Włoskie zaręczyny

2012-01-01
2012-01-01
Anna Dobrzańska-Gadowska
romans obyczajowy

To moje pierwsze spotkanie z autorką i jestem zachwycona. Po tytule „Włoskie zaręczyny” spodziewałam się zwykłego romansidła, a historia pochłonęła mnie i zawładnęła swym urokiem. Do samego końca coś się działo, momentami trzymała w napięciu i powodowała uśmiech na twarzy.

To doskonała, ciepła opowieść, gdzie łączą się dwa światy i stają się wspólną przestrzenią. Motyw chłopca był magiczny i niesamowity.

Przemiana Cosminy po poznaniu Luki w moim odczuciu przebiegła zbyt szybko i to odbiera historii trochę realności i uroku. Nadrabia Ma i Profesor Caradoc, oraz kolorowa jak na Włoszkę przystało Rosa.

Historia jest spójna, a każda z postaci wnosi do niej swoją opowieść. Co bardzo mnie ucieszyło, każdy nawet najmniejszy wątek został rozwiązany!

Owszem, zdarzały się momenty naiwne, banalne, ale w naszym szarym życiu czasem potrzebujemy zwykłych rodzinnych rozmów.

Chętnie wrócę jeszcze do innych książek autorki.

Wspaniała, wzruszająca i wciągająca historia napisana pięknym językiem. Polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Akcja książki "Włoskie zaręczyny" angielskiej pisarki Santy Montefiore rozgrywa się na południu Włoch, w malowniczym miasteczku Incantellaria.
Głównymi bohaterami są Luca, który po rozwodzie rzuca posadę w banku i przyjeżdża do palazzo Montelimone, by spędzić wakacje w posiadłości rodziców i odpocząć od przeszłości, oraz Cosima, mieszkanka urokliwej miejscowości, która jest w żałobie po śmierci sześcioletniego syna Francesca.
Początkowo znajomość tych dwojga nie rysuje zbyt optymistycznie. Pogrążona w smutku kobieta unika kontaktów z Lucą. Jednak gdy okazuje się, że mężczyzna jako jedyny widuje jej zmarłe dziecko, nawiązuje się między nimi nić porozumienia.
"Włoskie zaręczyny" to piękna, metafizyczna i jakże ciepła opowieść, gdzie dwa światy realny i duchowy stapiają się w jedną przestrzeń. Może są momenty naiwne, banalne, ale jak bardzo potrzebujemy takich właśnie chwil! Wystarczy przeczytać tę książkę, by odnieść wrażenie, że za mało w naszym życiu dobra i banalności, zapachu fig i aromatu cytryn.
Nie mam porównania z innymi książkami tej autorki, ponieważ ta jest moją pierwszą. Ale według mnie warta przeczytania. Przeniesie nas w deszczowe dni w piękne strony przesycone słońcem i pięknymi widokami.

Lubię Montefiore, ale to taki zwykły romans, do tego te duchowe wtręty. Dalej jest to miła książka, ale chyba "miła książka" to nie komplement.

Cieszę się, że nie zasugerowałam się średnimi recenzjami tej książki i jej sobie nie odpuściłam . Jest wspaniała ! Do samego końca coś się działo, momentami trzymała w napięciu. Uwielbiam takie historie i szczerze polecam każdej romantyczce i nie tylko 🙂🙂

Początek ciekawy, ale im dalej tym historia robiła się coraz nudniejsza. Główni bohaterowie za szybko się zeszli. Cosima z dnia na dzień zmieniła się w radosną i pozytywną osobę, co było absurdalne. Kolejna z rzeczy, która mi się nie podoba to tytuł zdradzajacy fabułę. Co innego, gdyby książka była o parze, ktora przygotowuje się do slubu, i ich historia zaczęła się od zaręczyn, a tak, od początku wiemy jak ta powieść się skończy.

Główny bohater, Luca postanawia zaszyć się i poszukać wytchnienia w małej włoskiej miejscowości. Jest świeżo po rozwodzie i pragnie poukładać sobie życie na nowo. Początkowo nie szuka miłości, lecz jego nowa znajomość z Cosimą coraz bardziej go pochłania. Kobieta jednak nie może się do końca otworzyć, gdyż dalej przeżywa śmierć swojego synka Francesca, którego straciła dwa lata temu. W posiadłości zaczynają się dziać dziwne zdarzenia, które niewątpliwie mogą mieć związek z poprzednim właścicielem majątku. Jego burzliwa przeszłość daje o sobie teraz znać.
Także Luca zaczyna zauważać małego chłopczyka, który nie mówi, ale mimo wszystko próbuje z nim nawiązać kontakt.
Według mnie książka warta przeczytania. Czytając ją można przenieść się w piękne włoskie krajobrazy.

Ciekawe postacie i miejsca, w których toczy się historia. Chciałoby się pojechać i poczuć włoski klimat. Jednak cała historia trochę przekombinowana.

Książka lekka. Pełna niesamowitych emocji. Przywracająca nadzieję na lepsze jutro. Bardzo mi się podobała.

• Santa Montefiore