Taniec z aniołem

Cykl: Komisarz Erik Winter (tom 1) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Dans med en ängel
Ag2S

W skromnym hotelu w południowym Londynie znaleziono zwłoki młodego Szweda. Wkrótce potem podobne morderstwo wydarzyło się w Göteborgu. Krwawe ślady każą przypuszczać, że w hotelowym pokoju odbył się makabryczny taniec. Dla 37-letniego komisarza Erika Wintera i jego współpracowników te wydarzenia są początkiem najtrudniejszego śledztwa, z jakim mieli do czynienia. Taniec z aniołem został...

Taniec z aniołem został wyróżniony nagrodą Szwedzkiej Akademii Kryminału w 1997 jako najlepsza powieść kryminalna roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2010

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Opinie czytelników (2002)
Eli1605 | 2018-04-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Lubię skandynawskich pisarzy, ale z tą książką okropnie się męczyłam. Podpisuję się obiema rękami pod większością opinii. Nie byłam w stanie przebrnąć do końca i doczytać. Ale po jakiejś przerwie dam panu Edwardsonowi jeszcze jedną szansę.

nellanna | 2011-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Uff...
Przeczytałam.
Dobiłam do brzegu, chociaż niewiele brakowało a oddałabym ten rozgotowany budyń tam, skąd go wzięłam, czyli do biblioteki. Parę razy mnie korciło, bo to upał za oknami, słońce kusi, żeby poszaleć gdzieś na łonie natury, a ja tu brnę i brnę, jak przez zaspy... Nawet pielenie w ogródku wydawało mi się atrakcyjniejsze.
Akcja książki potwornie się ślimaczy, narracja uśpiła mnie kilkakrotnie, do tego stopnia, że parę razy czytałam ten sam fragment i nie odczułam wpadki! A zdarza mi się to niezwykle rzadko. Zaczęłam zaznaczać zakładką i już nie dublowałam, ale to chyba świadczy o miałkości treści. Bohater też mało wyrazisty, właściwie wszystko i nic. Jego snobizm ani ziębi ani grzeje, mam wrażenie, że autor na wstępie ułożył wytyczne dotyczące tej postaci i potem co jakiś czas starał się coś z tego zasygnalizować, żeby się nic nie zmarnowało.Z przerażeniem zerkam na drugi tom serii, z inspektorem Erikiem Winterem. Skoro się powiedziało A...czy wypada dodać B?

yaola | 2013-10-06
Przeczytana: 29 września 2013

Muszę się zgodzić z większością opinii. Książka bardzo chaotyczna i niestety nudnawa. Trochę się rozkręca na 100 stron przed końcem. Ma ponad 400. Sam pomysł na książkę może nie zły, ale niestety styl pisarza zupełnie nie w moim stylu. Faktycznie niektóre dialogi zupełnie z kosmosu i bez sensu. Sięgnęłam po nią trochę z rozpędu przez dobrych ostatnio rozpromowanych w Polsce pisarzy skandynawskich, ale tym razem pudło. Dziwne, bo jest tych części z komisarzem Winterem chyba w tej chwili z 10, a poza tym książka dostała nagrodę za najlepszy kryminał parę lat temu... No cóż o gustach się nie dyskutuje.
Ale nie mówię "nie", może jednak zaryzykuję kolejny tom....

Krzysztof | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Ake Edwardson to po Larssonie, Mankellu i Lackberg, najlepszy autor szwedzkich kryminałów. Widocznie bardziej wolę norweskich autorów, bo do żadnego z wyżej wymienionych nie mogę się przekonać. Taniec z aniołem to płytka, naiwna i nużąca lektura, mająca budzić kontrowersje, ale na mnie nie zrobiła najmniejszego wrażenia. Po interesującym początku, dostajemy oklepaną fabułę i nijakiego głównego bohatera. Nie dziwią mnie niskie oceny tej książki.

gwiazdka | 2013-11-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 16 listopada 2013

