i własnymi interesami długo nie chciało zauważać problemu na czarnym lądzie.

Katarzyna Meres | 2015-04-01

Uganda. Afryka. Te rejony są dla nas odległe. Prawdopodobnie mało osób wyjedzie w tamte rejony. Prawdopodobnie mało osób wie, co się tam dzieje. Słowa: Kony, siostra Rachela, Alba, szkoła św. Marii, imiona dziewczynek oraz Armia Bożego Oporu niewiele Wam mówią. Mnie też niewiele mówiły. Do czasu.
Kathy Cook napisała wnikliwy reportaż przedstawiający ugandyjską rzeczywistość. Kony to przywódca Armii Bożego Oporu. Doznał on objawień, głównie przez Ducha Świętego, który powiedział mu, co ma robić i jak postępować. Kony stworzył więc armię. Armię dzieci. Cała jego wykreowana rzeczywistość ma polegać na wprowadzeniu pokoju z Musevenim, ale na jego warunkach - rządy mają być teokratyczne, oparte na Dekalogu oraz tradycji ludu Acholi. Od początku powstania konfliktu między nim a Musevenim uprowadził on około 30 tysięcy dzieci.

Niewinne dzieci w armii jako rebelianci przeszli piekło. Niektórych już nie da się uratować, bo przesiąknęli nienawiścią, agresją i chęcią zabijania. To co się...

Kamisia | 2011-10-23
Przeczytana: 15 lutego 2011

wstrząsająca książka zwłaszcza że na faktach ,aż nie można uwierzyć że takie rzeczy działy się naprawdę i to w latach dziewięćdziesiątych czyli całkiem niedawno,ludzie w Ugandzie przeżyła piekło na ziemii.Naprawdę warto przeczytać choć książka wstrząsa czytelnikiem i przeraża

edzia8689 | 2016-01-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Choć to dokument to przeczytałam ją na jednym tchem. Książka porusza dogłębnie i daje prawdziwy obraz przez co przechodzą dzieci siłą zmuszone do grona rebeliantów. Mam wrażenie że ta książka dużo mi dała. Polecam ją wszystkim mimo tego że to dość ciężki temat.

Jjolka | 2011-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Nie wyobrażałam sobie po co sięgam. Trudna książka. Napady, tortury, morderstwa. Ból, szok i bezsilność. Wojny są od zawsze ale czy muszą cierpieć przy tym niewinne, postronne osoby?

Agulka7 | 2016-09-18
Przeczytana: 13 września 2016

Przejmująca, uświadomiła mi jak mało wiem o świecie i prowadzonych wojnach. Pokazuje kto tak naprawdę rządzi światem i że tak naprawdę jednostki nie liczą się. Polecam !!!!

Agnieszka | 2014-05-28
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Nie porwała mnie. Może nie moja bajka.

katarzyna12 | 2012-04-26

Naprawdę trudna książka. Taka że wprost nie można sobie tego wyobrazić co te dzieci przeżyły.

Koralina | 2016-06-19