To było ponad 400 stron męki. Niby ciekawy kryminał, niecodzienna zbrodnia, śledztwo bardzo rozległe, wciągnęło policję w dwu krajach, ale czytało mi się bardzo ciężko. Po pierwsze bardzo długo nie mogłam wczuć się nawet lekko w klimat książki, a bez tego traci ona co najmniej połowę swej wartości. Dialogi były okropnie sztuczne i napuszone, połowa rozmówców, odniosłam wrażenie, cierpiała na zaawansowaną głuchotę, albo dopytywali się: co, lub też powtarzali pytania, co mnie bardzo denerwowało. Rozwianie nawet ciekawe, ale motywy zbrodni jakieś wydumane. Brakował mi w tej książce klimatu Skandynawii i cech typowego kryminału. Chyba nie zaprzyjaźnię się z panem Edwardsonem, jeszcze nie tym razem.

Marna powieść. Akcja jest strasznie mozolna, a narracja ciężka. Są ciekawe momenty, ale to nie wystarczy. Nie polecam

Inez | 2015-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2015

„Ta historia to fantazja szaleńca. Nie obowiązują już żadne reguły, nigdy nie obowiązywały. Myśli rozpadają się na kawałki. Wszystko rozwala się na róże strony i łączy się częściowo, a kiedyś może nawet całkowicie. Niczego nie można wypolerować i zmusić do symetrii. Nic nie jest ładne nawet z wierzchu”
Powyższy fragment to opis rozmyślań głównego bohatera, ale równie dobrze mógłby być podsumowaniem moich odczuć po lekturze „Tańca z aniołem”. Może to kwestia moich za wysokich wymagań wobec zupełnie nieznanego mi pisarza, a może bardzo widoczna odmienność tej książki na tle innych powieści literatury skandynawskiej.

W 1997 roku w Londynie dochodzi do morderstwa 19-letniego Szweda, Pera Malmströma. Wkrótce bliźniaczo podobną śmiercią ginie w Göteborgu student z Wielki Brytanii. Liczne powiązania między zdarzeniami zmuszają brytyjską i szwedzką policję do współpracy. Czy wspólnie uda im się zatrzymać nakręcającą się spiralę zbrodni? Czy morderstwa aby na pewno były przypadkowe? Czy...

Marcin | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

nie moge sie zgodzić z negatywnymi opiniami na temat tej ksiązki, oczywiście jest to tylko moje zdanie. uważam że ksiązka jest wciagająca i czyta sie każda kolejna strone z rosnącym zainteresowaniem :)

Roman Dłużniewski | 2017-01-14

Jestem fanem skandynawskich thrillerów. I sięgając po książkę nieznanego mi wcześniej Edwardsona podświadomie oczekiwałem ogromu wrażeń, napięcia. Tymczasem przeżyłem ogromne rozczarowanie. Nie wystarczy niezły początek, trzeba jeszcze umieć pociągnąć akcję. Nie oczekuję, że każdy Szwed to nowy Larsson czy Mankell ale jednak jakieś oczekiwania są. Książka jest po prostu nudna. Nie beznadziejna ale nudna. Można ją przeczytać jak się nie ma nic innego do czytania.

Gośka | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

"Wokól niego wszystko się ruszało, w różne strony, upadał, był dźwigany do góry, czuł, że coś unosi go w górę i na boki. Widział, jak sufit i ściany suną ku niemu. Nie umiał powiedzieć, gdzie kończy się jedno, a zaczyna drugie. Potem nie było już muzyki. Ostatnia nić trzymająca myśli razem pękła."

Anglia. W pewnym mieszkanku zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny. Związany, poszlachtowany, zmaltretowany. Niedawno przyjechał ze Szwecji, by zakosztować życia na własny rachunek w innym kraju. Co się stało, że w taki sposób zakończyło się jego młode życie?
Szwecja. W pewnym niepozornym mieszkanku zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny. Związany, poszlachtowany, zmaltretowany. Niedawno przyjechał z Anglii. Brzmi podobnie? Bo tak miało być. Oba morderstwa są do siebie bliźniaczo podobne. Na dodatek w obydwu, pośród licznych śladów krwi, na podłodze znaleziono ślady świadczące o tym, że ich śmierć była nagrywana. Kiedy ginie następna ofiara, komisarz szwedzkiej policji, Winter,...

zobacz kolejne z 1992